High School Sports

Prep scoreboard for Thursday, Dec. 6

Coaches: Please report scores to sports@fresnobee.com.

FALL ALL-LEAGUE TEAMS

The Bee will compile all-league lists for publication in December. League representatives, please email lists to sports@fresnobee.com.

BOYS BASKETBALL

KINGSBURG LIONS TOURNAMENT

Hanford 46, Coalinga 32

Hanford

11

7

15

13

46

Coalinga

4

9

8

11

32

Hanford (2-1): Cesar Mota 17, Carson Verhoeven 16, Joseph Estrela 2, Christian Sotelo 6, Juaron Watts-Brown 3, Blake Willard 2.

Coalinga (3-5): Damien Rochin 4, Jake Burch 9, Jeremy Kasampula 4, Luis Castro 3, Chris Benitez 2, Doug Smith 6, Edwin Ortiz 4.

Kerman 57, Golden West 38

Kerman

17

18

15

7

57

Golden West

13

9

8

8

38

Kerman (2-4): Jacob Shubin 15, Ryan Troutman 13, Ezrah Mendrin 12, Gavin Layton 8, Janveer Dhaliwal 3, Shaun Gill 3, Tom Helmuth 2, Colton Smith 1.

Golden West (1-3): Casey Hill 14, Abevet Abraham 8, Curtis Seechan 4, Auggie Aguilar 2, Matthew Delreal 3, Michael Wessel 2, Jaime Valdez 2, Davonte Brown 2, Nathan Pascua 1.

Kingsburg 69, Hoover 53

Hoover

14

13

17

9

53

Kingsburg

17

19

19

14

69

Hoover (0-4): James Bailey 12, Bakari Wiley 12, Ethan Noble 4, A.J. George 5, Mario Martinez 5, Isaac Garcia 5, Verlee Ruff 10.

Kingsburg (3-4): C.J. Laita 11, Elijah Brumfield 2, Nate Towsley 11, Jose Martinez 13, Alex Bularga 1, Kaden Tate 3, Jason Gunn 10, Logan Byrum 15, Juan Ortega 3.

Dinuba 88, Selma 33

Selma

9

13

10

1

33

Dinuba

22

21

31

14

88

Selma (1-2): Aaron Blancas 9, Isaac Ramirez 1, Elijah Mendoza 10, Dante Guicho 9, Brycen Carrasco 2, Austin Aranda 2.

Dinuba (5-0): Sebastian Garza 7, Isaak Flores 8, Elias Flores 2, Mario Yado 2, Jacob Rodriguez 5, Jaime Ramirez 3, Josh Magana 12, Sinuhe Vargas 8, Luke Rodriguez 23, Ulices Alvarado 6, John Calderon 8, Brian Ortuno 4.

SIMI VALLEY TIP-OFF CLASSIC

Clovis West 74, Santa Barbara 46

Clovis West

22

13

20

19

74

Santa Barbara

10

9

16

11

46

CW: Vang 5, Guidry 3, Anderson 26, Carr 7, Carper 10, Almanza 4, Walls 4, Villi 11, Sandera 4.

SB: Jasper 6, Jackson 2, Aiden 11, Bryce 20, Will 7.

NONLEAGUE

Riverdale 69, Kings Christian 26

Riverdale

7

16

28

18

69

Kings Christian

4

9

7

6

26

Riverdale: Yahya Hussein 4, Adrian Nunez 2, Sergio Valdez 3, Mason Musgrave 14, Aaron Rodriguez 2, Hareez Hussein 14, Jose Santiesteban 8, Abdulla Hussein 6, David Cabello 6, Christopher Sanchez 6, Octavio Zarate 4.

Kings Christian: Jordan Bennett 6, Ty Hudson 8, Steven Shoman 10, Schuyler Sparks 2.

GIRLS BASKETBALL

CENTER TOURNAMENT

Selma 79, Rio Linda 27

Selma

38

16

17

8

79

Rio Linda

6

7

9

2

27

Selma: Rachel Vieira 42, Clarrisa Moreno 10, Audrey Gonzalez 9, Yesenia Sanchez 6, Sam Saldate 4, Elena Loutherback 4, Zoe Gonzalez 2, Daniella Cuevas 2.

Rio Linda: not available.

HOOVER HOLIDAY CLASSIC

Sierra Pacific 65, Edison 39

Sierra Pacific

18

17

19

11

65

Edison

13

12

6

8

39

Sierra 46, Reedley 36

Reedley

7

6

10

13

36

Sierra

16

7

13

10

46

Monache 48, Exeter 26

Exeter

4

10

7

5

26

Monache

14

16

6

12

48

Edison 40, Sunnyside 33

Sunnyside

11

5

10

7

33

Edison

12

12

6

10

40

Frontier 38, Kingsburg 36

Kingsburg

12

6

12

6

36

Frontier

23

0

2

13

38

QUEENS OF THE COURT CLASSIC

Thursday’s results

Central 80, Bakersfield Centennial 19

Ridgeview 48, Chavez 25

Madera 55, Hanford West 50

Fresno High 61, Madera South 51

BOYS SOCCER

NONLEAGUE

Tulare Union 2, Exeter 0

GIRLS SOCCER

NONLEAGUE

Fowler 3, McLane 2

F, Madison Alcantar, Jocelyn Prieto, Symphony Feaver.

FOOTBALL

STATE PLAYOFFS

NorCal regional finals

Friday

Division 1-AA: Folsom at Central, 7:30 p.m. (winner plays Cathedral Catholic-San Diego, Dec. 14 8 p.m. at Cerritos College, Norwalk)

Division 2-AA: Saint Francis-Mountain View at Del Oro-Loomis, 7:30 p.m. (winner plays Grace Brethren-Simi Valley, Dec. 14 4 p.m. at Cerritos College)

Division 3-AA: Eureka vs. Menlo-Atherton at McKinleyville, 7:30 p.m. (winner plays Lincoln-San Diego Dec. 15 6 p.m. at site TBD)

Division 5-AA: Rio Linda at West Valley-Cottonwood, 7:30 p.m. (winner plays San Gorgonio-San Bernardino Dec. 15 6 p.m. at site TBD)

Division 6-AA: East Nicolaus vs. Hilmar at Atwater High, 7:30 p.m. (winner plays Strathmore Dec. 15 6 p.m. at site TBD)

Saturday, Dec. 8

Division 1-A: Valley Christian-San Jose vs. Liberty-Brentwood, 6 p.m. (winner plays Sierra Canyon-Chatsworth, Dec. 15 8 p.m. at Cerritos College)

Division 2-A: San Joaquin Memorial at Tulare Union, 6 p.m. (winner plays Lawndale, Dec. 15 4 p.m. at Cerritos College)

Division 3-A: Capital Christian-Sacramento at Wilcox-San Jose, 6 p.m. (winner plays Kaiser-Fontanat Dec. 15 6 p.m. at site TBD)

Divison 4-A: McClymonds-Oakland at Aptos, 6 p.m. (winner plays Garfield-L.A. Dec. 15 6 p.m. at site TBD)

State championships

Saturday

Open Division: Mater Dei-Santa Anta vs. De La Salle-Concord, 8 p.m. at Cerritos College

Division 4-AA: Central Valley Christian at Pleasant Valley-Chico, 6 p.m.

Division 5-A: San Diego at Colfax, 6 p.m.

Also

Division 6-A: Orange Glen-Escondido vs. Lincoln-S.F. at Washington High-S.F., Dec. 15 noon

Division 7-AA: Dec. 1, Denair 42, Santee-L.A. 14

  Comments