Clovis News: Sports

State track and field results June 3

Day one of the CIF State Track and Field Championships is in the books.

CIF STATE CHAMPIONSHIPS

Friday's preliminary results

GIRLS

100: 1. Jenna Prandini, Clovis, 11.60; 2. Kylie Price, Bishop Amat-La Puente, 11.79; 3. Jasmine Gibbs, El Camino-Oceanside, 11.86; 4. Strangenae Campbell, Pinole Valley, 11.85; 5. Ashley Marshall, Ranco Verde, 11.87; 6. Carisma Lyday, Long Beach Poly, 11.89; 7. Brea Buchanan, Ayala, 11.95; 8. Khadija Suleman, Antioch, 11.96; 9. La Toya Williams, Louisville-Woodland Hills, 11.99. Locals: 11. Brena Andrews, Independence, 12.13; 24. Dakota Dockett, Tulare Western, 12.58.

200: 1. Akawkaw Ndipagbor, Long Beach Poly, 23.57; 2. Jenna Prandini, Clovis, 23.97; 3. Nia Dorner, Rosemont, 24.22; 4. Strangenae Campbell, Pinole Valley, 24.29; 5. Gabrielle Estell, Rancho Verde, 24.32; 6. La Toya Williams, Louisville, 24.33; 7. Kelly Rhines, Los Osos-Rancho Cucamonga, 24.50; 8. Alexandra Courtnall, Oaks Christian-Westlake Village, 24.52; 9. Lexis Lambert, Taft-Woodland Hills, 24.86. Locals: 10. Brena Andrews, Independence, 24.87; 20. Njeri Omawahleh, Edison, 25.56.

400: 1. Akawkaw Ndipagbor, Long Beach Poly, 54.28; 2. Gabrielle Scott, Woodbridge, 54.76; 3. Vanessa Jones, Etiwanda, 54.92; 4. Morgan Thompson, Newbury Park, 55.56; 5. Nia Dorner, Rosemont, 55.08; 6. Chimere Ezumah, JSerra-San Diego, 55.74; 7. Sarah Griffith, San Ramon, 55.91; 8. Iesha Hardiman, Wilcox, 56.10; 9. Azia Walker, Long Beach Poly, 56.28. Locals: 19. Nailah Harris-Murrillo, Edison, 58.08; 26. Nicole Lewis, West, 1:00.49.

800: 1. Syndey Gray, Beverly Hills, 2:10.51; 2. Savannah Camacho, Templeton, 2:11.14; 3. Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, 2:11.85; 4. Katie Fry, Exeter, 2:10.64; 5. Hanna Edwards, El Toro, 2:11.37; 6. Charlotte Kuzminsky, Canyon Crest Academy-San Diego, 2:11.93; 7. Dynasty Gammage, Long Beach Poly, 2:11.53; 8. Megan Thompson, Newbury Park, 2:11.73; 9. Arielle Stevenson, Long Beach Poly, 2:11.93. Locals: 23. Sami Ikuma, Clovis East, 2:18.13; 26. Korey Jones, Edison, 2:18.97.

1,600: 1. Nikki Hiltz, Aptos, 4:48.20; 2. Cami Chapus, 4:53.69; 3. Katherine Delaney, JSerra-Gardena, 4:49.90; 4. Alli Billmeyer, Torrey Pines, 4:54.15; 5. Allison Sturges, Mountain View, 4:50.29; 6. Kelly Lawson, La Costa Canyon-Carlsbad, 4:54.34; 7. Jaye Buchbinder, Chadwick-Palos Verdes, 4:52.69; 8. Lyndsey Mull, Redondo-Redondo Beach, 4:53.08; 9. Erika Reddish, Vista Murrieta-Murrieta, 4:53.30; 10. Ali Teliha, Bullard, 4:54.09; 11. Sarah Paddon, St. Margaret-San Juan Capistrano, 4:54.53; 12. Stephanie Bulder, Saugus, 4:54.94. Locals: 14. Macy Bricks, Buchanan, 4:55.32; 22. Katie Kass, Clovis West, 5:05.76.

100 HH: 1. Melia Cox, Long Beach Poly, 13.42; 2. Trinity Wilson, St. Mary's, 13.57; 3. Chalese Davis, Hercules, 13.90; 4. Brea Buchanan, Ayala, 13.78; 5. Jordie Munford, Rancho Cucamonga, 13.92; 6. Shanique Walker, Mt. Pleasant, 14.11; 7. Daje Pugh, Fairfield, 14.19; 8. Taylor Craft, Newark Memorial, 14.26; 9. Sasha Wallace, 14.27. Locals: 12. Alyssa Monteverde, Clovis West, 14.42; 13. Anginae Monteverde, Clovis West, 14.45.

