Clovis News: Sports

State track and field championships June 4

TRACK AND FIELD

CIF STATE CHAMPIONSHIPS

At Buchanan High's Veterans Memorial Stadium

Championship results

GIRLS

100: 1. Jenna Prandini, Clovis, 11.69; 2. Kylie Price, Bishop Amat-La Puente, 11.72; 3. Ashley Marshall, Rancho Verde-Moreno Valley, 11.91; 4. Strangenae Campbell, Pinole Valley, 11.93; 5. Jasmine Gibbs, El Camino-Oceanside, 12.08; 6. Brea Buchanan, Ayala, 12.11; 7. Carisma Lyday, Long Beach Poly, 12.12; 8. La Toya Williams, Louisville-Woodland Hills, 12.14.

200: 1. Jenna Prandini Clovis, 23.81; 2. Akawkaw Ndipagbor, Long Beach Poly, 24.05; 3. Kelly Rhines, Los Osos-Rancho Cucamonga, 24.31; 4. Gabrielle Estell, Rancho Verde, 24.43; 5. Alexandra Courtnall, Oaks Christian-Westlake Village, 24.48; 6. La Toya Williams, Louisville, 24.49; 7. Nia Dorner, Rosemont, 24.56; 8. Lexis Lambert, Taft, 24.98.

400: 1. Akawkaw Ndipagbor, Long Beach Poly, 53.38; 2. Vanessa Jones, Etiwanda, 54.49; 3. Gabrielle Scott, Woodbridge-Irvine, 54.73; 4. Morgan Thompson, Newbury Park, 55.31; 5. Nia Dorner, Rosemont-Sacramento, 55.54; 6. Azia Walker, Long Beach Poly, 55.73; 7. Sarah Griffith, San Ramon-Danville, 56.19; 8. Iesha Hardiman, Wilcox-Santa Clara.

800: 1. Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, 2:02.04* (national and state meet record); 2. Savannah Camacho, Templeton, 2:07.84; 3. Charlotte Kuzminsky, Canyon Crest Academy-San Diego, 2:09.11; 4. Sydney Gray, Beverly Hills, 2:09.15; 5. Hanna Edwards, El Toro-Lake Forest, 2:09.55; 6. Dynasty Gammage, Long Beach Poly, 2:09.70; 7. Katie Fry, Exeter, 2:09.78; 8. Arielle Stevenson, Long Beach Poly, 2:10.58.

1,600: 1. Cami Chapus, Harvard-Westlake, 4:40.88; 2. Alli Billmeyer, Torrey Pines-San Diego, 4:41.71; 3. Nikki Hiltz, Aptos, 4:43.43; 4. Katherine Delaney, JSerra-Gardena, 4:47.20; 5. Allison Sturges, Mountain View-El Monte, 4:47.65; 6. Stephanie Bulder, Saugus, 4:47.81; 7. Kelly Lawson, La Costa Canyon-Carlsbad, 8. Ali Teliha, Bullard, 4:49.73.

3,200: 1. Sarah Baxter, Simi Valley, 10:13.00; 2. Molly Grabill, Rancho Bernardo-San Diego, 10:19.17; 3. Carrie Verdon, Campolindo-Moraga, 10:22.50; 4. Alli Billmeyer, Torrey Pines, 10:22.56; 5. Macy Bricks, Buchanan, 10:22.67; 6. Aryn Foland, Mira Costa-Manhattan Beach, 10:23.33; 7. Rebecca Mehra, Palos Verdes, 10:25.01; 8. Shanoah Souza, La Costa Canyon, 10:27.73. Others included: 19. Hagen Reedy, Buchanan, 10:51.12; 23. Dana Schmalzel, Buchanan, 11:01.18.

100 HH: 1. Trinity Wilson, St. Mary's-Albany, 13.41; 2. Melia Cox, Long Beach Poly, 13.57; 3. Shanique Walker, Mt. Pleasant-San Jose, 14.17; 4. Chalese Davis, Hercules, 14.20; 5. Jordie Munford, Rancho Cucamonga, 14.21; 6. Sasha Wallace, Holy Names-Oakland, 14.25; 7. Daje Pugh, Fairfield, 14.38; 8. Taylor Craft, Newark Memorial, 14.45.

