High School Sports

Prep scoreboard for Saturday, May 25

TRACK AND FIELD

CIF STATE CHAMIONSHIPS

FINALS

BOYS

100: 1. Kenan Christon, Madison 10.30; 2. Christian Grubb, Notre Dame 10.53; 3. Ryan Mulholland, Del Oro 10.53; also from Central Section, 6. Nathyn Scruggs, Clovis North 10.62; 8. Xavier Worthy, Central 10.65

200: 1. Kenan Christon, Madison 20.69; 2. Cameron Reynolds, Clayton Valley 20.99; 3. Christian Grubb, Notre Dame 21.11

400: 1. Zachary Larrier, Monterey Trail 46.73; 2. Brayden Borquez, Harvard Westlake 46.83; 3. Solomon Strader, West Ranch 47.10

800: 1. Kai Wingo, Valencia 1:51.71; 2. Chase Gordon, Jesuit 1:51.74; 3. Mason Ratkovich, Loyola 1:52.22

1600: 1. Matt Strangio, Jesuit 4:08.07; 2. Colin Peattie, Belarmine 4:09.99; 3. Liam Anderson, Redwood 4:10.26

3200: 1. Nico Young, Newbury Park 8:47.27; Liam Anderson, Redwood 8:53.28; 3. Matt Strangio, Jesuit 8:57.69; also from Central Section, 7. Isaiah Galindo, Clovis North 9:05.10; 16. Ethan Jones, Liberty-Bakersfield 9:19.43; 24. Ivan Mendez, Monache 9:33.20

110 hurdles: 1. Jamar Marshall, St. Mary’s 13.31; 2. Caleb Foster, Clovis North 13.71; 3. Warren Williams, Merrill West 13.92; also from Central Section, Kalobe Jimenez, Kingsburg 14.03

300 hurdles: 1. Caleb Lutalo Roberson, Upland 36.32; 2. Reyte Rashm King 36.41; 3. Jamar Marshall, St. Mary’s 37.28; also from Central Section, 6. Brandon Andrade, Redwood 38.03

400 relay: Monterey Trail (Andre Crump, Prophet Brown, Camden Wheeler, Zachary Larrier), 41.47; 2. Clovis North 41.49; 3. Poly 41.56

1600 relay: 1. Loyola (Ceyair Wright, Mason Ratkovich, Jeremy Davis, Andrew Arth), 3:17.56; 2. Poly 3:17.68; 3. Wilson 3:18.02

Discus throw: 1. Gino Cruz, Newbury Park 191-11; 2. Christian Johnson, Buchanan 179-11; 3. Kyler Van Grouw, Buchanan 177-09; also from Central Section, 5. Daniel Viveros, Liberty-Bakersfield 176-09

High jump: 1. Beau Allen, San Marcos 6-11; 2. Tyler Cash, Canyon 6-10; 3. Jack Wiseman; Huntington Beach 6-09

Long jump: 1. Caleb Foster, Clovis North 25-00; 2. Allan Hunter, Kimball 23-09.25; 3. John Kroeger, River Valley 23-06.25

Triple Jump: 1. Caleb Foster, Clovis North 49-09.50; 2. DeAndra McDaniel, Selma 48-02.75; 3. Tianhao Wei, South Pasadena 48-00.25, also from Central Section, 4. Kosi Agina, Sanger 47-11

Pole vault: 1. Samuel Wright, Lodi 16-05; 2. Jacob Rice, Rancho Bernardo J16-05; 3. Scott Toney, St. Francis 16-01

Shot put: 1. Daniel Viveros, Liberty-Bakersfield 68-10.50; 2. Aidan Elbettar, Newport Harbor 62-04.75; 3. Sean Rhyan, San Juan Hills 61-06.50; also from Central Section, 6. Christian Johnson, Buchanan 59-03.75; 7. Thomas Richardson, Shafter 58-03.50

