Clovis News: Sports

Spring sports roundup 5/19

BOYS VOLLEYBALL

Top-seeded Clovis West and No. 2 Buchanan will meet Friday for the Central Section title. The Golden Eagles, ranked No. 4 in the state and No. 18 nationally by ESPN RISE Fab 50, got 11 kills from Jacob Schmidt and Kyle Peterson in a 25-19, 25-13, 25-23 victory over No. 4 Bullard. The Bears, meanwhile, received 13 kills from Dakota Smith and 11 from Michael Tweety as they pulled out a 24-26, 25-19, 25-19, 22-25, 15-13 victory over No. 3 Clovis.

BOYS VOLLEYBALL RESULTS

CENTRAL SECTION PLAYOFFS

Semfinals

Clovis West 3, Bullard 0

25-19, 25-13, 25-23. CW, Jacob Schmidt 5 blocks, 11 kills; Kyle Peterson 11 kills; Jordan Lee 17 digs; Chris Wong 34 assists.

Buchanan 3, Clovis 2

24-26, 25-19, 25-19, 22-25, 15-13. B, Dakota Smith 13 kills; Michael Tweety 11 kills; Marcos Zuzuarrgui 22 assists; Alex Wood 10 digs. C, Luke Vera 18 kills; David Bloomer 9 kills; Kau Lor 18 digs; Andrew Pedron 31 assists.

DIVING

Clovis East's Jacob Ruiz (444.95 points) and Meaghan O'Meara (351.25) were the boys and girls winners, respectively, of the North Area Championships. Buchanan's Tyler Durnell (331.15) and Clovis' Kaylee Vidmar (319.04) were the second-place finishers in a tournament that qualifies the top 11 to the Central Section Championships.

DIVING RESULTS

NORTH AREA DIVING

Boys 1M Diving: 1. Jacob Ruiz, Clovis East, 444.95; 2. Tyler Durnell, Buchanan, 331.15; 3. Richie Casteel, Redley, 319.25; 4. Tony Matteucci, Madera, 303.05; 5. Jerry Smart, Clovis High, 302.40; 6. Garrett Denton, Reedley, 289.70; 7. David Miguel, Sanger, 287.55; 8. Colton Chellino, Sanger, 282.20; 9. Josh Meleski, Clovis, 272.05; 10. Nicolas Aranda, Clovis West, 272; 11. Josh Hay, Sierra, 254.55.

Girls 1M Diving: 1. Meaghan O'Meara, Clovis East, 351.25; 2. Kaylee Vidmar, Clovis High, 319.04; 3. Brooke Vidmar, Clovis High, 294.15; 4. Brandy Vidmar, Clovis High, 290.85; 5. Maddie Tucker, Madera, 286.25; 6. Jordan Jensen, Clovis West, 285.20; 7. Jasnyn Medina, Clovis North, 269.25; 8. Kylie Schmidt, Clovis North, 268.05; 9. Joelle Yoshimura, Clovis West, 261.65; 10. Rikki Marjus, Clovis North, 256.60; 11. Chloe Segovia, Clovis East, 249.15.

BOYS TENNIS SCHEDULE

CENTRAL SECTION TEAM PLAYOFFS

Semifinals

Today's matches

Division I: No. 4 Clovis at No. 1 Clovis West; No. 3 Liberty-Madera Ranchos at No. 2 Buchanan

Division II: No. 5 Sunnyside at No. 1 El Diamante; No. 3 Garces at No. 2 East Bakersfield

Division III: No. 1 Clovis North vs. No. 5 Porterville/No. 4 Tehachapi winner; No. 3 Ridgeview at No. 2 Hanford West

Division IV: No. 4 Selma at No. 1 Kingsburg; No. 6 Taft at No. 2 Immanuel

Division V -- Championship: No. 2 Liberty-Madera Ranchos at No. 1 Bakersfield Christian

Division VI -- Champion: No. 1 Strathmore BOYS GOLF RESULTS

CENTRAL SECTION TEAM CHAMPIONSHIPS

At River Island Country Club, Porterville

Par 72

Bullard (382): Tanner Manser 75, Michael Tolladay 75, Brandon Stites 76, Dylan Seib 81, Nick Sorensen 79, Matt Bennett 77.

Stockdale (383): Pete Fernandez 72, Bryce Keene 72, Matt Deford 79, Alex Marina 82, Dalton Weaver 85, Daniel King 78.

Porterville (389): Nate Jessup 71, Mikey McGinn 76, D.J. Stone 77, Quinn Procter 82, Lance Funderburk 88, Lucas Cartagena 83.

Garces (389): Kevin Antongiovanni 71, Gunner Kirschenman 76, Chase Grimm 92, Riley Boylan 75, Jake Antongiovanni 82, Christian Sanders 85.

Clovis West (403): Troy Sweeney 82, Matt Swindle 77, Brian Waterhouse 80, Taylor Fallahasafa 82, Grant Yamaguchi 82, Ian Kearney 88.

Clovis East (410): Bryson Dechambeau 81, Juston Smart 82, Jonathan Maertens 80, Davis Holland 84, Blake Beckman 87, Quinn Guadiana 83.

Lemoore (415): Cody Neal 74, Brandt Rodriguez 78, Luke Schuh 84, Thomas Larson 87, Tyler Braaten 92, Dylan Muskrat 93.

Frontier (428): Chase Goodwin 77, Tyler Johnson 85, Carlos Fernandez 85, John Batey 90, Bill Johnson 107, Phil Cunnungham 91.

Fresno Christian (429): Tyler Zaentz 78, Jeffery Roseth 75, Spencer Lee 80, Clark Jacobson 95, Tim DeGroot 101, Alex Campama DQ.

Kingsburg (431): Parker Hughes 85, Ryan Olson 84, Elijah Combs 85, Jeremiah Combs 93, Forest Howlson 93, Daniel Martinez 84.

GIRLS LACROSSE RESULTS

FRESNO UNIFIED TOURNAMENT

Sunnyside 11, McLane 7

S: Mai Vang 5, Amanda Kwong 2, Shaleah Royal, Syndey Suekut, Diane Ballesteros, Melissa Ibarra.

M: Gabby Alvarado 3, Brenda Cuevas 2, Rocky Soto, Dolores Sugart.

Edison 7, Fresno 2

F: Lucia Lozano 2.

E: Rachel Warnes 2, Nina Fang 2, Cindy Escobar, Stephanie Mercado, Yartiza Aguirre

Bullard 6, Roosevelt 2

B: Nikki Torres 4, Betsy Wiegand, Sierra Ockey.

R: NA.

SCHEDULE

Second round matchups: No. 3 Edison vs No. 2 Bullard, at McLane Stadium, 3 p.m. today; No. 5 Sunnyside at No. 1 Hoover, 3 p.m. Thursday

E-mail results to sports@fresnobee.com or call (559) 441-6379.

  Comments