300 LH: 1. Melia Cox, Long Beach Poly, 41.80; 2. Jordie Munford, Rancho Cucamonga, 41.90; 3. Alyssa Monteverde, Clovis West, 42.49; 4. Gianna Woodruff, St. Mary's Academy, 43.03; 5. Omhunique Browne, San Marino, 43.08; 6. Daje Pugh, Fairfield, 43.16; 7. Kyra Johnson, Piner-Santa Rosa, 43.32; 8. Jade Miller, Great Oak-Temecula, 43.37.

400 relay: 1. Long Beach Poly (Carisma Lyday, Melia Cox, Traci Hicks, Akawkaw Ndipagbor) 45.70; 2. Rancho Verde 46.25; 3. Roosevelt-Corona 46.81; 4. St. Mary's Academy-Inglewood 46.87; 5. Los Osos 46.98; 6. Deer Valley, 48.02; 7. Carson 48.21; 8. Mt. Pleasant-San Jose 48.74.

1,600 relay: 1. JSerra-Gardena (Megan George, Kayah Agudo, Deena Pierce, Dawnielle Baucham) 3:43.21; 2. Long Beach Poly 3:44.00; 3. San Marcos 3:46.86; 4. Oaks Christian 3:48.41; 5. Great Oak 3:49.04; 6. Carson 3:50.10; 7. Edison (Tara Edwards, Njeri Omawahleh, Tia Edwards, Nailah Harris-Murrillo) 3:51.77; 8. Deer Valley 3:53.75.

High jump: 1. Rachel McCoy, Miller-Fontana, 5-08; 2. Tess Rountree, Paso Robles, 5-06; T3. (1-0), Joslyn Barnes, North Torrance, 5-04; Asia Chesley, Stockdale, 5-04; Hannah McDaniel, San Marcos, 5-04. T6. (1-1) Nikki Myashita, Aptos, 5-04; Annie Gielbelhaus, Orange Lutheran, 5-04; 8. Michelle McDonald, St. Ignatius-San Francisco, 5-02. Others included: Maciah Murray, Clovis East, NH.

Pole vault: 1. Anginae Monteverde, Clovis West, 13-06; 2. Victoria Rische, Foothill-Santa Ana, 12-04 (1-2); 3. Katie Zingheim, Granite Bay, 12-04.00 (2-1); 4. McKenzie Johnson, Clairmont, 12-04 (3-2); 5. Cimran Virdi, Las Lomas-Walnut Creek, 12-00 (1-0); 6. Elena Clarke, San Luis Obispo, 12-00 (3-3); T7. (1-0), Taylore Jaques. Presentation-San Jose, 11-06; Angie Charles, Bella Vista-Fair Oaks, 11-06. Others included: 9. Nicole Falkenstein, Buchanan, 11-6.

Long jump: 1. Jenna Prandini, Clovis, 19-11.75; 2. Abrianna Torres, San Luis Obispo, 19-04.75; 3. Ashlie Curenton, Silverado-Victorville, 18-07.50; 4. Shanice Stewart, Carter, 18-02.25; 5. Jasmine Gibbs, El Camino, 18-02.25; 6. Ja'Nia Sears, Edison, 18-01.00; 7. Faith Anumba, Valencia, 17-10.50; 8. Cydney Leath, Mt. Pleasant, 17-02.00.

Triple jump: 1. Ciarra Brewer, James Logan, Union City, 41-11.00; 2. Cydney Leath, Mt. Pleasant, 39-11.75; 3. Melia Cox, Long Beach Poly, 39-10.25; 4. Sasha Wallace, Holy Names, 39-09.50; 5. Shanique Walker, Mt. Pleasant, 39-02.25; 6. Adrianna May, Long Beach Poly, 38-10; 7. Abrianna Torres, San Luis Obispo, 38-02.50; 8. Sharessa Archie, Clovis North, 37-11.00.

Discus throw: 1. Alex Morgan, Ventura, 153-08; 2. Alexa Evans, West Hills-Santee, 149-03; 3. Lissette Mendivil, Redwood, 147-10; 4. Rebecca Hammar, Buhach Colony-Atwater, 143-07; 5. Brianna French, Vacaville, 137-04; 6. Nonny Okwelogu, Clovis West, 137-00; 7. Alex Collatz, Stockdale, 134-00; 8. Nikki Okwelogu, Clovis West, 125-10.

Shot put: 1. Breana Jemison, Carlsbad, 43-01.25; 2. Nneka Anyanwu, Westview-San Diego, 42-00.75; 3. Tanya Sapa, La Sierra-Riverside, 41-06.75; 4. Alex Morgan, Ventura, 41-04.25; 5. Samantha Sinclair, Mountain View, 41-01.50; 6. Jakayla Daniels, El Camino, 40-08.50; 7. Brianna French, Vacaville, 40-08.00; 8. Deja Watkins, JW North-Riverside, 40-07.00.