Team scores: 1. Clovis North 41; 2. Monterey Trail 27; 3. Jesuit 24; also from Central Section, 10. Buchanan 17; 13. Liberty-Bakersfield 14; 27. Selma 8; 42. Clovis West, Kingsburg and Sanger 5; 49. Morro Bay 4; 55. Redwood 3; 61. Shafter 2; 72. Central 1

GIRLS

100: 1. De’anna Nowling, Calabasas 11.55; 2. Chinyere Okoro, Amador Valley 11.60; 3. Jazmyne Frost, Serra 11.64; also from Central Section, 7. Shelby Daniele, Buchanan 11.80

200: 1. Shelby Daniele, Buchanan 23.73; 2. Jazmyne Frost, Serra 23.83; 3. Chinyere Okoro, Amador Valley 23.86

400: 1. Katriina Wright, University City 53.93; 2. Samarra Monrroy, Millikan 54.25; 3. Ceonna Pipion, Vista Del Lago 54.46; also from Central Section, 8. Takiya Cenci, Clovis North 55.53

800: 1. Samantha Wallenstrom, Marin Catholic 2:08.78; 2. Charlotte Tomkinson, Menlo 2:09.41; 3. Rayna Stanziano, Concord 2:10.07

1600: 1. Jaqueline Duarte, Chino Hills 4:42.58; 2. Meagen Lowe, Buchanan 4:43.61; 3. Audrey Suarez, Mayfield 4:45.00

3200: 1. Kristin Fahy, La Costa Canyon 10:11.38; 2. Corie Smith, Buchanan 10:17.39; 3. Meagen Lowe, Buchanan 10:18.87

400 relay: 1. Scripps Ranch (Jaymie Ruskovich, Aubree Bell, Brianna Sproles, Aaliyah McCormick), 46.51; 2. Buchanan 46.75; 3. Poly 47.25

1600 relay: 1. Poly (Qushayah Peters, Kenya Payne, Saminah Haddad, Saundria Martin), 3:46.23; 2. Roosevelt (Southern Section) 3:47.24; Dana Hills 3:48.29; also from Central Section, Liberty-Bakersfield 3:51.54

100 hurdles: 1. Jazlynn Shearer, Silver Creek 13.24; 2. Cyvanna Bowen, Edison (Stockton) 13.54; 3. Asjah Atkinson, St. Anthony 13.84; also from Central Section, 6. Reese Renz, Liberty-Bakersfield 14.15

300 hurdles: 1. Rachel Glen, Wilson 41.71; 2. Taylor Shorter, Norco 42.06; 3. Reese Renz, Liberty-Bakersfield 42.24

Discus throw: 1. Jocelynn Budwig, Fowler 171-10; 2. Faith Bender, Liberty-Bakersfield 168-06; 3. Natalie Ramirez, West Ranch 159-00; also from Central Section, 9. Bella Rigby, Liberty-Bakersfield 141-06

Long jump: 1. Caelyn Harris, Upland 20-08.50; 2. Jazlynn Shearer 19-10.75; 3. Alysah Hickey, Coronado 19-10.50

Pole vault: 1. Ashley Callahan, Rancho Bernardo 13-04; 2. Paige Sommers, Westlake 13-00; 3. Camryn Thomson, Poway 13-00; also from Central Section, 5. Elizabeth Funk, Clovis West 12-08; 11. Haley Barham, Buchanan 11-08

High jump: 1. Alysah Hickey, Coronado 5-08; 2. Rachel Glen, Wilson 5-07; 3. Victoria Plummer, Moorpark J5-07; also from Central Section, 6. Amethyst Harper, Central J5-05

Triple jump: 1. Jazlynn Shearer, Silver Creek 41-01; 2. Haley Abirached, Buchanan 40-03.25; 3. Elise Miller, San Pasqual 40-02; also from Central Section, 8. Simone Johnson, Central 38-09

Team scores: 1. Buchanan 50; 2. Scripps Ranch 28; 3. Long Beach Poly and Calabasas 25; also from Central Section, 6, Liberty-Bakersfield 21; 7. Fowler 20; 49. Clovis West and Central 4; 74. Clovis North and Paso Robles 1

  Comments