300 LH: 1. Gianna Woodruff, St. Mary's Academy, 42.24; 2. Alyssa Monteverde, Clovis West, 42.71; 3. Melia Cox, Long Beach Poly, 43.26; 4. Omhunique Browne, San Marino, 43.39; 5. Kyra Johnson, Piner-Santa Rosa, 43.48; 6. Jordie Munford, Rancho Cucamonga, 43.663; 6. Jade Miller, Great Oak. 43.663; 8. Daje Pugh, Fairfield, 43.664; 9. Joniece Ervin, Oceanside, 43.93. Locals: 12. Kassidy Ellis, Frontier, 44.13; 24. Ashley Black, Clovis East, 46.02.

400 relay: 1. Long Beach Poly (Carisma Lyday, Melia Cox, Traci Hicks, Akawkaw Ndipagbor), 45.80; 2. Ranco Verde-Moreno Valley, 46.37; 3. Los Osos, 46.26; 4. St. Mary's Academy-Inglewood, 46.46; 5. Deer Valley-Antioch, 47.04; 6. Piedmont Hills-San Jose, 47.05; 7. Roosevelt-Corona, 47.15; 8. Carson, 47.50; 9. Mt. Pleasant-San Jose, 47.50. Locals: 16. Independence (Brena Andrews, Jade Gridiron, Acacia Ingram, Kyra Saunders), 48.30; 21. Centennial (Eula Dayanghirang, Shelby Rothberg, Bryn Williamson, Chloe Carlson), 49.07; Buchanan (Kendra Winter, Niah Simmons, Kailey Hankes, Angelique Cucuk), did not finish.

1,600 relay: 1. JSerra-Gardena (Megan George, Kayah Agudo, Deena Pierce, Dawnielle Baucham), 3:45.83; 2. Long Beach Poly, 3:47.58; 3. Harvard Westlake, 3:48.39; 4. San Marcos, 3:49.36; 5. Great Oak, 3:48.36; 6. Carson, 3:48.40; 7. Oaks Christian, 3:50.08; 8. Deer Valley, 3:50.35; 9. Edison, 3:50.87 (Tara Edwards, Njeri Omawahleh, Tia Edwards, Nailah Harris-Murrillo). Locals: 12. Centennial (Carissa Pope, Elizabeth Sanchez, Shelby Rothberg, Chloe Carlson), 3:53.56; 20. Tulare Western (Cyinna Booker, Courtney Camara, Maria Carrillo, Mallory Rogers), 3:57.70.

High jump: T1. (1-0), Raegan Nizdil, Rio Mesa, 5-04; Tess Rountree, Paso Robles, 5-04; Annie Gielbelhaus, Orange Lutheran, 5-04; Lawre'll Dobbins, Foothill, 5-04. 5. (1-2), Asia Chesley, Stockdale, 5-04. T7. (2-1) Joslyn Barnes, North Torrance, 5-04; Rachel McCoy, Miller, 5-04; Courtney Tuck, Petaluma, 5-04. T10. (2-2), Michellie McDonald-O'Brian, St. Ignatius-San Francisco, 5-04; Nikki Myashita, Aptos, 5-04. T12. (3-2), Maciah Murray, Clovis East, 5-04; Hannah McDaniel, San Marcos, 5-04. Locals: 13. Katie Reeves, El Diamatne, 5-02.

Pole vault: T1. (1-0) Elena Clarke, San Luis Obispo, 11-09; Victoria Rische, Foothill, 11-09; Cimran Virdi, Las Lomas, 11-09; Katie Zingheim, Granite Bay, 11-09; Kaitlin McCallum, La Jolla Country Day, 11-09; Anginae Monteverde, Clovis West, 11-09; T7. (1-1) Taylore Jaques, Presntation, 11-09; McKenzie Johnson, Clairmont, 11-09; T9. (2-1) Nicole Falkenstein, Buchanan, 11-09; Angie Charles, Bella Vista; 11-09. Locals: NH, Andrea Mersino, Clovis East.

Long jump: 1. Jenna Prandini, Clovis, 19-9.25; 2. Abrianna Torres, San Luis Obispo, 19-2; 3. Jasmine Gibbs, El Camino, 18-8.50; 4. Ciarra Brewer, James Logan, 18-6; 5. Ja'Nia Sears, Edison, 18-5.50; 6. Shanice Stewart, Carter, 18-5.50; 7. Ashlie Curenton, Silverado, 18-4.75; 8. Faith Anumba, Valencia, 18-3.50; 9. Cydney Leath, Mt. Pleasant, 18-2.50. Locals: 16. Jamara Scott, Golden Valley, 17-8.75.

