High School Sports

Prep scoreboard for Wednesday, Dec. 5

Coaches: Please report scores to sports@fresnobee.com.

FALL ALL-LEAGUE TEAMS

The Bee will compile all-league lists for publication in December. League representatives, please email lists to sports@fresnobee.com.

BOYS BASKETBALL

KINGSBURG LIONS TOURNAMENT

Hanford 57, Hoover 34

Hanford

13

15

18

11

57

Hoover

9

9

6

10

34

Hanford (1-1): Cesar Mota 11, Joseph Estrela 2, Mark Bradford 4, Juaron Watts-Brown 10, Darrien Jeffries 5, Myles Kidd 7, Andrew Sullivan 2, Carson Verhoeven 8, Cristian Sotelo 3, Peter Martinez 2, Blake Willard 3.

Hoover (0-3): Demar Monson 8, James Bailey 7, Bakari Wiley 2, Ethan Noble 3, Tamarion Roberts 2, AJ George 7, Verlee Ruff 1, Isaac Garcia 1, Mario Martinez 3.

Kerman 73, Selma 36

Selma

7

10

8

11

36

Kerman

17

20

24

12

73

Selma (1-1): Aaron Blancas 16, Eli Mendoza 10, Matthew Hernandez 2, Rick Martinez 2, Dante Guicho 2, Brycen Carrasco 2,Sonny Kular 2.

Kerman (1-4): Gavin Layton 19, Jacob Shubin 16, Alex Martinez 6, Shaun Gill 3, Ezra MendrIn 10, Ryan Troutman 2, Jakob Bruggeman 2,Jeffrey Jones 3, Colton Smith 2, Edgar Jara 2, Alex Sandoval 2, Tom Helmuth 6.

Dinuba 56, Golden West 49

Golden West

8

14

20

7

49

Dinuba

16

15

8

17

56

Golden West (1-2): Auggie Aguilar 4, Curtis Seechan 2, Abevet Abraham 5, Matthew Delreal 21, Casey Hill 13, Jaime Valdez 2, Jose Maldonado 2.

Dinuba (4-0): Sebastian Garza 5, Isaak Flores 16, Jacob Rodriguez 2, Josh Magana 13, Sinuhe Vargas 2, Luke Rodriguez 14, John Calderon 4.

Kingsburg 55, Coalinga 42

Coalinga

7

13

7

15

42

Kingsburg

10

17

15

13

55

Coalinga (3-4): Damien Rochin 9, Luis Castro 6, Axel Gabriel 4,Jeremy Kasampula 7, Edwin Ortiz 6, Chris Benitez 6, Cesar Camacho 4.

Kingsburg (2-4): Elijah Brumfield 3, Nate Towsley 12, Juan Ortega 7, Jose Martinez 7, Jason Gunn 7, Logan Byrum 10, CJ Laita 6, Joey Sanchez 3.

Thursday’s schedule

3:30 p.m.: Hanford vs. Coalinga; 5 p.m., Kerman vs. Golden West; 6:30 p.m., Hoover vs. Kingsburg, 8 p.m., Selma vs. Dinuba.

SIMI VALLEY TIP-OFF CLASSIC

Clovis West 76, Canyon-Canyon Country 60

Clovis West

25

18

20

13

76

Canyon

15

18

17

10

60

Clovis West: Vang 4, Guidry 4, Lowe 2, Anderson 20, Carr 3, Carper 9, Phillips 4, Walls 11, Villi 9, Sanders 6, Tom 2, Gbujama 2.

Canyon: Ryan 18, Cole 2, Anthony 13, Willie 5, Conner 6, Aaron 12, Corbin 4.

NONLEAGUE

Sanger 61, Roosevelt 60

Roosevelt

16

13

11

20

60

Sanger

17

16

12

16

61

Roosevelt (1-2): Damare Watts 9, Qiant Myers 21, Jalen Randle 6, Gregory Armstrong 8, Nico Thomas 16.

Sanger (4-1): Cameron Stanley 17, Sal Dhillon 4, Jonathan Dillon 17, Luke Dillon 12, Jesus Piceno 5, Damian Duarte 6.

