High School Sports

Prep cross country: Central Section Championship team, individual results

Madera High’s Tim Fitch and the rest of the field are off and running in the Division II boys race at Thursday’s Central Section Championships.
Madera High’s Tim Fitch and the rest of the field are off and running in the Division II boys race at Thursday’s Central Section Championships. ezamora@fresnobee.com

CROSS COUNTRY

CENTRAL SECTION CHAMPIONSHIPS

Thursday at Woodward Park (3.1 miles)

BOYS

DIVISION I

Team scores: 1. Madera South 20, 2. Buchanan 61, 3. McFarland 83, 4. Clovis 111, 5. Clovis North 153, 6. Clovis East 180, 7. Stockdale 201, 8. Bakersfield 202, 9. Bullard 239, 10. Clovis West 263.

Individuals: 1. Eduardo Herrera, Madera South, 15:01; 2. Miguel Villar, Madera South, 15:20; 3. Michael Ochoa, Madera South, 15:48; 4. Nicholas Hernandez, Madera South, 15:55; 5. Marcus Mota, Stockdale, 15:57; 6. Stewart Fernandez, Buchanan, 15:59; 7. Jose Rodriguez, McFarland, 16:03; 8. Tom Pritsky, Buchanan, 16:09; 9. Christopher Kolar, Buchanan 16:13; 10. Victor Ochoa, Madera South 16:14.

DIVISION II

Team scores: 1. Shafter 93, 2. Monache 95, 3. Redwood 98, 4. Liberty-Bakersfield 103, 5. Madera 152, 6. Reedley 161, 7. Highland 173, 8. Sanger 185, 9. Mt. Whitney 187, 10. Tulare Western 296.

Individuals: 1. Julian Irigoyen, Shafter, 15:56; 2. Robert Sagasta, Liberty-Bakersfield, 15:59; 3. Ruben Reyes, Reedley, 16:07; 4. De’Vyd Lawson, Redwood, 16:10; 5. Moises Medrano, Highland, 16:10; 6. Miguel Morales, Liberty-Bakersfield, 16:16; 7. Tim Fitch, Madera, 16:17; 8. Jaden Uphoff, Monache, 16:17; 9. David Mendez, Monache, 16:18; 10. David Roderick, Redwood, 16:29.

DIVISION III

Team scores: 1. Dinuba 90, 2. Corcoran 127, 3. Foothill 127, 4. North 149, 5. Wasco 162, 6. Edison 176, 7. Independence 188, 8. Arvin 223, 9. Ridgeview 297, 10. Fresno 331.

Individuals: 1. Anthony Moronez, Ridgeview, 15:50; 2. Jonathan Matson, Corcoran, 16:02; 3. Pedro Cruz-Penaloza, Arvin, 16:05; 4. Isaac Oceguera, Dinuba, 16:07; 5. Evert Silva, Fresno, 16:10; 6. Caleb Bozarth, North, 16:21; 7. Cuberto Salgado, Wasco, 16:34; 8. Moises Duran, Porterville, 16:35; 9. Jonathan Calderon, Mira Monte, 16:38; 10. Jeremiah De Leon, Foothill, 16:39.

DIVISION IV

Team scores: 1. Kerman 49, 2. Avenal 84, 3. Rosamond 129, 4. Coalinga 160, 5. Taft 174, 6. Kennedy 201, 7. Bishop Union 210, 8. Memorial 228.

Individuals: 1. Jose Mosqueda, Kerman, 16:10; 2. Mohammed Ali, Avenal, 16:20; 3. Duncan Reid, Bishop 16:32; 4. Ivan Cisneros, Parlier, 16:35; 5. Jack Han, Bakersfield Christian, 16:36; 6. Roberto Alvarez, Kerman, 16:41; 7. Carson Reid, Bishop, 16:50; 8. Jasmit Briana Coalinga, 16:54; 9. Benny Vega, Avenal, 16:57; 10. Justin Webber, Fowler, 17:01.

DIVISION V

Team scores: 1. Wonderful College Prep Academy-Delano 26, 2. Central Valley Christian 52, 3. Tranquillity 73, 4. Caruthers 110, 5. Riverdale 158, 6. Liberty-Madera Ranchos 178, 7. Minarets 207, 8. Immanuel 224, 9. Frazier Mountain 241, 10. Kern Valley 249.

Individuals: 1. Luke Dykstra, Central Valley Christian, 16:18; 2. Pedro Lopez, Wonderful College Prep, 16:23; 3. Marcial Nunez, Wonderful College Prep, 16:28; 4. Evaristo Mateo, Caruthers, 17:03; 4. Jose Alvarado, Wonderful College Prep, 17:03; 5. Jose Alvarado, Wonderful College Prep 17:30; 6. Hector Bravo, Wonderful College Prep, 17:31; 7. Chandler Maciel, Central Valley Christian 17:42; 8. Christian Cabrera, Tranquillity, 17:44; 9. Garrin Schaap, Central Valley Christian 17:44; 10. Javier Garcia Wonderful College Prep, 17:45.