BOYS

100: 1. Remontay McClain, Covina, 10.39; 2. Khalfani Muhammad, Notre Dame-Sherman Oaks, 10.67; 3. Devonte Stewart, Miller, 10.71; 4. Jared Pickering, Rancho Bernardo, 10.72; 5. Vinnie Saucer, Oaks Christian, 10.79; 6. Breonntae Snelling, Kennedy-Sacramento, 10.81; 7. Maurice Williams, Palo Alto, 10.91; 8. Andre McBride, San Leandro, 10.95.

200: 1. Remontay McClain, Covina, 20.95; 2. Khalfani Muhammad, Notre Dame, 21.46; 3. Beejay Lee, West Covina, 21.49; 4. Jared Pickering, Rancho Bernardo, 21.61; 5. B.J. Kelley, Central, 21.85; 6. Kameron White, Long Beach Poly, 21.90; 7. Shaq Thompson, Grant-Sacramento, 22.07; 8. Breonntae Snelling, Kennedy-Sacramento, 22.11.

400: 1. Shaquille Howard, Long Beach Poly, 47.49; 2. Rashad Clark, Dorsey-Los Angeles, 47.652; 3. Pete Lauderdale, JSerra-Gardena, 47.657; 4. Walfrido Rodriguez, Mount Miguel-Spring Valley, 47.89; 5. Bernard Quinn, Vista Murrieta, 48.18; 6 Evan Crayton-Crogan, Bullard, 48.20; 7. Michael Stupka, Clayton Valley-Concord, 48.34; 8. Kameron White, Long Beach Poly, 48.55.

800: 1. Immanuel Hutchinson, San Jacinto, 1:49.63; 2. Shyan Vaziri, Scripps Ranch, 1:50.21; 3. Myles Andrews, Long Beach Poly, 1:50.63; 4. Chris Hall, Long Beach Poly, 1:50.68; 5. Cole Williams, Urban-San Francisco, 1:50.95; 6. Carlos Bojorquez, Kearny-San Diego, 1:52.64; 7. Angelo Cervantes, Savanna-Anaheim, 1:53.03; 8. Connor Reck, Santa Ynez, 1:54.56.

1,600: 1. Jantzen Oshier, Trabuco Hills-Mission Viejo, 4:00.83; 2. Elias Gedyon, Loyola-Los Angeles, 4:04.04; 3. Luis Gutierez, Rancho Cucamonga, 4:06.51; 4. Matt Carpowich, Torrey Pines, 4:07.21; 5. Chris Waschura, Woodside, 4:08.29; 6. Connor Kaddatz, Dana Hills-Dana Point, 4:09.58; 7. Karson Fronk, Great Oak, 4:10.63; 8. Domenic D'Acquisto, Enterprise-Redding, 4:11.76. Other included: 9. CJ Albertson, Buchanan, 4:12.09.

3,200: 1. Elias Gedyon, Loyola, 8:50.03; 2. Sam Pons, South Pasadena, 8:50.67; 3. Trevor Halsted, Davis, 8:51.96; 4. Lane Werley, King-Riverside, 8:53.21; 5. Heyden Wooff, Camarillo, 8:55.13; 6. Luis Luna, Piner, 8:55.43; 7. Ammar Moussa, Arcadia, 8:56.97; 8. Danny Martinez, St. John Bosco-Bellflower, 8:57.42. Others included: 17. Kevin Barnard, Buchanan, 9:07.92; 20. CJ Albertson, Buchanan, 9:09.88; 21. Cameron Miller, Stockdale, 9:10.20.

110 HH: 1. Johnathon Cabral, Agoura, 13.79; 2. Kiethyon Moten, Indio, 14.46; 3. Jacob Hare, Scripps Ranch-San Diego, 14.47; 4. Devin Hickey, Vista, 14.55; 5. Julian Todd-Borden, La Costa Canyon, 14.56; 6. Kenneth Walker, Richmond, 14.57; 7. Michael Barton, De La Salle-Concord, 14.64; 8. Paul Lyons, Manteca, 14.66; 9. Isiah Jackson, El Camino, 14.67.

