Sports

Prep scoreboard for April 15

SOFTBALL

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE

Central 5, Buchanan 3

Central0000302 591
Buchanan0000030 391
WP:

Cierra Montalvo.

LP:

Molly Millar.

C,

Alyssa Avila 2-4, 2B, 2RBI; Karen Zamora 2-4, 2 2B, 2RBI; Kourtney Dillard 2-3, 2R.

B,

Spencer Samson 2-4, 2b; Anni Raley 2-3; Katie Jackson 2-3.

Records: Central 29-4, 3-0; Buchanan 20-6, 1-2.

WEST YOSEMITE LEAGUE

Lemoore 6, Hanford 3

Hanford0000030 362
Lemoore000060x 671
WP:

Ines Ramirez (CG, 8Ks).

LP:

Aliah Garvin.

H,

Garvin 2-4; B. Tabarez 2-3, RBI.

L,

Britney Antuna 2B, 2RBI.

NORTH SEQUOIA LEAGUE

Liberty-Madera Ranchos 5, Washington 0

Liberty1010102 572
Washington0000000 043
WP:

Cassidy Santa Cruz (4.1IP, 6K).

LP:

Mikayla Deigan (CG, 7K).

Sv:

Ariana Guzman (4K).

L,

Summer Mendoza 3-4, 3R, 2SB; Jamie Lewis 2-3, 3B, 2R; Johanna Lewis 2RBI; Renee Ortega 2B.

W,

Alex Gardner 2-2.

Records: Liberty 13-6-2, 3-0; Washington 14-13, 2-1.

BOYS TENNIS

WEST YOSEMITE LEAGUE

Redwood 8, Golden West 1

No. 1 singles: Evan Morritse, R, d. Stewart Bryan, 6-2, 6-2. No. 1 doubles: Morritse/Miller, R, d. Bryan/Torres, 8-5.

GIRLS BADMINTON

McLane 11, Roosevelt 10

No. 1 singles: Khaolee Xiong, M, d. Nhau Vang, 21-11, 21-12. No. 1 doubles: Ellen Vang/Linda Vu, R, d. Jenny Vang/Panhia Xiong, 21-12, 21-7. Records: McLane 2-7, Roosevelt 2-7

Edison 13, Hoover 8

No. 1 singles: Souphany Siphanah, H, d. not available, 21-12, 21-12. No. 1 doubles: not available, d. PaHoua Kahn/Puoha Choua, 21-11, 21-17. Records: Edison 6-3, Hoover 2-7.

Bullard 19, Fresno 2

No. 1 singles: Kylee Shaw, B, d. Nancy Xiong 21-2, 21-1. No. 1 doubles: Katherine Lor/Jennifer Her, F, d. Kejae Gattison/Cierra Jimenez 23-21, 14-21, 21-13. Records: Fresno 0-9 Bullard 7-2.

Clovis 16, Sunnyside 5

No. 1 singles: Maddie Ogas, C, d. Mai Thao, 21-6, 21-8. No. 1 doubles: Daisy Xiong/Rose Xiong, S, d. Cassidy Crouch/Amy Vue, 21-19, 21-14.

BOYS GOLF

CENTRAL SEQUOIA LEAGUE

At River Island, Porterville

Teams: Exeter 203, Central Valley Christian 205, Kingsburg 219, Selma 270, Immanuel 278, Dinuba 293

Medalists: John Karayan, CVC, 36; Drake Jones, E, 37; Kyler Zachary, E, 37.

TRACK AND FIELD

CENTRAL SECTION LEADERS

BOYS

100 meters: +Isaiah Robinson, Buchanan, 10.93; +Darius Smith, Ridgeview, 10.94; Bryce Huggins, Bakersfield, 10.99.

200: +Isaiah Robinson, Buchanan, 21.83; Michael Lankford, McLane, 22.15; Marcus Watkins, Bakersfield, 22.16.

