Clovis News: Sports

Youth wrestling results 2/7

CLOVIS UNIFIED ELEMENTARY WRESTLING CHAMPIONSHIPS

59First: Aedin Swan Cedarwood d. Ko Xiong, Temperance Kutner, 6-4 OT. Third: Wyatt Franks, Cox, d. Matt Rodriquez, Fugman, 9-8. Fifth: Kile Salas, Weldon, d. Vitaliy Zhernovey, Garfield, 15-6.

65First: Eric Rivera, Liberty, d. Molly Borders, Fugman, 3-2. Third: Thomas Terrance, Freedom, fall, Brianna Garcia Cox,:34. Fifth: Josh Poore, Century, d. Tiger Burriel, Gettsyburg, 3-2.

71First: Niko Petrucelli, Mountain View, d. Justin Mejia, Cox, 1-0. Third: Jon Bronze, Woods, fall, Michael Portillo, Jefferson, 1:46. Fifth: Cody Okerson, Red Bank, d. Trevor Beintker Clovis, 4-2.

77First: Jake Kachadorian, Garfield, fall, Elder Garcia, Reagan, 1:28. Third: Ruben Gonzales, Fancher Creek, d. Wyatt Cornelison, Red Bank, 4-0. Fifth: Isaih Walls, Maple Creek, d. Mason Fraser, Cox, 4-3.

83First: Wyatt Peverill, Fugman, fall, Rocky Beckett, Maple Creek, 1:54. Third: Jordan Geiger, Red Bank, d. Mason Grotto, Cedarwood, 4-0. Fifth: Michael Granado, Liberty, d. Nick Malcolm, Gettsburg, 5-2.

89First: Ryan Reyes, Fort Washington, d. Jake Levatino, Cole, 3-0. Third: Brandon Martino, Gettsburg, d. Tyler Ferree, Maple Creek, 2-0. Fifth: Connor Jorgensen, Cedarwood, d. Max Haider, Freedom, 7-4.

95First: Michael Martinez, Cox, d. Wade Daigneault, Jefferson, 4-2. Third: Jacob Boele, Maple Creek, d. Kylan Marquez, Freedom, 9-4. Fifth: Nico Escalante, Dry Creek, d. Ian Holder, Fugman, 7-1.

101First: Cady Belshay, Fugman, Samir Allen, Sierra Vista, 6-3. Third: Blake Wells, Dry Creek, d. Michael Castanon, Cole, 9-2. Fifth: Trent Lindsey, Maple Creek, d. Porter Sharp, Nelson, injury default.

107First: Isack Espana, Fort Washington, d. Isaias Trejo, Jefferson, 2-1. Third: Noah Haupt, Bud Rank, d. Trevor Ervin, Century, 14-8. Fifth: Chance Meeks, Fugman, fall, Antonio Leon, Fancher Creek, 1:40.

113First: Hector Munoz, Freedom, d. Alex Enloe, Clovis, 6-2. Third: Ernesto Florez, Cloe, fall, Ivan Gutierrez, Valley Oak,:52. Fifth: Troy Zucarrini, Cedarwood, fall, Nathan Vang, Bud Rank, 1:45.

119 First: Colton Dobbins, Liberty, fall, Eric Delk, Cox,:43. Third: Rocky Alec Jr., d. Danae Manibog, Dry Creek, 2-1. Fifth: Brayden Dillbeck, Miramonte, fall, Jacob Flemming, Fort Washington, 1:34.

125First: Kyle Dunigan, Garfield, d. Jacob Sales, Gettysburg, 7-2. Third: Iziah Cavasos, Fancher Creek, fall, Seth Baudonnet, Freedom, 2:57. Fifth: Nathan Francis, Riverview, d. Isiah Vela, Reagan, 13-1.

132First: Seth Nevills, Gettysburg, d. James Quintana, Reagan, 7-4. Third: Marcus Washington, Fancher Creek, d. Andrue Lackey, Woods, 4-1. Fifth: Damon Glaso, Jefferson, d. Michael Bess, Cox, 11-4.

162First: Nate Holloway, Fugman, fall, Owen Campbell, Garfield, 1:54. Third: Tyler Collier, Cedarwood, fall, Caesar Deleon, Nelson, 1:13. Fifth: John Davis, Valley Oak, d. Quinn Nugent, Liberty, 7-1.

  Comments