High School Sports

Prep scoreboard for March 11

BOYS SOCCER

CIF SOCAL REGIONAL CHAMPIONSHIPS

SEMIFINALS

Division I: No. 1 Cathedral Catholic-San Diego 2, No. 8 Warren-Downey 1; No. 4 Santa Barbara 3, No. 5 Palisades-Pacific Palisades 1; No. 3 Buchanan 2, No. 6 Los Alamitos 2 (Los Alamitos wins on PKs); No. 2 Loyola-Los Angeles 3, No. 7 San Pasqual-Escondido 2

Division II: No. 1 Sunny Hills-Fullerton 1, No. 8 La Costa Canyon-Carlsbad 1 (La Costa Canyon wins on PKs), No. 4 South 4, No. 5 Jordan-Long Beach 1; No. 3 Granada Hills 2, No. 6 Rancho Verde-Moreno Valley 0; No. 7 Santa Ana 5, No. 2 Torrey Pines-San Diego 4

Division III: No. 1 Cathedral-Los Angeles 4, No. 8 Ridgeview 1; No. 5 Mission Hills-San Marcos 2, No. 4 Chaffey-Ontario 1; No. 6 Pasadena 1, No. 3 Point Loma-San Diego 0; No. 2 Canoga Park 3, No. 7 Santa Maria 2

Division IV: No. 1 Godinez-Santa Ana 2, No. 8 La Jolla 2 (Godinez wins on PKs); No. 5 Garden Grove 3, No. 4 McLane 2; No. 3 Fremont-Los Angeles 0, No. 6 Santiago-Garden Grove 0 (Fremont wins on PKs); No. 2 Valencia 2, No. 7 Fulton-Van Nuys 1

Division V: No. 1 Desert Mirage-Thermal 3, No. 8 Christian-El Cajon 0; No. 5 Mendota 2, No. 4 McFarland 1; No. 3 Shadow Hills-Indio 3, No. 6 Saddleback Valley Christian-San Juan Capistrano 0; No. 2 Fillmore 3, No. 7 Sun Valley 0

SATURDAY’S CHAMPIONSHIPS

Division I: No. 2 Loyola-Los Angeles at No. 1 Cathedral Catholic-San Diego, 4 p.m.

Division II: No. 4 South at No. 3 Granada Hills, 2 p.m.

Division III: No. 6 Pasadena at No. 5 Mission Hills-San Marcos, 5 p.m.

Division IV: No. 2 Valencia at No. 1 Godinez-Santa Ana, 4 p.m.

Division V: No. 3 Shadow Hills-Indio at No. 1 Desert Mirage-Thermal, 4 p.m.

GIRLS SOCCER

CIF SOCAL REGIONAL CHAMPIONSHIPS

Division I: No. 8 Taft-Woodland Hills 5, No. 1 Clovis East 3; No. 4 Tesoro-Rancho Santa Margarita 1, No. 5 Rancho Cucamonga 0; No. 3 Torrey Pines-San Diego 1, No. 6 Chino Hills 1 (Torrey Pines wins on PKs); No. 2 Santa Margarita-Rancho Santa Margarita 5, No. 7 Rancho Bernardo-San Diego 1

Division II: No. 1 Cathedral Catholic-San Diego 3, No. 8 King-Riverside 1; No. 5 Newbury Park 2, No. 4 Northwood-Irvine 1; No. 3 El Camino Real-Woodland Hills 3, No. 6 Madera South 0; No. 2 Palos Verdes-Palos Verdes Estates 3, No. 7 Del Norte-San Diego 0

Division III: No. 1 South Hills-West Covina 3, No. 8 South East-South Gate 0; No. 4 El Dorado-Placentia 1, No. 5 Valhalla-El Cajon 1 (El Dorado wins on PKs); No. 3 San Luis Obispo 4, No. 6 Liberty-Madera Ranchos 0; No. 7 Helix-La Mesa 1, No. 2 Yorba Linda 0

Division IV: No. 1 La Mirada 3, No. 8 Southwest-San Diego 1; No. 4 Oxnard 8, No. 5 Verdugo Hills-Tujunga 0; No. 3 Moorpark 2, No. 6 Alta Loma 1; No. 2 Strathmore 2, No. 7 Northridge Academy-Northridge 0.

Moorpark 3, Strathmore 1

M, Jordyn Geller 3. S, Ally Holloway 1. Records: Moorpark 21-3-4; Strathmore 25-4-0.

Division V: No. 1 Grace Brethren-Simi Valley 5, No. 8 Port of Los Angeles-San Pedro 0; No. 4 Fowler 5, No. 5 Frazier Mountain-Lebec 2; No. 3 Harbor Teacher-Wilmington 3, No. 6 The Webb Schools-Claremont 3 (The Web Schools wins on PKs); No. 2 Grand Terrace 5, No. 7 Orange Glen-Escondido 1.

SATURDAY’S CHAMPIONSHIPS

Division I: No. 4 Tesoro at No. 1 Santa Margarita, 3 p.m.

Division II: No. 2 Palos Verdes at No. 1 Cathedral Catholic-San Diego, 2 p.m.

Division III: No. 3 San Luis Obispo at No. 1 South Hills-West Covina, 1 p.m.