GIRLS

DIVISION I

Team scores: 1. Clovis North 33, 2. Buchanan 37, 3. Clovis 111, 4. Stockdale 120, 5. Madera South 128, 6. Clovis West 171, 7. Centennial 202, 8. Bakersfield 216, 9. Clovis East 221, 10. Bullard 234.

Individuals: 1. Lauren Moffett, Clovis North, 17:55; 2. Meagen Lowe, Buchanan, 18:20; 3. Blayney Dolan, Clovis North, 18:29; 4. Skylar Steenburgh, Buchanan, 18:39; 5. Veronica Ortega, Madera South, 18:45; 6. Clare Hernandez, Buchanan, 18:53; 7. Jonnie Montano, Madera South, 18:53; 8. Jena Srikanth, Clovis North, 18:54; 9. Katie Nili, Buchanan, 19:00; 10. Camilla Hanson, Clovis North, 19:05.

DIVISION II

Team scores: 1. McFarland 55, 2. Madera 109, 3. Redwood 128, 4. Mt. Whitney 129, 5. Frontier 143, 6. East Bakersfield 154, 7. Golden West 164, 8. Tulare Western 215, 9. Sanger 231, 10. Tulare 263.

Individuals: 1. Devianna Salcedo, McFarland, 18:14; 2. Jasmine Gonzalez, Madera, 18:46; 3. Sarah Hartshorn, Frontier, 19:31; 4. Jewel Jasso, Redwood 19:39; 5. Denise Lopez-Sosa, East, 19:42; 6. Imelda Suarez, Monache, 19:42; 7. Rebecca Harris, Golden West, 19:45; 8. Alyssa Diaz, McFarland, 19:50; 9. Brianna Guerrero, Redwood, 20:00; 10. Cynthia Mejia, Tulare Western, 20:08.

DIVISION III

Team scores: 1. Liberty-Bakersfield 76, 2. Dinuba 99, 3. North 110, 4. Roosevelt 155, 5. Kerman 173, 6. Wasco 240, 7. Edison 307, 8. Delano 318, 9. South 341, 10. Foothill 349.

Individuals: 1. Cagnei Duncan, Liberty-Bakersfield, 18:13; 2. Paradise Pelzer, North, 19:28; 3. Lydia Scott, Selma, 20:01; 4. Karina Vidrios, Dinuba, 20:06; 5. Alyssa Lopez-Block, Exeter, 20:09; 6. Rosalva Quevedo, Mira Monte, 20:11; 7. Haven Marshall, North, 20:16; 8. Gracielita Bastidas, Roosevelt, 20:20; 9. Gabriela Jimenez, Fresno, 20:27; 10. Maria Rodriguez, Dinuba, 20:27.

DIVISION IV

Team scores: 1. Central Valley Christian 20, 2. Rosamond 96, 3. Corcoran 129, 4. Liberty-Madera Ranchos 134, 5. Bishop Union 156, 6. Lindsay 223, 7. Kennedy 226, 8. Coalinga 229, 9. Fowler 229, 10. Strathmore 251.

Individuals: 1. Gabby Satterlee, Central Valley Christian, 18:02; 2. Shani Slabber, Central Valley Christian, 19:22; 3. Jenna Wilson, Central Valley Christian, 19:47; 4. Mayeli Santos, Sierra Pacific, 20:40; 5. Marianna Gleason Memorial, 20:41; 6. Sophia Burge, Kingsburg 20:42; 7. Nayeli Ocejuerra, Orange Cove 20:52; 8. Jadyn Wilson Central Valley Christian 20:58; 9. Roxana Lule, Corcoran, 20:59; 10. Jassmine Ramirez, Rosamond, 21:01.

DIVISION V

Team scores: 1. Bakersfield Christian 33, 2. Wonderful College Prep Academy-Delano 47, 3. Caruthers 70, 4. Riverdale 88, 5. Minarets 116, 6. Tranquillity 163.

Individuals: 1. Gabriella Lugo, Bakersfield Christian, 20:32; 2. Nancy Gomez, Caruthers, 20:51; 3. Genesis Rodriguez, Bakersfield Christian, 21:29; 4. Celeste Galvan, Wonderful College Prep 22:08; 5. Kira Turner, Bakersfield Christian 22:21; 6. Catherine Magana, Caruthers, 22:40; 7. Mireya Hernandez, Wonderful College Prep, 22:40; 8. Julianna Morton, Bakersfield Christian, 22:46; 9. Maddie Young, Immanuel 23:06; 10. Joanna Bravo, Riverdale, 23:14.

  Comments