Clovis News: Sports

Spring sports roundup 5/14

BOYS TENNIS RESULTS

CENTRAL SECTION PLAYOFFS

First round

Wednesday's matches

DIVISION II

Frontier 9, Sanger 0

Singles: Black, d. Owens, 6-2, 6-1; Roe, d. Smoljan, 6-0, 6-1; Holland, d. Pinkard, 6-1, 6-5; Lynch, d. Sanchez, 6-1, 6-2; J. Kounter, d. Young, 6-1, 6-3; B. Kounter, d. Barton, 6-2, 6-3.

Doubles: Black/Roe, d. Pinkard/Sanchez, 8-2; Holland/J. Kounter, d. Smoljan/Young, 8-1; Phillips/Zieders, d. Villagomez/Burtz, 8-3.

DIVISION IV

Arvin 6, Roosevelt 3

Singles: Guapo, A, d. Gutierrez, 6-2, 3-6, 10-3; O. Rodriguez, R, d. B. Cervantes, 6-3, 6-3; A. Cervantes, A, d. J. Rodriguez, 6-2, 6-0; F. Clemente, A, d. Mercado, 2-6, 6-4, 10-7; Bang, R, d. Cabaloza, 6-1, 6-0; C. Clemente, A, d. Dominguez, 5-7, 7-5, 11-9.

Doubles: A. Cervantes/B. Cervantes, A, d. Gutierrez/Mercado, 6-7 (2-7), 7-5, 10-4; Guapo/F. Clemente, A, d. O. Rodriguez/Bang, 6-4, 3-6, 10-7; Bue/Xiong, R, d. Navaro/Mustoe, 2-6, 6-4, 10-8.

DIVISION V

Bakersfield Christian 7, Woodlake 2

Singles: Roche, B. d. Wood, 6-0, 6-1; Garcia, W, d. Park, 6-3, 6-0; Merrill, B, d. Hernandez, 6-1, 6-0; Schuler, B, d. Corona, 6-1, 6-2; Karnes, B, d. Juarez, 6-1, 6-0; Lee, B, d. Ortega, 6-1, 6-0.

Doubles: Merrill/Schuler, B, d. Garcia/Hernandez, 6-4, 6-1; Wood-Corona, W, d. Kaing-Bruick, 6-4, 4-6, 6-0; Andrews/Dedaprakash, B, d. Perez/Martinez, 6-2, 6-2.

BOYS VOLLEYBALL RESULTS

CENTRAL SECTION PLAYOFFS

DIVISION I

Bullard 3, Clovis North 1

18-25, 25-20, 25-20, 25-22. B, JT Trevino 13 kills; Henry Fourchy 9 kills, 9 digs; Tino Escovedo 31 digs. CN, Matt Winslow 21 kills, 10 digs; Cody Trueblood 40 assists; Parker Stoltenburg 26 digs.

Buchanan 3, Madera 2

25-14, 22-25, 21-25, 25-19, 15-10. B, Timothy Moses 14 kills; Trevor Gledhill 13 kills; Michale Tweedie 11 kills; Marcos Zuzuarrgui 44 assists. M, Tyler Ash 25 kills, 15 assists; Neil Hefler 12 kills; Fredy Pineda 30 digs; Jesus Orozco 30 assists.

Clovis 3, Clovis East 1

25-22, 20-25, 25-19, 25-21. C, Luke Vera 14 kills; David Blumer 10 kills; Nick Hansen 9 kills; Robert Mahoney 9 kills; Kou Lor 10 digs; Andrew Pedron 34 assists. CE, Alex Moua 35 assists, 6 kills; Robbie Nobles 12 kills; Devante Voss 9 kills.

Clovis West 3, Sanger 0

25-18, 25-7, 25-16. CW, Jordan Lee 23 digs; Corey Mills 5 kills; Jacob Schmidt 5 kills, 4 aces; Kyler Peterson 9 kills. S, Billy Moua 14 digs; Jason Regier 7 kills.