Fresno 70, Mendota 49

Fresno

16

22

18

14

70

Mendota

11

9

16

13

49

Fresno: Avery Johnson 20, Darnell Naeole 16, Michael Roberts 8, Brendan Montoya 8, Joseph Mijangos 6, Issiac Figueroa 5, Tre White 5, Juan Flores 2.

Mendota: Elijah Torrez 19, Ismael Batres 12, Isaiah Clark 10, Ruben Garcia 4, Gustavo Cervantes 4.

GIRLS BASKETBALL

HOOVER HOLIDAY CLASSIC

Lemoore 46, Exeter 33

Washington Union 40, Sunnyside 17

Hoover 55, Sierra Pacific 47

Washington Union 50, Sierra 41

Thursday’s games

3 p.m.: Hoover vs. Frontier; Sierra Pacific vs. Edison

4:30 p.m.: Reedley vs. Sierra; Exeter vs. Monache

6 p.m.: Sunnyside vs. Edison; Kingsburg vs. Frontier

GIRLS SOCCER

NONLEAGUE

Mt. Whitney 2, Central Valley Christian 1

MW: Abby Ochoa, Paris Lopez.

CVC: Not available.

Clovis West 2, Edison 1

CW: Darian Tatum, Emily Berg.

E: Not available.

Reedley 8, Selma 0

R: Emma Mulligan 2, Katelyn Peters 2, Alondra Agabo 2, Amber Becerra, Miko Sunamoto.

San Joaquin Memorial 6, Liberty-Madera Ranchos 3

S, Logan Nidy 3, Samantha Montes 2, Nadia Flores. Records: San Joaquin Memorial 1-0; Liberty Madera Ranchos 2-2.

FOOTBALL

STATE PLAYOFFS

NorCal regional finals

Friday, Dec. 7

Division 1-AA: Folsom at Central, 7:30 p.m. (winner plays Cathedral Catholic-San Diego, Dec. 14 8 p.m. at Cerritos College, Norwalk)

Division 2-AA: Saint Francis-Mountain View at Del Oro-Loomis, 7:30 p.m. (winner plays Grace Brethren-Simi Valley, Dec. 14 4 p.m. at Cerritos College)

Division 3-AA: Eureka vs. Menlo-Atherton at McKinleyville, 7:30 p.m. (winner plays Lincoln-San Diego Dec. 15 6 p.m. at site TBD)

Division 5-AA: Rio Linda at West Valley-Cottonwood, 7:30 p.m. (winner plays San Gorgonio-San Bernardino Dec. 15 6 p.m. at site TBD)

Division 6-AA: East Nicolaus vs. Hilmar at Atwater High, 7:30 p.m. (winner plays Strathmore Dec. 15 6 p.m. at site TBD)

Saturday, Dec. 8

Division 1-A: Valley Christian-San Jose vs. Liberty-Brentwood, 6 p.m. (winner plays Sierra Canyon-Chatsworth, Dec. 15 8 p.m. at Cerritos College)

Division 2-A: San Joaquin Memorial at Tulare Union, 6 p.m. (winner plays Lawndale, Dec. 15 4 p.m. at Cerritos College)

Division 3-A: Capital Christian-Sacramento at Wilcox-San Jose, 6 p.m. (winner plays Kaiser-Fontanat Dec. 15 6 p.m. at site TBD)

Divison 4-A: McClymonds-Oakland at Aptos, 6 p.m. (winner plays Garfield-L.A. Dec. 15 6 p.m. at site TBD)

State championships

Saturday, Dec. 8

Open Division: Mater Dei-Santa Anta vs. De La Salle-Concord, 8 p.m. at Cerritos College

Division 4-AA: Central Valley Christian at Pleasant Valley-Chico, 6 p.m.

Division 5-A: San Diego at Colfax, 6 p.m.

Also

Division 6-A: Orange Glen-Escondido vs. Lincoln-S.F. at Washington High-S.F., Dec. 15 noon

Division 7-AA: Dec. 1, Denair 42, Santee-L.A. 14

  Comments