Prep Baseball & Softball

Prep baseball: Easter tournament schedules

Clovis High celebrates its 2-0 victory over Memorial at the 2015 Fresno Easter Baseball Classic championship game at Clovis West. It was the Cougars’ second straight title.
Clovis High celebrates its 2-0 victory over Memorial at the 2015 Fresno Easter Baseball Classic championship game at Clovis West. It was the Cougars’ second straight title. THE FRESNO BEE

Central Section high school baseball teams will keep busy in a variety of Easter tournaments that also will draw a number of out-of-area teams.

FRESNO EASTER CLASSIC

MARCH 21

  • Euless Park: 10 a.m., Golden Valley-Merced vs. Reedley; 1 p.m., Fresno vs. Golden Valley; 4 p.m. Reedley vs. Red Bluff; 7 p.m., Red Bluff vs. Fresno
  • Buchanan: 10 a.m., Buchanan vs. Hanford West; 1 p.m., North vs. Bella Vista-Fair Oaks; 4 p.m., Memorial vs. Bella Vista; 7 p.m., Woodcreek-Roseville vs. Buchanan
  • Clovis High: 10 a.m., Clovis vs. Sanger; 1 p.m., Redwood vs. Buhach Colony-Atwater; 4 p.m., Sheldon-Oak Grove; 7 p.m., Redwood vs. Clovis
  • Clovis East: 10 a.m., Clovis East vs. Madera South; 1 p.m., Franklin-Stockton vs. Lemoore; 4 p.m., Cosumnes Oaks-Elk Grove vs. Lemoore; 7 p.m., Bradshaw Christian-Sacramento vs. Clovis East
  • Clovis West: 10 a.m., Kerman vs. Madera; 1 p.m., Frontier vs. Bullard; 4 p.m., Tehachapi vs. Foothill-Palo Cedro; 7 p.m. Bullard vs. Oakmont-Roseville
  • Clovis North: 10 a.m., Hoover vs. Clovis North; 1 p.m., Salinas vs. Garces; 4 p.m., Hoover vs. Chowchilla; 7 p.m., Clovis North vs. Woodland
  • Edison: 10 a.m., Edison vs. Sunnyside; 1 p.m., Hanford vs. Central; 4 p.m., Hanford vs. Sunnyside; 7 p.m., Central vs. Edison

MARCH 22

  • Euless Park: 10 a.m., Sunnyside vs. Kerman; 1 p.m., Woodland vs. Memorial; 4 p.m., Woodland vs. Kerman; 7 p.m. Memorial vs. Fresno
  • Buchanan: 10 a.m., Chowchilla vs. Buhach Colony; 1 p.m., Buhach Colony vs. Sheldon; 4 p.m., Golden Valley vs. Chowchilla; 7 p.m., Sheldon vs. Buchanan
  • Clovis High: 10 a.m., Tehachapi vs. Red Bluff; 1 p.m., North vs. Oakmont; 4 p.m., Madera South vs. North; 7 p.m., Oakmont vs. Clovis
  • Clovis East: 10 a.m., Garces vs. Consumes Oaks; 1 p.m., Frontier vs. Cosumnes Oaks; 4 p.m., Hanford West vs. Garces; 7 p.m., Clovis East vs. Frontier
  • Clovis West: 10 a.m., Sanger vs. Salinas; 1 p.m., Franklin vs. Salinas; 4 p.m., Bella Vista vs. Redwood; 7 p.m., Bullard vs. Franklin
  • Clovis North: 10 a.m., Madera South vs. Hanford; 1 p.m., Woodcreek vs. Central; 4 p.m., Cosumnes Oaks vs. Tehachapi; 7 p.m., Clovis North vs. Woodcreek
  • Edison: 10 a.m., Foothill vs. Madera; 1 p.m., Reedley vs. Foothill; 4 p.m., Madera vs. Bradshaw Christian; 7 p.m., Bradshaw Christian vs. Edison
  • Hoover: 1 p.m., Lemoore vs. Hoover

MARCH 23

  • Euless Park: 10 a.m., Fresno vs. Bradshaw Christian; 1 p.m., Sunnyside vs. Frontier
  • Buchanan: 10 a.m., Buchanan vs. Hanford
  • Clovis High: 10 a.m., Clovis vs. Tehachapi; 1 p.m., Hanford West vs. Golden Valley
  • Clovis East: 10 a.m., Sanger vs. Clovis East; 1 p.m., Central vs. Redwood
  • Clovis West: 10 a.m., Garces vs. Woodcreek; 1 p.m., Buhach Colony vs. Memorial; 7 p.m., Championship
  • Clovis North: 10 a.m., Bella Vista vs. North; 1 p.m., Salinas vs. North.
  • Bullard: 10 a.m., Chowchilla vs. Bullard; 1 p.m., Oakmont vs. Reedley
  • Hoover: 10 a.m., Kerman vs. Hoover; 1 p.m., Lemoore vs. Madera South
  • Madera: 11 a.m., Madera vs. Franklin
  • Edison: 10 a.m., Edison vs. Woodland; 1 p.m., Red Bluff vs. Sheldon

FOWLER EASTER CLASSIC

At Fowler High

MARCH 19

  • Washington vs. Dinuba, 9:30 a.m.; Dos Palos vs. Liberty-Madera Ranchos, 11 a.m. (JV field); Taft vs. Caruthers, Noon; Dos Palos vs. Kingsburg, 2:30 p.m.; Taft vs. Washington, 5 p.m.; Kingsburg vs. Fowler, 7:30 p.m.