GIRLS LACROSSE RESULTS

FRESNO UNIFIED

McLane 7, Roosevelt 6

R: Cynthia Mancillas 4, Leticia Rodriguez 2.

M: Dolores Sugart 3, Brenda Cuevas 2, Gabby Alvarado, Jasmine Keophithoun.

Records: McLane 6-6, Roosevelt 0-12.

Hoover 9, Sunnyside 2

S: Amanda Kwong 2.

H: Deidra Rueda, Katlyn Hansen, Ariel Ross, Marissa Pacheco, Rebecca Griswold 2, Megan Kemple 3.

Bullard 9, Edison 6

B: Jade Jones 4, Nikki Torres 3, Brittany Gibson, 2.

E: Rachel Warnes, 2, Gao Nou Moua 2, Stephanie Mercado, Bridget Webster.

TRACK AND FIELD RESULTS

SOUTH AREA MEET

Note: Top four in each event qualify for Central Section Championships, May 22 at Buchanan. w - wind-aided

BOYS

400 relay: 1. Bakersfield 41.76; 2. Centennial 42.27; 3. West 42.46; 4. Ridgeview 42.68.

1,600: 1. Baker, Ridge, 4:29.23; 2. Slaton, Stock, 4:30.68; 3. Sandles, GV, 4:34.89; 4. Miller, Stock, 4:35.08.

110H: 1. Maestre, South, 14.96w; 2. King, Cent, 15.02w; 3. Jennings, Stock, 15.72w; 4. Ogundare, Stock, 15.94w.

400: 1. Hobson, Ridge, 49.82; 2. Moore, Cent, 50.06; 3. Andre, North, 51.59; 4. Vasquez, GV, 51.89.

100: 1. Thieleke, West, 10.64; 2. Norwood, Bak, 11.02; 3. Hobbs, Ridge, 11.18; 4. Matos, GV, 11.22.

800: 1. J. Lewis, Ridge, 1:55.57; 2. Van Zandt, Highld, 1:56.66; 3. Barger, Fron, 1:57.07; 4. C. Lewis, Highld, 1:57.39.

300H: 1. King, Cent, 38.14; 2. Farris, Stock, 39.39; 3. Horsey, Bak, 40.39; 4. Maestre, South, 40.74.

200: 1. Thieleke, West, 21.41; 2. Norwood, Bak, 21.96; 3. Hobbs, Ridge, 22.10; 4. Moore, Cent, 22.48.

3,200: 1. Baker, Ridge, 9:46.47; 2. Garcia, Ridge, 9:52.73; 3. Sandles, GV, 9:53.16; 4. Fisher, Stock, 9:53.75.

1,600 relay: 1. Ridgeview 3:17.86; 2. Centennial 3:18.78; 3. Bakersfield 3:23.68; 4. Stockdale 3:28.09.

Discus: 1. Darr, Fron, 189-3; 2. Temple, Lib, 162-8; 3. Flores, East, 158-2; 4. Dickey, Fron, 148-0.

LJ: 1. Carter, Ridge, 24-5; 2. Jackson, Bak, 23-1; 3. Edwards, Ridge, 23-0w; 4. Grimes, Cent, 23-0Jw.

PV: 1. Ramay, Lib, 14-7; 2. Vargas, GV, 13-0; 3. Medina, Foot, 12-0; 4. Leandro, GV, 11-6.

SP: 1. Darr, Fron, 61-7; 2. Temple, Lib, 51-8.5; 3. Flores, East, 48-8.5; 4. Wilmert, Lib, 46-9.

TJ: 1. Carter, Ridge, 50-10; 2. Cardenas, Bak, 43-6; 3. Meadows, Stock, 43-5; 4. Wilson, West, 43-3.

HJ: 1. Eggenberg, Stock, 6-0; 2. McCullum, Garc, 6-0J; 3. Clark, Ridge, 6-0J; 4. Ogundare, Stock, 6-0J.

GIRLS

400 relay: 1. Liberty 50.14; 2. Centennial 50.29; 3. Stockdale 50.42; 4. Golden Valley 50.44.