400: Michael Lankford, McLane, 48.53; Isaac Trevino, Centennial, 50.39; +++Tanner Tucker, Clovis East, 50.42.

800: Connor Morello, Clovis, 1:51.86 (No. 1 in the state for season); Isaac Trevino, Centennial, 1:52.40; +Curtis Threlkeld, North, 1:54.55.

1600: Kasey Knevelbaard, Immanuel, 4:09.06 (converted from mile yards; No. 3 in state for the season; No. 4 all-time in the section); Connor Morello, Clovis, 4:12.71 (converted); ++ Miguel Villar, Madera South, 4:14.18 (converted).

3200: +Eduardo Herrera, Madera South, 8:55.93 (No. 7 all-time in section; No. 2 all-time in section for junior class; No. 4 in state for season); Psalm Ocampo, Clovis North, 9:02.22; Kasey Knevelbaard, Immanuel, 9:05.89.

110 high hurdles: +Isaac Leppke, Dinuba, 14.87; Kyle Lawson, Clovis, 14.94; +Ben Hibbert, Frontier, 15.21.

300 intermediate hurdles: +Paramveer Chohan, Buchanan, 39.28; Kyle Lawson, Clovis, 39.48; +Isaac Leppke, Dinuba, 40.21.

400 relay: Buchanan (Valenzuela, Chohan, Danu, Robinson) 42.22; Bakersfield 42.70; Ridgeview 43.14.

1600 relay: Edison (Isiah, Enqenwugo, Cabrea, Woods) 3:23.51; Centennial 3:23.75; Clovis 3:26.07.

High jump: Michael Burke, Lemoore, 7-0 (No. 1 in state for the season: No. 10 all-time in section); +Emeett Brooks, Kingsburg, 6-8; +Isaac Leppke, Dinuba, 6-6.

Pole vault: Maison Vanhelsdingen, Clovis North, 14-9; Tyson Pereira, Lemoore, 14-2; +Griffen Carter, Buchanan, 14-1.

Long jump: Joey Souza, Kingsburg, 24-5 (No. 2 in state for season); Bryce Huggins, Bakersfield, 24-3; Lawrence White, Ridgeview, 23-0 ½.

Triple jump: Donovan House, Clovis West, 46-6 ¼; +Seth Brooks, Kingsburg, 46-0 ½; Dennis Hicks, Liberty-Bakersfield, 45-10 ½.

Shot put: Greg Richardson, Shafter, 55-7 ½; ++Jacob Wilson, Buchanan, 53-6 ½; +A.J. Hans, Central, 51-3 ¾.

GIRLS

100: +Hannah Waller, Buchanan, 12.05; Amari Sperling, Buchanan, 12.33; Morganne Hill, Liberty-Bakersfield, 12.37.

200: +Hannah Waller, Buchanan, 24.50 (No. 5 all-time junior class in section; No. 8 in state for season); Amari Sperling, Buchanan, 25.37; Morganne Hill, Liberty-Bakersfield, 25.40.

400: +Hannah Waller, Buchanan, 53.57 (No. 1 in state for season; No. 1 all-time in section for junior class); Mikaela Smith, Clovis North, 56.19; +Gabby Satterlee, Central Valley Christian, 57.29.

800: Mikaela Smith, Clovis North, 2:08.44 (No. 1 in state for season; No. 2 all-time in section for senior class); +Gabby Satterlee, Central Valley Christian, 2:10.76; Hannah Benoit, Buchanan, 2:14.05.

1600: Hannah Benoit, Buchanan, 4:56.00 (converted); +Mikayla Sodersten, Clovis, 4:47.30 (No. 10 all-time in section); +Lauren Moffett, Clovis North, 5:02.33.

3200: +Mikayla Sodersten, Clovis, 10:26.07 (No. 4 all-time in section; No. 3 all-time in section for junior class); +Lauren Moffett, Clovis North, 10:46.06 (No. 7 all-time in section for junior class); Jose Frye, Buchanan, 10:48.32.

