Clovis News: Sports

Cross country results 10/9

CLOVIS INVITATIONAL

BOYS

Championship

Teams: 1. Arcadia 62, 2. El Toro 137, 3. Dana Hills 140, 4. Buchanan 160, 5. Claremont 211, 6. Del Campo 259, 7. Golden Valley 264, 8. King 280, 9. Capistrano Valley 285, 10. Corona 308, 23. Madera South 553.

Individuals: 1. Ammar Moussa, Arcadia, 14:51, 2. Lane Werley, King, 14:54, 3. Sergio Gonzalez, Arcadia, 15:10, 4. Justin Vilhauer, Redwood, 15:16, 5. Michael Gauger, Corona, 15:19, 6. Paul Ross, Claremont, 15:21, 7. Kristian Martinez, Golden Valley, 15:21, 8. Parker Schuh, Mountain View, 15:22, 9. Kevin Durham, El Toro, 15:23, 10. Kevin Barnard, Buchanan, 15:24.

Division 1

Teams: 1. Long Beach Poly 104, 2. Davis Senior 143, 3. Dana Hills 162, 4. Arcadia 197, 5. Clovis 217, 6. Birmingham Community Charter 232, 7. Valencia 249, 8. El Toro 272, 9. Quartz Hill 278, 10. Burbank High 279, 21. Sunnyside 517, 24: Bullard 608.

Individuals: 1. Christian Penn, Long Beach Poly, 15:37, 2. Mizrael Mendez, Birmingham Community Charter, 15:38, 3. Josh Webb, Clovis, 15:41, 4. Omar Cortes, Santee Education Complex, 15:42, 5. Falco DiGiallonardo, Valencia, 15:42, 6. Brian De La Mora, Davis Senior, 15:51, 7. Ryan Phillips, Clovis, 15:59, 8. Juan Rodriguez, El Rancho, 15:59, 9. Ruben Baerga, Long Beach Poly, 16:00, 10. Malik Hayes, Quartz Hill, 16:04.

Division 2

Teams: 1. St. John Bosco 98, 2. De La Salle, 107, 3. Esperanza 120, 4. West Torrance 130, 5. Dos Pueblos 157, 6. Canyon-Anaheim 162, 7. Woodcreek 215, 8. Bella Vista 241, 9. Vacaville 283, 10. South Hills 284, 18. Clovis East 443, 19. Clovis West 483.

Individuals: 1. Sergey Sushchikh, Dos Pueblos, 15:38, 2. Elliot Myers, Esperanza, 15:48, 3. Cameron Trinh, Skyline, 15:51, 4. Omar Caro, Norte Vista, 15:52, 5. Oscar Caro, Norte Vista, 15:52, 6. Danny Martinez, St. John Bosco, 15:53, 7. Michael Johnson, De La Salle, 15:54, 8. Bryan Fernandez, Dos Pueblos, 15:58, 9. Imandeep Sahota, Fairfield, 16:00, 10. Evan Molineux, De La Salle, 16:04.

Division 3

Teams: 1. Cathedral, 109, 2. Los Altos 111. 3. Willow Glen 135, 4. Cabrillo 136, 5. Servite 142, 6. Petaluma 149, 7. Maria Carrillo 219, 8. Miramonte 230, 9. Oak Park High School 242, 10. Los Gatos 247, 17. Tulare Union 412, 22. Madera 622, NS Clovis North.

Individuals: 1. Forrest Shaffer, Petaluma, 15:52, 2. Donald Plazola, Willow Glen, 16:03, 3. Joel Velasquez, Cabrillo 16:10, 4. Daniel Pena, Cabrillo, 16:18, 5. Jamie Fehrnstrom, Miramonte, 16:19, 6. Kevin Poteracke, Petaluma, 16:24, 7. Austin Bowie, Los Altos, 16:27, 8. Seamus Land, San Luis Obispo, 16:29, 9. Ryan Douglas, Petaluma, 16:31, 10. Andrew Kuo, Lynbrook, 16:32,

Division 4

Teams: 1. Woodcrest Christian 107, 2. Crespi 133, 3. St. Mary's-Berkeley 147, 4. Nordhoff 148, 5. J. Serra Catholic 170, 6. Parlier 173, 7. Flintridge Prep 229, 8. Paraclete 243, 9. Moreau Catholic 243, 10. Rosemead 243, 13. Exeter 290, 25. Kingsburg 730.

Individuals: Myles Scarano, Woodcrest Christian, 16:17, 2. Shane MacMiller, Crespi, 16:25, 3. Robert Leija, Parlier, 16:29, 4. Gustavo Sanchez, Nordhoff, 16:31, 5. Dillon Mart, Orestimba, 16:49, 6. Jesus Arceo, Parlier, 16:53, 7. Nathanael Williams, Sierra Lutheran, 16:54, 8. Robert Reid, Exeter, 16:55, 9. Russell Matt, Nordhoff, 16:59, 10. Sam Kane, Bishop O'Dowd, 17:05,

GIRLS

Championship

Teams: 1. Canyon-Anaheim 117, 2. Ayala 129, 3. Buchanan 158, 4. King 161, 5. Crescenta Valley 165, 6. Warren 170, 7. Corona 178, 8. San Clemente 179, 9. Woodcreek 205, 10. West Ranch 223, 21. Redwood 639.