Triple jump: 1. Ciarra Brewer, James Logan-Union City, 43-2.50; 2. Shanique Walker, Mt. Pleasant-San Jose, 40-11.75; 3. Melia Cox, Long Beach Poly, 40-11.25; 4. Cydney Leath, Mt. Pleasant, 40-2.50; 5. Abrianna Torres, San Luis Obispo, 39-6.50; 6. Sasha Wallace, Holy Names-Oakland, 39-1; 7. Faith Anumba, Valencia, 39-0.75; 8. Adrianna May, Long Beach Poly, 38-9.25; 9. Sharessa Archie, Clovis North, 38-8.50. Locals: 16. Jamara Scott, Golden Valley, 37-4.75; 17. Yajaira Castro, Tulare, 37-3.25.

Discus: 1. Alex Collatz, Stockdale, 164-2; 2. Alex Morgan, Ventura, 157-00; 3. Brianna French, Vacaville, 154-2; 4. Rebecca Hammar, Buhach Colony-Atwater, 152-1; 5. Alexa Evans, West Hills-Santee, 150-05; 6. Nonny Okwelogu, Clovis West, 144-2; 7. Nikki Okwelogu, Clovis West, 144-0; 8. Lissette Mendivil, Redwood, 141-00; 9. Nneka Anyanwu, Westview, 136-10. Locals: 11. Lacie Rasley, Shafter, 133-11.

Shot put: 1. Breana Jemison, Carlsbad, 45-10.25; 2. Deja Watkins, JW North-Riverside, 43-3.25; 3. Alex Morgan, Ventura, 42-8.50; 4. Jakayla Daniels, El Camino, 42-4.25; 5. Nneka Anyanwe, Westview, 41-8.75; 6. Victoria Odufuwa, Cordova, 40-11; 7. Tanya Sapa, La Sierra, 40-10.50; 8. Samantha Sinclair, Mountain View, 40-8.75; 9. Brianna French, Vacaville, 40-6.50. Locals: 11. Lacie Rasley, 39-08; 12. Heather Vermillion, Redwood, 39-7.75; 15. Nikki Okwelogu, Clovis West, 39-1.75.


BOYS

100: 1. Remontay McClain, Covina, 10.31; 2. Khalfani Muhammad, Notre Dame-Sherman Oaks, 10.56; 3 Jared Pickering, Rancho Bernardo, 10.60; 4. Vinnie Saucer, Oaks Christian, 10.65; 5. Andre McBride, San Leandro, 10.701; 5. Breonntae Snelling, Kennedy-Sacramento, 10.701; 7. Maurice Williams, Palo Alto, 10.707; 8. Marvin Hall, Dorsey, 10.75; 9. Devonte Stewart, Miller-Fontana, 10.75. Locals: 14. Chris Brusenback, Buchanan, 10.86; 18. Dillon Root, Redwood, 10.94.

200: 1. Remontay McClain, Covina, 20.92; 2. Jared Pickering, Rancho Bernardo, 21.20; 3. Beejay Lee, West Covina, 21.38; 4. Khalfani Muhammad, Notre Dame-Sherman Oaks, 21.30; 5. B.J. Kelley, Central, 21.53; 6. Kameron White, Long Beach Poly, 21.65; 7. Breonntae Snelling, Kennedy-Sacramento, 21.75; 8. Shaq Thompson, Grant, 21.77; 9. Matt Moreno, Buhach Colony, 21.93. Locals: 18. Chris Brusenback, Buchanan, 22.16; 24. Luis Matos, Golden Valley, 26.64.

400: 1. Rashad Clark, Dorsey, 47.58; 2. Shaquille Howard, Long Beach Poly, 47.59; 3. Pete Lauderdale, JSerra-Gardena, 47.85; 4. Bernard Quinn, Vista Murrieta, 47.98; 5. Walfrido Rodriguez, Mount Miguel-Spring Valley, 47.63; 6. Evan Crayton-Crogan, Bullard, 47.77; 7. Kameron White, Long Beach Poly, 48.08; 8. Sean Burd, Great Oak, 48.15; 9. Michael Stupka, Clayton Valley-Concord, 48.31. Locals: 19. B.J. Kelley, Central, 48.79; 24. Makynzee Balucas, Buchanan, 49.16.