MARCH 21

  • Liberty-Madera Ranchos vs. Kingsburg, 9:30 a.m.; Caruthers vs. Washington, Noon; Dinuba vs. Taft (JV field), 12:30 p.m.; Fowler vs. Dos Palos, 2:30 p.m.; Dinuba vs. Caruthers, 5 p.m.; Liberty-Madera Ranchos vs. Fowler, 7:30 p.m.

MARCH 22

  • Seventh place, 10:30 a.m.; Fifth place, 1:15 p.m.; Third place, 4 p.m.; Wheels, cannon and home run derby contests, 6 p.m.; Championship, 7:15 p.m.

TULARE-VISALIA INVITATIONAL

MARCH 19

  • Tulare Western: Tulare Western vs. Highland, 10 a.m.; Tulare vs. El Diamante, 1 p.m.; Tulare Western vs. Bakersfield, 4 p.m.
  • Golden West: Delano vs. Corcoran, 10 a.m.; Bakersfield Christian vs. Delano, 1 p.m.; Golden West vs. Porterville, 4 p.m.
  • Exeter: Highland vs. Exeter, 4 p.m.; Exeter vs. Mission Oak, 7 p.m.
  • Mt. Whitney: Monache vs. Mira Monte, 10 a.m.; Mira Monte vs. Mission Oak, 1 p.m.; Golden Valley vs. Central Valley Christian, 4 p.m.; Mt. Whitney vs. Bakersfield Christian, 7:30 p.m.

MARCH 21

  • Tulare Western: Tulare vs. Bakersfield Christian, 10 a.m.; Mission Oak vs. West, 1 p.m.; West vs. Porterville, 4 p.m.
  • Golden West: Delano vs. El Diamante, 10 a.m.; Golden West vs. Corcoran, 1 p.m.; Corcoran vs. Bakersfield Christian, 4 p.m.
  • Exeter: Monache vs. Highland, 1 p.m.; Golden Valley vs. Monache, 4 p.m.; Golden Valley vs. Exeter, 7 p.m.
  • Mt. Whitney: Bakersfield Christian vs. Central Valley Christian, 11:30 a.m.; Delano vs. Central Valley Christian, 2:30 p.m.; Mt. Whitney vs. Tulare, 5 p.m.; Mt. Whitney vs. Tulare Western, 7:30 p.m.

MARCH 22

  • Tulare Western: Mission Oak vs. Central Valley Christian, 10 a.m.; El Diamante vs. Bakersfield, 1 p.m.; Tulare Western vs. El Diamante, 4 p.m.
  • Golden West: Golden West vs. Highland, 10 a.m.; Golden West vs. Tulare, 1 p.m.; Golden Valley vs. Porterville, 4 p.m.
  • Exeter: Monache vs. West, 1 p.m.; West vs. Exeter, 4 p.m.
  • Mt. Whitney: Porterville vs. Bakersfield Christian, 10 a.m.; Corcoran vs. Mira Monte, 1 p.m.; Mira Monte vs. Mt. Whitney, 4 p.m.

MARCH 23

  • Rawhide Ballpark: Lower division final, 5:30 p.m.; Upper division final, 7:30 p.m.

SELMA GREATER KIWANIS TOURNAMENT

MARCH 21

  • At Selma: Lindsay vs. Riverdale, 9:30 a.m.; Shafter vs. Selma, Noon; Sierra vs. Shafter, 2:30 p.m.; Sequoia vs. Firebaugh, 5 p.m.; Selma vs. Sierra, 7:30 p.m.
  • At Immanuel: Mendota vs. Sierra Pacific, 11 a.m.; Sierra Pacific vs. Immanuel, 1:30 p.m.; Riverdale vs. McLane, 4 p.m.; Minarets vs. Immanuel, 7 p.m.

MARCH 22

  • At Selma: Sequoia vs. Mendota, 9:30 a.m.; Firebaugh vs. Mendota, Noon; McLane vs. Shafter, 2:30 p.m.; Lindsay vs. McLane, 5 p.m.; Selma, vs. Lindsay, 7:30 p.m.
  • At Immanuel: Sierra vs. Riverdale, 11 a.m.; Sierra Pacific vs. Minarets, 1:30 p.m.; Minarets vs. Sequoia, 4 p.m.; Immanuel vs. Firebaugh, 7 p.m.

MARCH 23

  • At Selma: Mendota vs. Minarets; Firebaugh vs. Sierra Pacific, 12:30 p.m.; McLane vs. Selma, 3 p.m.; Championship, 6 p.m.
  • At Immanuel: Riverdale vs. Shafter, 10 a.m.; Lindsay vs. Sierra, 12:30 p.m.; Immanuel vs. Sequoia, 3 p.m.

Coaches: Report scores and summaries to sports@fresnobee.com or 559-441-6379.

  Comments