100 high hurdles: Morganne Hill, Liberty-Bakersfield, 13.99 (No. 1 all-time in section; No. 5 in state for season); +Falon Wilson, Stockdale, 15.72; Michelle Hester, Central, 15.89.

300 low hurdles: Morganne Hill, Liberty-Bakersfield, 42.23 (No. 1 in state for season; No. 2 all-time in section for senior class); Damaris Hamilton, Clovis West, 47.23; ++Mikaela Romanini, Bakersfield, 47.50.

400 relay: Buchanan (Biggers, Waller, Wellington, Sperling) 47.11 (No. 7 in state for season; No. 8 all-time in section); Bakersfield 49.66; Edison 49.86.

1600 relay: Buchanan (Manibog, Waller, Sperling, Bennett) 3:50.77 (No. 7 all-time in section; No. 7 in state for season); Liberty-Bakersfield 3:59.19; Central Valley Christian 4:04.35.

High jump: +++Alexis Vincent-Walker, Clovis, 5-6; ++Iesha Hamm, Stockdale, 5-6; Lauren Simonian, Clovis North, 5-4.

Pole vault: Jenny Wilson, Buchanan, 12-3 (No. 7 all-time in section); +Julianne Finch, Garces, 11-9; +Remington Mahlum, Buchanan, 11-7.

Long jump: Damaris Hamilton, Clovis West, 17-3 ½; +Tyla Graves, Edison, 17-3 ½; Ka’lea Ashley, Bullard, 17-2 ¼.

Triple jump: ++Justice Smith, Highland, 37-11; Demaris Hamilton, Clovis West, 36-8 ½; ++Brooke Tjerrild, Clovis North, 36-4 ½.

Shot put: +Allyssa Klinger, Shafter, 39-11; ++Addyson Smith, Madera, 39-6; Elizabeth Akindele, Clovis North, 39-4 ¼.

Discus: ++Alicia Viveros, Liberty-Bakersfield, 143-8 (No. 6 in state for season); Ariana Garcia, Fowler, 125-0; +MacKenzie Curtis, Clovis North, 122-2.

Key: + junior, ++ sophomore, +++ freshman.

BOYS BASKETBALL

ALL-EAST SEQUOIA LEAGUE

MVP: Kilon Bradford, Granite Hills

Coach of the Year: Brad Luther, Granite Hills

First team: Da’shaun Henderson, Nico Portillo, Corcoran; Jose Frias, Dante Johnson, Sierra Pacific; Alonso Valle, Strathmore; Jacob Varela, Woodlake.

ALL-WEST SIERRA LEAGUE

MVP: Jason Allen, Firebaugh

Coach of the Year: Jim McCall, Firebaugh

First team: Elias Hernandez, Sal Alaniz, Firebaugh; Tristen Labbee, Yoshua Cruz, Coalinga; Ray Ayala, Tranquillity.

GIRLS BASKETBALL

ALL-WEST YOSEMITE LEAGUE

MVP: Janelle Sumilong, Hanford

Coach of the Year: Jason Black, Redwood

First team: Destinee Garcia, Golden West; Sam Navarro, Madison Kast, Rebekah Cervantes, Redwood; Emma Lumbreras, Mt. Whitney; Kate McClard, Hanford; Danielle Aguirre, El Diamante.

ALL-EAST SEQUOIA LEAGUE

MVP: Imari Russell, Corcoran

Defensive Player of the Year: Hailey Leslie, Sierra Pacific

Coach of the Year: Nikki Mendes, Sierra Pacific

First team: Hailey Leslie, Sierra Pacific; Mariah Hernandez, Candace Gurrola, Strathmore; Jackie Noble, Corcoran; Shayla Arguelles, Maddi Ceasar, Lindsay.

  Comments