Division IV: No. 3 Moorpark at No. 1 La Mirada, 4 p.m.

Division V: No. 2 Grand Terrace at No. 1 Grace Brethren-Simi Valley, 11 a.m.

BOYS BASKETBALL

CIF SOCAL REGIONAL CHAMPIONSHIPS

Tipoffs are scheduled for 7 p.m. Saturday The times are subject to change.

Open Division: No. 1 Chino Hills 103, No. 8 Immanuel 71; No. 5 Foothills Christian 50, No. 4 Mater Dei 46; No. 3 Bishop Montgomery 72, No. 6 Westchester 58; No. 7 Cathedral Catholic 83, No. 2 Sierra Canyon 80. Tuesday: No. 5 Foothills Christian at No. 1 Chino Hills; No. 7 Cathedral Catholic at No. 3 Bishop Montgomery

Division I: No. 8 Inglewood at No. 1 Crespi; No. 13 Roosevelt-Eastvale at No. 12 St. Augustine; No. 6 Alemany at No. 3 Narbonne; No. 10 Birmingham at No. 2 Redondo Union

Division II: No. 16 Temecula Valley vs. No. 8 JW North at UC Riverside; No. 5 Orange Lutheran at No. 4 George Washington Prep; No. 6 Santa Margarita at No. 3 Los Alamitos; No. 15 El Camino Real at No. 10 Long Beach Poly

Division III: No. 9 Hart at No. 1 Ayala; No. 13 Bernstein at No. 5 Oak Park; No. 6 Bonita at No. 3 Santa Barbara; No. 15 Kearny at No. 7 Calabasas

Division IV: No. 8 El Camino at No. 1 Diamond Ranch; No. 5 Viewpoint at No. 4 Notre Dame; No. 11 Grossmont at No. 3 Serra; No. 7 Harvard Westlake at No. 2 Chaminade

Division V: No. 9 Bonita Vista at No. 1 St. Joseph; No. 5 Price at No. 4 St. Bernard; No. 6 Renaissance Academy at No. 3 Rancho Christian; No. 7 Saddleback Valley Christian at Flintridge Prep

GIRLS BASKETBALL

CIF SOCAL REGIONAL CHAMPIONSHIPS

Tipoffs are scheduled for 6 p.m. Saturday. Times subject to change.

Open Division: No. 1 Chaminade 79, No. 8 Palisades-Pacific Palisades 67; No. 4 Mission Hills 49, No. 5 Windward-Los Angeles 45; No. 3 Long Beach Poly 46, No. 6 La Jolla Country Day 39; No. 2 Clovis West 83, No. 7 Sierra Canyon-Chatsworth 55. Tuesday: No. 3 Mission Hills at No. 1 Chaminade; No. 3 Long Beach Poly at No. 2 Clovis West

Division I: No. 16 Oaks Christian-Westlake Village at No. 8 Edison; No. 4 Serra at No. 4 Vista Murrieta; No. 6 Brea Olinda a tNo. 3 Alemany; No. 10 Santa Barbara at No. 2 Troy

Division II: No. 9 Crescent Valley at No. 1 Mater Dei; No. 5 Ventura at No. 4 Fairmont Prep; No. 6 West at No. 3 Harvard-Westlake; No. 10 Mira Costa at No. 2 Cajon

Division III: No. 8 Mark Keppel at No. 1 Newbury Park; No. 5 Orange Lutherna at No. 4 Agoura; No. 6 Sonora at No. 3 Norco; No. 7 Eastlake at No. 2 Canyon

Division IV: No. 9 Notre Dame Academy at No. 1 Antelope Valley; No. 5 St. Anthony at No. 4 Durate; No. 6 Cantwell-Sacred Heart at No. 3 St. Paul; No. 7 Corona del Mar at No. 2 La Canada

Division V: No. 8 Village Christian at No. 1 Flintridge Prep; No. 5 Price at No. 4 Faith Baptist; No. 6 Bellarmine-Jefferson at No. 3 Holy Martyrs Armenian; No. 7 Oxford Academy at No. 2 Mission Prep

Clovis West 82, Sierra Canyon-Chatsworth 55

Sierra Canyon (23-8)

12

11

9

23

55

Clovis West (30-3)

16

23

19

24

82

SC: Spencer Vinson 11, Shivon Ganther 6, Savannah Lewis 2, Ryann Payne 15, Amanda Olinger 4, Alexis Griggsby 17.

CW: Danae Marquez 17, Sarah Bates 20, Briara Robles 2, Aari’yanna Sanders 2, Aysha Kirkland 3, Madison Campbell 7, Megan Anderson 13, Bre’yanna Sanders 16, Mia Gliatta 2.

GIRLS LACROSSE

NONLEAGUE

Sunnyside 6, Salinas 5

Sal, Jessica Shima 2, Jennifer Sanchez 2, Maddy Logan. Sun, Xay Salinthone 4, Lauryn Ok, Amarius Lucio. Records: Sunnyside 2-1, 1-1; Salinas not available.

Coaches: To report scores, email sports@fresnobee.com or call 559-441-6769.

Related stories from Fresno Bee

  Comments