Clovis News: Sports

Spring sports roundup May 14

GIRLS BADMINTON RESULTS

INDIVIDUAL VALLEY CHAMPIONSHIPS

SINGLES

Chiara Nardocci, Clovis, d. Brenai Walker, Sunnyside, 15-8. Nardocci d. Mai Kor Xiong, Clovis East, 15-2. Pookie Gonzalez, Bullard, d. Nardocci 15-14. Final standings: 1, Gonzalez; 2, Nardocci; 3, Xiong; 4, Walker.

DOUBLES

Lucy Lee/Der Xiong, Clovis East, d. Caressa Archie/Randi Gonzales, Clovis North, 21-12. Lee/Xiong d. Shelby Wong/Melanie Valladares, Bullard, 21-16. Kachoua Vang/Lily Lor, Sunnyside, d. Lee/Xiong, 21-6. Final standings: 1, Vang/Lor; 2, Lee/Xiong; 3, Wong/Valladares; 4, Archie/Gonzales

SWIMMING RESULTS

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE CHAMPIONSHIPS

At Buchanan High

BOYS

Teams: 1. Clovis West 629.5. 2. Buchanan 411. 3. Clovis 407.5. 4. Clovis North 226. 5. Clovis East 149. 6. Central 144.

200 medley relay: 1, Clovis West 'A' 1:39.43. 2. Buchanan 'A' 1:41.89. 3. Clovis 'A' 1:42.36.

200 freestyle: 1. Cary Wright, Clovis West, 1:40.72; 2. Tommy Allen, Clovis West, 1:44.46; 3. Adam Palecek, Buchanan, 1:46.52.

200 IM: 1. Jared Osborn, Clovis West, 1:57.25; 2. Ting Williams, Clovis West, 2:01.36; 3. Phil Clayman, Buchanan, 2:02.26.

50 freestyle: 1. Matt Bilello, Clovis West, 22.05; 2. Josh Kaiser, Buchanan, 22.16; 3. Brock Ivancovich, Clovis West, 22.22.

100 butterfly: 1. Cary Wright, Clovis West, 51.44; 2. Ting Williams, Clovis West, 56.03; 3. Mack Long, Clovis West, 56.20.

100 freestyle: 1. Chase Lemley, Clovis, 47.55; 2. Matt Bilello, Clovis West, 47.89; 3. Brock Ivancovich, Clovis West, 48.89.

500 freestyle: 1. Tommy Allen, Clovis West, 4:44.40; 2. Phil Clayman, Buchanan, 4:52.00; 3. Zack Larimore, Buchanan, 4:53.79.

200 freestyle relay: 1. Clovis West 'A' 1:28.60; 2. Clovis 'A' 1:29.89; 3. Buchanan 'A' 1:30.00.

100 backstroke: 1. Shae Russell, Clovis North, 54.65; 2. Garrett Pickford, Buchanan, 56.22; 3. Matt Borchadt, Clovis, 57.05.

100 breaststroke: 1. Jared Osborn, Clovis West, 59.15; 2. Jordan Capper, Clovis West, 1:02.77; 3. Dean Nobile, Clovis, 1:03.51.

400 freestyle relay: 1. Clovis West 'A' 3:10.51; 2. Buchanan 'A' 3:17.56; 3. Clovis 'A' 3:18.88.

GIRLS

Teams: 1. Clovis West 615. 2. Clovis 422. 3. Buchanan 297. 4. Clovis East 276. 5. Clovis North 218. 6. Central 156.

200 medley relay: 1. Clovis West 'A' 1:54.83. 2. Clovis East 'A' 1:56.78; 3. Clovis 'A' 1:57.25.

200 freestyle: 1, Macy Brooks, Clovis West, 1:56.14; 2. Jessica Norgaard, Clovis West, 1:57.28; 3. Hannah Harvey, Clovis, 1:57.58.

200 IM: 1. Loreen Whitfield, Clovis East, 2:08.27; 2. McKenna Fife, Clovis West, 2:14.71; 3. Raquel Talbot, Clovis West, 2:18.30.

50 freestyle: 1. MacKenzie Schuler, Clovis West, 24.62; 2. Chay Coffman, Clovis North, 25.60; 3. Kelsie Harvey, Clovis, 25.62.