1,600: 1. Baker, Bak, 5:23.79; 2. Armendariz, Ridge, 5:29.60; 3. Patel, Stock, 5:30.02; 4. Guzman, Garc, 5:30.52.

100H: 1. Jackson, Fron, 14.89w; 2. Ellis, Fron, 15.20w; 3. Lee-McNeill, Lib, 15.54w; 4. Scott, GV, 15.56w

400: 1. Herron, Highld, 59.09; 2. Lewis, West, 59.21; 3. Fair, Bak, 59.79; 4. Chudy, Cent, 1:00.48.

100: 1. Carlson, Cent, 12.43w; 2. Watson, Stock, 12.54w; 3. Alexander, South, 12.55w; 4. Belt, Bak, 12.71w.

800: 1. DeLaRosa, Fron, 2:17.12; 2. Lynch, Ridge, 2:18.55; 3. Mariscal, North, 2:19.73; 4. Sanchez, Cent, 2:26.18.

300H: 1. Jackson, Fron, 44.81; 2. Ellis, Fron, 45.68; 3. Chesley, Stock, 46.43; 4. Lee-McNeill, Lib, 46.98.

200: 1. Carlson, Cent, 25.70; 2. Alexander, South, 25.74; 3. Herron, Highld, 25.97; 4. Lewis, West, 25.99.

3,200: 1. Haney, Stock, 11:35.71; 2. Baker, Bak, 11:49.72; 3. Fernandez, Foot, 11:54.87; 4. Patel, Stock, 11:58.31.

1,600 relay: 1. Frontier 4:00.16; 2. Centennial 4:01.79; 3. Stockdale 4:04.54; 4. Liberty 4:06.31.

SP: 1. Collatz, Stock, 45-9.5; 2. Torres, Bak, 37-0; 3. Smith, Highld, 31-11.5; 4. Pendleton, Cent, 31-7.5.

TJ: 1. Tanner, Stock, 37-7.5; 2. Jackson, Fron, 36-9.75; 3. Collatz, Stock, 36-2.5; 4. Dial, Fron, 35-7.75.

HJ: 1. Davis, Lib, 5-2; 2. Collatz, Stock, 5-0; 3. White, Bak, 5-0J; 4. Robinson, West, 4-10.

Dis: 1. Collatz, Stock, 164-4; 2. Salazar, West, 111-11; 3. Pendleton, Cent, 111-2; 4. Juarez, Foot, 102-4.

LJ: 1. Tanner, Stock, 17-0.5; 2. Rubio, Ridge, 17-0.5J; 3. Davis, Lib, 16-4.25; 4. Gordon, Bak, 16-3.75.

PV: 1. Giuliano, Stock, 10-0; 2. Sewell, Lib, 9-6; 3. Hobin, Stock, 9-0; 4. Underwood, North, 9-0J.

SEQUOIA-SIERRA CHAMPIONSHIPS

BOYS

Overall: 1. Tehachapi, 97; 2. Shafter, 55; 3. Exeter, 50.5; 4. Yosemite, 43.50; 5. Wasco, 41; 6. Fowler, 32.5; 7. Independence, 31; 8. Arvin, 28; 9. Mira Monte, 25; 10. Kingsburg, 24; 11. McFarland, 23; 11. Washington, 23; 13. Central Valley Christian, 20; 14. Parlier, 19; 15. Liberty (Madera Ranchos) 11.

100: 1. Detri Dunn, Yosemite, 11.29; 2. Brendyn Heath, Tehachapi, 11.30; 3. Kenny Sanders, Independence, 11.39; 4. Ben Rothbaum, Woodlake, 11.39; 5. James Pelham, Dinuba, 11:42; 6. Sa, Kevin, Corcoran, 11.62.

200: 1. Brennen Davis, Tehachapi, 22.74; 2. Sergei Horowitz, Tehachapi, 23.14; 3. Brendyn Heath, Tehachapi, 23.26; 4. Gurpreet Singh, Dinuba, 23.30; 5. Ben Rothbaum, Woodlake, 23.31; 6. Emmanuel Jegede, Independence, 23.52.

