Clovis News: Sports

Spring sports roundup 5/20

BOYS TENNIS

Clovis West's Vincent Paganetti beat Clovis' Andrew Combs 7-6, 6-4 at No. 1, and the top-seeded Eagles went 5-1 in singles and won the match 5-4 to advance to Tuesday's Division I championship against No. 2 Buchanan.

Clovis' Combs and Dexter Fisher downed Shervin Zoghi and Eddie Bramanti 6-3, 6-4 at No. 1 doubles in the Cougars' rally.

BOYS TENNIS RESULTS

CENTRAL SECTION PLAYOFFS

SEMIFINALS

DIVISION I

Clovis West 5, Clovis 4

Singles: Vincent Paganetti, CW, d. Andrew Combs, 7-6, 6-4. Stefan Loop, CW, d. Dexter Fisher, 6-1, 6-0. Shervin Zoghi, CW, d. Samarth Gopal, 6-1, 6-2. Brice Austin, CW, d. Justin Yang, 6-0, 6-2. Robin Shin, CW, d. Wyatt Kershaw, 6-0, 6-1. Carson Brunsvik, C, Ethan Kurtz, 7-5, 6-1.

Doubles: Combs/Fisher, C, d. Zoghi/Eddie Bramanti, 6-3, 6-4. Juan Palo Mendoza/Brad Bowman, C, d. Ruiqi Zhu/Stavro Sophocleous, 7-5, 7-5. Willis Pesl/Andrew Bounkhoune, C, d. Jordan Trujillo/Josh Acosta, 6-2, 6-1.

Records: Clovis West 26-0.

Buchanan 7, Liberty-Bakersfield 2

Singles: Will Frye, B, d. Jacob Lousche, 2-6, 6-3, 10-5. Daniel Kwak, B, d. Eric Kang, 6-3, 6-0. Zain Amro, B, d. Michale Rice, 6-1, 6-4. Seth Poulsen, B, d. A.J. Whitaker, 6-1, 3-6, 10-7. Jason Gon, B, d. Addison Coronel, L, 6-1, 6-2. Matt Sewell, L, d. Sam Daud, 1-6, 6-3, 10-6.

Doubles: Eric Kang/Michale Rice, L, d. Zain Amro/Jason Gong, 6-4, 3-6, 10-3. Will Frye/Michael Cox, B, d. Jacob Lousche/A.J. Whitaker, 6-2, 6-3. Daniel Kwak/Andre Ovalle, B, d. Kelly Brady/ Curt Hodgson, 6-0, 6-0.

DIVISION II

El Diamante 6, Sunnyside 3

East Bakersfield 6, Garces 3

DIVISION III

Clovis North 7, Tehachapi 2

Singles: Tyler Thoms, T, d. Jared Ryan, 6-2, 6-2. Kevin Brar, CN d. Austin Zehr 6-3, 6-0. Timm Agatep, CN, d. Joe Thiesen, 6-2, 5-7, 10-6. Rafay Haseeb, CN, d. Ryan Bilotta, 6-1, 6-2. Naveen Heragu, CN, d. Luke Boyd, 6-1, 7-5. Ritu Jayakrishnan, CN, d. Camron Ingersoll, 7-5, 6-2.

Doubles: Thoms/Zehr, T, d. Ryan/Brar, 2-6, 6-4, 10-5. Haseeb/Alex Katich, CN, d. Thiesen/Bilotta, 6-3, 7-5. Collin Cypher/Michael Greenbury, CN, d. Dan Gilliam/Michael Perez, 6-4, 4-6, 10-8.

OTHER SCORE

Hanford West 5, Ridgeview 4

DIVISION IV

Immanuel 7, Taft 2

Singles: Kyle Jackson, I, d. Kyle Fleming, 6-0, 6-0. Chris Bridges, I, d. Rudolfo Noriega, 7-5, 6-0. Tree Kidd, T, d. Wes Diau, 6-0, 6-2. Daniel Reimer, I, d. Jose Berrera, 6-2, 6-3. Vaughn Richardson, T, d. Connor King, 6-2, 6-3. Nick MacNeill, I, d. Tony Ramirez, 6-2, 5-7 (10-4).

Doubles: Jackson/Bridges, I, d. Noriega/Kidd, 6-1, 6-2. Reimer/MacNeill, I, d. Fleming/Berrera, 7-5, 6-1. Devin Cornel/Aaron Pantaja, I, d. Hector Hinojosa/Richardo Quintero, 6-1, 6-0.

Records: Immanuel 16-3; Taft 13-11.

Kingsburg 7, Selma 2

Singles: Luke Gramza K, d. David Cortina, 6-2, 6-1; Ryan Delmanowski K, d. Alejandro Antequera, 6-0, 6-1; Andrew Hamada K, d. Dylan Lewis, 6-1, 6-0; Isaac Raven K, d. Edsel Antunez, 6-2, 6-2; Patrick Smith S, d. Cooper Hamada, 7-5, 6-4; Gary Sahota S, d. Brett Hanson, 7-6 (7-5), 6-2.

Doubles: Gramza/A. Hamada d. Cortina/Lewis, 6-1, 6-0; Delmanowski/Raven d. Smith/Antunez, 6-1, 6-4; David Brassfield/Luke Peterson K, d. Jose Gutierrez/Jose Gonzales, 6-2, 7-6 (8-6).

CENTRAL SECTION INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP

Friday at In-Shape Health Club in Bakersfield

ROUND OF 16

Singles: Josh Lorentzen, El Diamante vs. Sullivan Roche, Bakersfield Christian; Jose Calderon, Sunnyside vs. Javier Padilla, Central; Daymon Johnson, East Bakersfield vs. Alec Bessinger, Clovis East; Kyle Jackson, Immanuel vs. Shervin Zoghi, Clovis West; Levi Niavez, Garces vs. Tyler Thomas, Tehachapi; Alex Jaramishian, Bullard vs. Andrew Combs, Clovis; Andrew Gong, CVC vs. Jacob Lousche, Liberty; Chris Yang, Centennial vs. Ryan Andrada, El Diamante

Doubles: Loop/Paganetti vs. Agatep/Katich, Clovis North; Fischer/Gopal, Clovis vs. Magallanes/Montoya, East Bakersfield; Herron/Pedreiro, Hanford West vs. Black/Roe, Frontier; Alba/Paulson, Bakersfield vs. Hefferman/Lopez, Stockdale; Schuler/Merrill, Bakersfield Christian vs. Kong/Rice, Liberty; Williams/Wayne, Hanford West vs. Kwak/Frye, Buchanan; Ryan/Brar, Clovis North vs. Tamer/Nisson, Stockdale; Vang/Vang, Sunnyside vs. Austin/Shin, Clovis West.

BOYS VOLLEYBALL SCHEDULE

CENTRAL SECTION CHAMPIONSHIP

DIVISION I

Friday: No. 2 Buchanan at No. 1 Clovis West, 4 p.m.

GIRLS LACROSSE RESULT

FRESNO UNIFIED TOURNAMENT

Bullard 6, Edison 5

B: Nikki Torres 3, Jade Jones 2, Meredith Mayer.

E: Rachel Warnes 2, Stephanie Mercado, Yaritza Aguirre, Bridget Webster.

  Comments