100 butterfly: 1. Loreen Whitfield, Clovis East, 56.91; 2. Darah Hall, Buchanan, 1:00.70; 3. Raquel Talbot, Clovis West, 1:01.36.

100 freestyle: 1. Macy Brooks, Clovis West, 54.04; 2. Lauren Martin, Clovis West, 55.04. 3. Kelsie Harvey, Clovis, 56.88.

500 freestyle: 1. MacKenzie Schuler, Clovis West, 5:02.18; 2. Jessica Norgaard, Clovis West, 5:11.24; 3. Hannah Harvey, Clovis, 5:15.97.

200 freestyle relay: 1. Clovis West 'A' 1:42.00; 2. Clovis 'A' 1:46.64; 3. Buchanan 'A' 1:48.87.

100 backstroke: 1. McKenna Fife, Clovis West, 1:00.69; 2. Meghan Moebes, Clovis West, 1:03.93; 3. Victoria Turner, Buchanan, 1:04.84.

100 breaststroke: 1. Alex Magdaleno, Clovis West, 1:10.20; 2. Hannah Nabors, Clovis, 1:12.33; 3. Christine Miller, Clovis North, 1:13.02.

400 freestyle relay: 1. Clovis West 'A' 3:43.64; 2. Clovis 'A' 3:46.94; 3. Clovis East 'A' 3:52.03. BOYS TENNIS RESULTS

CENTRAL SECTION INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS

SINGLES

First round: Erick Gonzalez, McLane, d. Armando Hernandez, Firebaugh, 6-2, 3-6, 6-1; Masiel Herrera, South, d. Kong Meng Xiong, McLane, 7-5, 6-1; Zaidong Yang, Centennial, d. Joe Theisen, Tehachapi, 7-5, 6-3; Chai Yang, Porterville, d. Dhiraj Kumar, West, 6-4, 6-1; Uriel Perez, Chowchilla, d. Calvin Mitchell, Exeter, 4-6, 6-1, 6-4; Anthony Busacca, Liberty-Bakersfield, d. Edgar Manzo, Orosi, 6-1, 6-0; Braulio Lopez, Strathmore, d. Vikram Singh, Madera, 6-7 (3), 6-4, 7-5; Andy Vang, Clovis East, d. Stephen Rocha, Mt. Whitney, 6-0, 6-0; Octavio Miramontes, Delano, d. Conner King, Immanuel, 6-7 (4), 6-4, 6-2; Jesse Fonseca, West, d. Rangel Seguar, Orosi, 6-4, 6-4; Austin Zehr, Tehachapi, d. Paul Perez, Firebaugh, 6-1, 6-2; Teddy Alper, Bullard d. Josh Ediger, Reedley, 6-2, 2-6, 6-0; Joshua Witschi, Central Valley Christian, d. Alex Corgiat, Bullard, 6-0, 6-1; Michael Padilla, Chowchilla, d. Austin Della, Strathmore, 6-3, 7-5; Sergio Flores, Mt. Whitney, d. Renan DeLima, Tulare, 6-1, 6-0; Kyle Fleming, Taft, d. Gaston Villanueva, Liberty-Madera Ranchos, 6-4, 6-1; Ryan Leyba, Memorial, d. Jorge Cubillos, Kerman, default; David Perez, Mira Monote, d. Pablo Arroyo, Tulare, 6-1, 1-6, 6-3; Brandon Crisp, Independence, d. Brady Lee, Fresno Christian, 6-1, 6-7 (1), 6-1; Seth Ramirez, Fresno Christian, d. Chris Vidrio, Reedley, 6-3, 6-2.