800: 1. Immanuel Hutchinson, San Jacinto, 1:49.82; 2. Myles Andrews, Long Beach Poly, 1:50.65; 3. Shyan Vaziri, Scripps Ranch, 1:51.45; 4. Cole Williams, Urban-San Francisco, 1:50.57; 5. Brett Moulton, Santiago-Corona, 1:51.51; 6. Angelo Cervantes, Savanna, 1:52.65; 7. Chris Hall, Long Beach Poly, 1:51.10; 8. Connor Reck, Santa Ynez, 1:51.38; 9. Carlos Bojorquez, Kearny-San Diego, 1:52.44. Locals: 13. Jakob Talley, Clovis West, 1:52.72; 26. Davis Loustalot, Frontier, 1:56.48.

1,600: 1. Elias Geydon, Loyola, 4:10.39; 2. Jantzen Oshier, Trabuco, 4:10.39; 3. Chris Waschura, Woodside, 4:10.44; 4. Domenic D'Acquisto, Enterprise, 4:10.54; 5. Matt Carpowich, Torrey Pines, 4:10.97; 6. Connor Kaddatz, Dana Hills, 4:11.63; 7. Luke Decker, JSerra, 4:10.97; 8. CJ Albertson, Buchanan, 4:11.92; 9. Karson Fronk, Great Oak, 4:12.03; 10. Luis Gutierez, Rancho Cucamonga, 4:12.23; 11. Benjamin Rainer-de Haan, International, 4:12.29; 12. Jordan Rushing, Del Campo, 4:13.05. Locals: 14. Blake Haney, Stockdale, 4:13.58; 17. Cody Brazeal, Buchanan, 4:14.80.

110 HH: 1. Johnathon Cabral, 12 Agoura, 13.58; 2. Jacob Hare, Scripps Ranch, 14.09; 3. Devin Hickey, Vista, 14.32; 4. Paul Lyons, Manteca, 14.33; 5. Kiethyon Moten, Indio, 14.28; 6. Michael Barton, De La Salle, 14.30; 7. Kenneth Walker, Richmond, 14.35; 8. Isiah Jackson, El Camino, 14.39; 9. Julian Todd-Borden, La Costa, 14.42. Locals: 10. Payden Law, El Diamante, 14.43; 18. John Brinson, Clovis East, 14.80; 20. Lee Daniels, Roosevelt, 14.90.

300 IH: 1. Johnathon Cabral, Agoura, 36.85; 2. Kenny Grimble, Las Lomas, 37.63; 3. Daityvon McFadden, Muir, 37.77; 4. Nick Martinez, Elk Grove, 37.87; 5. Zach Lewis, Ramona, 38.00; 6. Alex Allen, Mt. Carmel, 38.04q; 7. Isiah Jackson, El Camino, 38.20; 8. Jacob Hare, Scripps Ranch, 38.23; 9. Kamara Biawogi, Prospect-Saratoga, 38.28. Locals: 10. Christian King, Centennial, 38.382; 11. Payden Law, El Diamante, 38.387; 25. John Brinson, Clovis East, 1:08.27.

400 relay: 1. Roosevelt-Corona (Dameon Burnham, Leran Hutchings, Elijah Mitchell, Charles Sanders), 41.06; 2. Buchanan (Jared Cape, Chris Brusenback, Billy East, Tyler Wonnell), 41.37; 3. Dorsey-Los Angeles, 41.38; 4. Oaks Christian, 41.39; 5. Rodriguez-Fairfield, 41.49; 6. Colony-Ontario, 41.63; 7. Gilroy, 41.66; 8, Bellarmine-San Jose, 41.74; 9. Canyon-Canyon Country, 41.78. Locals: 13. Centennial (Shawn Johnson, Tyler Thornton, Thomas Grimes, Zachary Clayton), 42.18; 14. Central (Kirby Chohan, Nick Wilson, Willie Alexander, B.J. Kelley), 42.20.

1,600 relay: 1. Long Beach Poly (Arron Harris, Richard Smith, Kameron White, Shaquille Howard), 3:14.60; 2. Great Oak, 3:17.50; 3. Del Oro, 3:17.71; 4. Mount Miguel, 3:17.69; 5. Vista Murrieta, 3:17.87; 6. Scripps Ranch, 3:17.96; 7. Dorsey, 3:18.16; 8. Mater Dei, 3:18.34; 9. JSerra-Gardena, 3:18.77. Locals: 10. Centennial (Thomas Grimes, Zachary Clayton, Shawn Johnson, Christian King), 3:18.82; 19. Frontier (Justin Evans, Caleb Barger, Davis Loustalot, Shane Thulin), 3:21.90; 22. Buchanan (Makynzee Balucas, Billy East, Michael Varney, Chris Brusenback), 3:22.79.

