Clovis News: Sports

Spring sports roundup April 1

GIRLS LACROSSE RESULTS

NONLEAGUE

Hoover 16, Santa Catalina 7

SC: Anna Viviani 2, Carla Berra 2, Natalie Summons, Anne Hauter, Taylor Graffon.

H: Megan Kemple 6, Brianna Felten 3, Jamie Gomez 2, Vianka Arias, Chelsea Carter, Ariel Ross, Corrine Coldren, Destiney Real. Record: Hoover 4-1.

BOYS TENNIS RESULTS

EAST YOSEMITE LEAGUE

Tulare 8, Mission Oak 1

No. 1 singles: Pablo Arroyo, T, d. Matt Alvarez, 6-0, 6-0. No. 1 doubles: Renan DeLima/Alec York, T, d. Alvarez/Jonathan Palomera, 8-1. Record: Tulare 4-4, 4-3.

WEST SEQUOIA LEAGUE

Thursday's match

Dos Palos 5, Caruthers 4

No. 1 singles: Nick Mendoza, C, d. Christian Avina, 7-3. No. 1 doubles: Avina/Luis Valencia, D, d. Mendoza/Nick Alvarez, 8-6. Records: Dos Palos 3-0, Caruthers 0-2.

SWIMMING AND DIVING RESULTS

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE

BOYS

Buchanan 130, Central 54

Multiple winners: Phillip Clayman, B, 100 freestyle 51.11 seconds, 100 breaststroke 1:10.02; Garrett Pickford, B, 200 IM 2:06.56, 500 freestyle 5:05.57; Brent Teraoka, B, 100 butterfly 57.86, 100 backstroke 1:00.72. Records: Buchanan 7-0, 1-0; Central 0-1.

Clovis 136, Clovis East 49

GIRLS

Clovis 112, Clovis East 74

Multiple winners: Loreen Whitfield, CE, 200 IM 2:12.25, 100 backstroke 1:01.73; Hannah Harvey, C, 200 freestylec 2:03.01, 500 freestyle 5:34.41; Kelsie Harvey, C, 50 freestyle 26:59, 100 freestyle 57.07.

Buchanan 107, Central 77

Multiple winners: Courtney Chacon, B, 200 IM 2:20.09, 100 freestyle 58.48; Bret Mortimer, B, 50 freestyle 27.66, 500 freestyle 5:34.04. Records: Buchanan 5-2, 1-0; Central 0-1.

EAST YOSEMITE LEAGUE

BOYS

Tulare Western 122, Porterville 48

Multiple winners: Nathan Rhea, TW, 50 freestyle 23.98 seconds, 100 butterfly 57.83; Cameron Sousa, TW, 100 freestyle 58.64, 100 backstroke 1:07.82; Sebastian Salazar, TW, 200 IM 2:25.09, 100 breaststroke 1:12.15.

GIRLS

Porterville 125, Tulare Western 45

Multiple winners: Marnie Kavern, P, 100 butterfly 1:05.26, 200 freestyle 2:11.75; Mikayla Scheer, P, 200 IM 2:30.12, 100 breaststroke 1:15.55; Matlyn Morris, P, 100 freestyle 57.65, 100 backstroke 1:08.32.

EAST SEQUOIA LEAGUE

Double dual meet at Fowler

BOYS

Fowler 68, Strathmore 61

Multiple winners: Grant Innis, S, 100 butterfly 1:03.50, 500 freestyle 5:51.43; Cameron Turner, F, 50 freestyle 28.75; 100 backstroke 1:25.89; Drew Davies, F, 100 freestyle 57.36, 100 breaststroke 1:09.49.

Woodlake 90, Fowler 57

Multiple winner: Nate Mesa, W, 200 IM 2:30.81, 100 butterfly 1:13.72.

GIRLS

Fowler 93, Strathmore 67

Multiple winner: Allyson Shultz, S, 200 IM 2:38.87; 100 freestyle 1:03.40.

Woodlake 127, Fowler 73

Multiple winners: Aryssa Medina, F, 50 freestyle 27.40, 100 freestyle 1:04.86; Paris Carlsen, W, 100 butterfly 1:16.94, 100 breaststroke 1:23.38.

BOYS RUGBY RESULTS

SILVER DIVISION

Clovis 15, Roosevelt 26

Tries: C, Daniel Durant 2, Daniel Corona 1; R, Medina 1, Bailey 1, Luis 1. Conversions: Clovis 0, Roosevelt 3. Records: Clovis 4-4, Roosevelt 3-5.

Buchanan 17, San Luis Obispo 17

Tries: B, Tyler Ogden 2, Tanner Barnes 1; SLO, 2. Conversions: Buchanan (Kevin Press) 1; San Luis Obispo 1. Records: Buchanan 6-1-1, San Luis Obispo 1-6-1.

Friday, April 8 at Todd Beamer Park

5:30 p.m., Clovis West vs. Roosevelt; 7 p.m. Buchanan vs. Clovis.

Call (559) 441-6379 or e-mail results to sports@fresnobee.com.

  Comments