Individuals: 1. Catrina McAlister, Arcadia, 17:50, 2. Hanna Peterson, King, 17:56, 3. Katie Fry, Exeter, 18:02, 4. Hagen Reedy, Buchanan, 18:06, 5. Macy Bricks, Buchanan, 16:12, 7. Ashley Bergstrom, Canyon-Anaheim, 18:25, 8. Savannah Camacho, Templeton, 18:28, 9. Shelby Nickles, Dublin, 18:29, 10. Taylor Khan, Ayala, 18:30.

Division 1

Teams: 1. Valencia 110, 2. Arcadia 119, 3. El Toro 142, 4. Edison 146, 5. Golden Valley 220, 6. Royal 235, 7. Davis Senior 255, 8. El Rancho 276, 9. Burbank 277, 10. Marina 293, 16. Bullard 370, 20. Clovis 483, 22. Madera South 503, 23. Sunnyside 579.

Individuals: 1. Ali Teliha, Bullard, 18:22, 2. McKenzie Paul, Burbank, 18:33, 3. Sophie Mateu, Royal, 18:36, 4. Sarah Adams, Valencia, 18:36, 5. Cassidy Daley, Lodi, 18:37, 6. Bailee Henry, El Rancho, 18:49, 7. Hanna Edwards, El Toro, 18:50, 8. Glindyll Mancia, Arcadia, 18:50, 9. Alejandra Quintero, Arcadia, 18:51, 10. Jerriann Wells, Pleasant Grove, 19:02.

Division 2

Teams: 1. West Torrance 92, 2. Carson (Nevada) 172, 3. Newport Harbor 179, 4. Claremont 185, 5. Torrance 188, 6. Glendora 230, 7. La Mirada 248, 8. Clovis East 249, 9. South Hills 253, 10. Bella Vista 261, 13. Clovis West 308.

Individuals: 1. Sami Ikuma, Clovis East, 18:36, 2. Taylor Jones, La Mirada, 18:50, 3. Jackie Rodriguez, West Torrance, 19:01, 4. Tijerra Lynch, Ridgeview, 19:07, 5. Marisa Carino, Oakmont, 19:07, 6. Brooke Ruppenthal, Ponderosa, 19:16, 7. Taylor Sampson, Clovis West, 19:16, 8. Brittany Laygo, Clovis East, 19:17, 9. Veronica Felix, Whitter, 19:19, 10. Calene Morris, Torrance, 19:20.

Division 3

Teams: 1. San Luis Obispo 115, 2. Oak Park 130, 3. Clovis North 165, 4. Archbishop Mitty 172, 5. Maria Carrillo 198, 6. Tulare Union 201, 7. Presentation 204, 8. Alameda 235, 9. Orange Lutheran 246, 10. Petaluma 262, 22. Madera 534. 24. Wasco 707.

Individuals: 1. Morgan Lira, Valley Christian (San Jose), 18:45, 2. Kaycee Holcomb, Oak Park, 18:54, 3. Julia Maxwell, Branson, 19:00, 4. Mary Kriege, Archbishop Mitty, 19:02, 5. Jessica Marquardt, Orange Lutheran, 19:14, 6. Laura Vasquez, Presentation, 19:16, 7. Jessica Petroff, Madera, 19:21, 8. Lauren Kraus, Maria Carrillo, 19:30, 9. Christine Hoffmann, San Luis Obispo, 19:30, 10. Micayla, Rennick, San Luis Obispo, 19:37.

Division 4

Teams: 1. Junipero Serra Catholic 101, 2. La Reina 112, 3. Paraclete 161, 4. Bishop Montgomery 183, 5. Mayfield Senior 190, 6. Rosemead 218, 7. College Prep 227, 8. St. Mary's-Berkeley 257, 9. Bishop O'Dowd 277, 10. South Tahoe 296, 11. Firebaugh 324, 12. Exeter 332.

Individuals: 1. Becky Hobby, Hughson, 18:41, 2. Spencer Moore, St. Mary's-Berkeley, 18:50, 3. Breanne Mitchell, Bear River, 19:07, 4. Katherine Tercek, Marlborough, 19:21, 5. Kelli Hunt, Whittier Christian, 19:32, 6. Shelby MacIntyre, South Tahoe, 19:33, 7. Adrienne Strait, College Prep, 19:35, 8. Annie Grove, Bishop Montgomery, 19:40, 9. Anika Adeni, Moreau Catholic, 19:40, 10. Danielle Shanahan, Bishop Montgomery, 19:46.

  Comments