High jump: 1. Adam Aguirre, Cantwell, 6-07; 2. Deante Kemper, JSerra-San Diego, 6-07; 3. Crampton Cody, Canyon-Anaheim, 6-07; 4. Stephen Dorsey, Monterey, 6-07; 5. Brandon Ford, Mt. Carmel, 6-05; 5. Noel Frazier, Calfornia-San Ramon, 6-05; 7. Ross Stribbling, Dorsey-Los Angeles, 6-05; 7. Miles Poullard, Colony, 6-05; 9. Kevin Nielsen, Granite Bay, 6-05; 10. Billy Eng, Heritage, 6-05; 10. Malik Johnson, El Camino Real, 6-05. Locals: 14. Arik Smith, Bakersfield, 6-03; 20. Bevan Wemhoff, Frontier, 6-03; 21. L.J. Moore, Central, 6-3; NH, Taylor Smith, Buchanan.

Pole vault: T1. (1-0) Adam Bragg, El Toro, 15-03; Connor Stark, Oak Park, 15-03; Evan Barr, Loyola, 15-03; T4. (1-1) Brett Huff, Christian, 15-03; Brad Beekman, Clovis East, 15-03; 6. Ian Rock, Davis, 15-0 (3-2). 7. Scott Greenman, Clovis, 15-03 (2-1). 8. Peter Chapman, Murrieta, 15-03 (2-2). 9. Kyle Fraley, Lemoore, 15-03 (2-2). Locals: 13. Andrew Ramay, Liberty-Bakersfield, 14-09 (1-1); 14. Alan Inouye, Clovis, 14-09 (2-1).

Long jump: 1. Jacob Snow, El Camino, 23-4.25; 2. Lee Hightower, Loyola, 23-3.25; 3. Jovante Slater, Vista Murrieta, 23-1.75; 4. Dillon Root, Redwood, 23-1.50; 5. Marquise Cherry, Diamond Ranch-Pomona, 23-1.25; 6. Marquise Lee, JSerra-San Diego, 22-10.25; 7. Ian Rock, Davis, 22-7.25; 8. Aaron Rattler, Escondido, 22-4.75; 9. Rico Jones, Rodriguez, 22-4.25 (Second best attempt 21-4.50). Locals: 10. Willie Alexander, Central, 22-4.25 (Second best attempt 21-00.25); 27. Amritpal Singh, Independence, 19-10.50.

Triple jump: 1. Marques Roberts, Otay Ranch, 49-5.75; 2. Jeremiah Crockett, Dublin, 48-1.50; 3. Jaelen Spencer, Sultana, 47-11.25; 4. Myles Williams, Perris, 47-5; 5. Klyvens Delaunay, Claremont, 47-4.25; 6. Soloman Ijah, Murriet, 47-3.50; 7. Willie Alexander, Central, 47-1.50; 8. Trent Trammel, Bishop O'Dowd, 46-3.75; 9. Jonte Grant, Hayward, 46-3.25. Locals: 11. Seth Barserian, Clovis, 45-8.50.

Discus: 1. Ethan Cochran, Newport Harbor-Newport Beach, 186-08; 2. Ryan Hunter-Simms, San Gorgonio-San Gabriel, 183-10; 3. Nick Budincich, Loyola-Los Angeles, 182-09; 4. Nicholas Scarvelis, Dos Pueblos-Goleta, 181-02; 5. Curtis Bleasdale, Vacaville, 177-03; 6. Jake Fraser, El Toro-Lake Forest, 177-02; 7. Mason Miller, Esperanza-Anaheim, 173-09; 8. Jayson Kovar, Burroughs-Ridgecrest, 173-00; 9. Stephen Boals, 171-01. Locals: 17. Mathew Bender, Shafter, 157-01; 21. Kevin Sundberg, Fowler, 151-00; 24. Brian Hamilton, West-Bakersfield, 149-01.

Shot put: 1. Nicholas Scarvelis, Dos Pueblos, 62-9.25; 2. Stephen Boals, Jesuit-Carmichael, 60-10.50; 3. Jake Fraser, El Toro, 59-8; 4. Moises Ramos, Coachella Valley, 59-7.75; 5. Ryan Andrews, Newport Harbor, 59-1; 6. Kody Robison, Millikan, 58-5.75; 7. Garrett Weinreich, Arroyo Grande, 57-11; 8. Sullivan Parker, El Toro, 57-3.75; 9. Ma'a Brown, Paramount, 57-1.75. Locals: 20. Laquise Taylor, Edison, 50-11.75; DNP, Javier Contreras, Madera, foul; DNP, Drew Domres, Mt. Whitney, foul.

Related stories from Fresno Bee

  Comments