300 IH: 1. Johnathon Cabral, Agoura, 36.20; 2. Kenny Grimble, Las Lomas, 37.78; 3. Nick Martinez, Elk Grove, 38.00; 4. Zach Lewis, Ramona, 38.10; 5. Daityvon McFadden, Muir, 38.50; 6. Isiah Jackson, El Camino, 38.52; 7. Alex Allen, Mt. Carmel, 39.72; 8. Kamara Biawogi, Prospect, 49.62.

400 relay: 1. Oaks Christian (Ronny Camacho, Tony Johnson, Ishmael Adams, Vinnie Saucer) 41.19; 2. Roosevelt-Corona 41.29; 3. Buchanan (Jared Cape, Chris Brusenback, Billy East, Tyler Wonnell) 41.64; 4. Dorsey 41.77; 5. Colony 42.05; 6. Canyon-Canyon Country 42.18; 7. Gilroy 42.39; 8. Rodriguez-Fairfield 42.42.

1,600 relay: 1. Long Beach Poly (Arron Harris, Richard Smith, Kameron White, Shaquille Howard) 3:12.44; 2. JSerra-Gardena 3:13.53; 3. Dorsey 3:16.47; 4. Mount Miguel 3:16.60; 5. Great Oak 3:17.03; 6. Scripps Ranch 3:17.35; 7. Del Oro 3:18.44; 8. Mater Dei-Santa Ana 3:18.59.

High jump: 1. Cody Crampton, Canyon-Anaheim, 6-11; 2. Noel Frazier, California-San Ramon, 6-09; 3. Deante Kemper, JSerra-San Diego, 6-07; 4. Brandon Ford, Mt. Carmel-San Diego, 6-07; 5. Miles Poullard, Colony-Ontario, 6-05 (1-0); 6. Kevin Nielsen, Granite Bay, 6-05 (1-2); T7. (3-4), Billy Eng, Heritage-Brentwood, 6-05; Stephen Dorsey, Monterey, 6-05.

Pole vault: 1. Ian Rock, Davis, 16-02; 2. Connor Stark, Oak Park, 15-10 (1-0); 3. Adam Bragg, El Toro, 15-06; 4. Scott Greenman, Clovis, 15-06 (2-2); 5. Peter Chapman, Murrieta, 15-00; T6. Brad Beekman, Clovis East, 14-06; Brett Huff, Christian-El Cajon, 14-06. Others included: Kyle Fraley, Lemoore, NH. Long jump: 1. Jovonte Slater, Vista Murrieta, 24-10.50; 2. Marquise Lee, JSerra-Gardena, 23-11.00; 23-11.00; 3. Lee Hightower, Loyola, 23-03.75; 4. Dillon Root, Redwood, 23-03.00; 5. Jacob Snow, El Camino, 22-10.75; 7. Aaron Rattler, Escondido, 21-09.00; 8. Rico Jones, Rodriguez-Fairfield, 21-05.75.

Triple jump: 1. Marques Roberts, Otay Ranch-Chula Vista, 49-06.50; 2. Keremiah Crockett, Dublin, 49-01.75; 3. Jaelen Spencer, Sultana, 48-03.25; 4. Willie Alexander, Central, 47-09.00; 5. Klyvens Delaunay, Claremont, 46-06.50; 6. Soloman Ijah, Murrieta, 46-03.50; 7. Myles Williams, Perris, 46-03.25; 8. Trent Trammel, Bishop O'Dowd, 44-08.75.

Discus throw: 1. Ethan Cochran, Newport Harbor-Newport Beach, 185-09; 2. Nick Budincich, Loyola, 178-05; 3. Ryan Hunter-Sims, San Gorgonio-San Bernardino, 176-06; 4. Jake Fraser, El Toro, 172-00; 5. Nicholas Scarvelis, Dos Pueblos-Goleta, 171-07; 6. Stephen Boals, Jesuit-Sacramento, 169-07; 7. Curtis Bleasdale, Vacaville, 169-05; 8. Mason Miller, Esperanza-Anaheim, 167-09.

Shot put: 1. Nicholas Scarvelis, Dos Pueblos, 64-00; 2. Jake Fraser, El Toro, 61-03.50; 3. Garrett Weinreich, Arroyo Grande, 59-05.50; 4. Ryan Andrews, Newport Harbor, 58-05.50; 5. Stephen Boals, Jesuit, 57-10; 6. Sullivan Parker, El Toro, 57-09.25; 7. Kody Robison, Millikan-Long Beach, 57-08.25; 8. Ma'a Brown, Paramount, 57-05.50.

  Comments