Second round: Ryan Andrada, El Diamante, d. Gonzalez, 6-0, 6-0; Yang d. Herrera, 6-2, 6-0; Samuel Ramirez, East, d. Yang, 6-1, 6-2; Levi Niavez, Garces, d. Perez, 6-0, 6-2; Sullivan Roche, Bakersfield Chrsitian d. Busacca, 7-6 (1), 5-7, 6-2; Vang d. Lopez, 6-1, 6-0; Allen Wang, Buchanan, d. Miramontes, 6-0, 6-1; Chris Robles, Garces, d. Fonseca, 6-1, 6-0; Tim Roe, Frontier, d. Zehr, 6-3, 6-4; Andrew Gong, CVC, d. Alper, 6-1, 6-0; Witschi d. Padilla, 6-1, 3-6, 6-3; Alec Bessinger, Clovis East, d. Flores, 6-3, 6-4; Taylor Herron, Hanford West, d. Fleming, 6-0, 6-2; Zain Amro, Buchanan, d. Lyeba, 6-0, 6-2; Crisp d. Perez, 6-3, 4-6, 6-0; Daymon Johnson, East, d. Ramirez, 6-0, 6-0.

DOUBLES

First round: Gomez/A. Rodriguez, Corcoran, d. Bains/Acosta, Kerman, default; Randolph/Wilkening, East, d. Serralathan/Reyes, Strathmore, default; Gibbs/Johnson, Bullard, d. Moua/Xiong, Roosevelt, default; Shetlon/Eller, Garces, d. Spencer/Cash, default; Arredondo/Silva, Corcoran, d. Razon/Mendez, default; Delmanowski/Raven, Kingsburg, d. Williams/Doss, Liberty-Bakersfield, 6-0, 6-4; Hamada/Hamada, Kingsburg, d. Lopez/Torres, South, default; Moua/Pedreiro, Hanford West, d. Porter/Gonzales, Fresno Christian, 6-2, 6-0; Kittrell/Khalid, Monache, d. Singh/Pel, Ridgeview, 6-2, 0-6, 6-4; Ecobiza/Phaphol, Monache, d. Delgado/Vasquez, 7-6 (4), 2-6, 7-6 (4); Reimer/Bridges, Immanuel, d. Thao/Bethke, Fresno, default; Lee/Kaing, Bakersfield Christian, d. Saba/Thomas, South, default; Merrill/Schuler, Bakersfield Christian, d. Sanghera/Antunez, Selma, 6-0, 6-4; Tero/Mendoza, Robert F. Kennedy, d. Corn/Lemay, default; Yanes/Rios, Ridgeview, d. Correia/Rodriguez, 6-1, 6-3; Wong/Sosa, Redwood, d. Andrade/Sanchez, Madera, 6-4, 6-1; Rodriguez/Mora, Madera South, d. Fielding/Furrer, Sierra, default; Sheeter/Nash, Madera, d. Scrivano/Tanus, Bakersfield, 6-4, 6-2; Booc/Martinez, Robert F. Kennedy, d. Lorentzen/Lopez, El Diamante, 6-3, 6-4; Perez/Blaine, Tehachapi, d. Avina/Valencia, 4-6, 7-5, 6-3.

Second round: Loop/Beach, Clovis West, d. Gomez/Rodriguez, 6-0, 6-0; Gibbs/Johnson, 6-1, 6-0; Hernandez/Flickenger, Highland, d. Shelton/Eller, 6-2, 6-2; Sewell/Coronel, Liberty-Bakersfield, d. Arredondo/Silva, 6-4, 6-1; Heffernan/Tamer, Stockdale, d. Delmanowski/Raven, 6-2, 6-1; Hamada/Hamada d. Moua/Pedreiro, 6-4, 3-6, 6-4; Agatep/Brar, Clovis North, d. Kittrell/Khalid, 6-1, 6-1; Guapo/Cervantes, Arvin, d. Ecobiza/Phaphol, 6-4, 6-3; Taylor/Newman, Garces, Reimer/Bridges, 3-6, 6-4, 6-4; Padilla/Vo, Central, d. Lee/Kaing, 6-2, 6-1; Merrill/Schuler d. Tero/Mendoza, 6-1, 6-0; Gopal/Vang, Clovis d. Yanes/Rios, 6-0, 6-1; Franklin/Wingett, Bullard, d. Wong/Sosa, 6-2, 6-2; MacDonald/Jung, El Diamante, d. Rodriguez/Mora, 6-1, 6-1; Sheeter/Nash d. Booc/Martinez, 6-3, 6-2; Rice/Kong, Liberty-Bakersfield, d. Perez/Blaine, 6-2, 6-0.

Call (559) 441-6379 or e-mail results to sports@fresnobee.com.

  Comments