400: 1. Preston Smee, Exeter, 50.53; 2. Sergei Horowitz, Tehachapi, 50.57; 3. Brennen Davis, Tehachapi, 50.60; 4. Jason Reyes, Parlier, 51.92; 5. Charles Hanson, Tehachapi, 52.38; 6. Trevor Sa, Selma, 52.54.

800: 1. Juan Calderon, Arvin, 1:59.62; 2. Jorge Perez, Shafter, 1:59.76; 3. Jonathon Mireles, Shafter, 1:59.77; 4. Gustavo Rangel, Kingsburg, 2:01.83; 5. Chris Handel, Shafter, 2:02.07; 6. Eddie Ramirez, Wasco, 2:03.93.

1,600: 1. Erik Garcia, McFarland, 4:25.97; 2. Robert Leija, Parlier, 4:27.17; 3. Juan Claderon, Arvin 4:39.74; 4. Tyler Vander Schuur, Central Valley Christian, 4;30.75; 5. Cesar Patino, Wasco, 4:33.89; 6. Gerardo Gonzalez, Wasco, 4:34.03.

3,200: 1. Juan Calderon, Arvin, 9:49.30; 2. Erik Garcia, McFarland, 9:49.91; 3. Jesus Villalpando, Shafter, 9:52.53; 4. Jose Monreal, McFarland, 10:10.81; 5. Robert Lieja, Parlier, 10:10.85; 6. Art Mendoza, Wasco, 10:10.89.

110H: 1. Detri Dunn, Yosemite, 14.71; 2. Max Clark, Tehachapi, 15.10; 3. Oscar Gomez, Wasco, 15.82; 4. Jacob Sertich, Exeter, 15.92; 5. Andrew Evans, Fresno Christian, 15.94; 6. Amador Garcia, Dos Palos, 16.75.

300lH: 1. Detri Dunn, Yosemite, 38.92; 2. Luis Saldivar, Fowler, 39.76; 3. Victor Torres, Caruthers, 40.38; 4. Oscar Gomez, Wasco, 40.76; 5.. Bryantt Guyton, Mira Monte, 42.12; 6. Jacob Sertich, Exeter, 42.16.

400 relay: 1. Tehachapi, 43.38; 2. Exeter, 45.37; 3. Liberty (Madera Ranchos), 45.44; 4. Shafter, 45.62; 5. Mission Oak, 46.17; 6. Yosemite, 46.23.

1,600 relay: 1. Shafter, 3:27.91; 2. Tehachapi, 3:27.96; 3. Liberty (Madera Ranchos), 3:28.28; 4. Exeter, 3:30.21; 5. Caruthers, 3:33.49; 6. Fowler, 3:34.47.

HJ: 1. Detri Dunn, 6-02; 2. Jakeel Randle, Mira Monte, 6-00; 3. Garrett Steele, Kingsburg, 5-10; 4. Oscar Gomez, Wasco, 5-10; 5. James Womack, Mira Monte, 5-10; 6. Josh Cooper, Bakersfield Christian,5-08.

PV: 1. Thomas Dombrowski, Kings Christian, 14-00; 2. Jacob Heinrichs, Kingsburg, 12-06; 3. Gregory Davis, Taft Union, 12-00; 4. Juan Barron, Shafter, 12-00; 5. Bernardo Fernandez, Exeter, 11-06; 6. AJ Vidal, Exeter, 11-06.

LJ: 1. Amritpal Singh, Independence, 21-04.5; 2. Michael Lowder, Tehachapi, 20-07.5; 3. Joshua Garza, Liberty (Madera Ranchos), 20-04.5; 4. Jo Jo Hodges, Washington, 20-01.5; 5. Marcelas Walker, Washington, 19-10; 6. Emmanuel Jegede, Independence, 19-04.

TJ: 1. Braden Winding, Exeter, 42-11; 2. Michael Lowder, Tehachapi, 42-09.75; 3. Amritpal Singh, Independence, 42-05.75; 4. Josiah Ford, Fresno Christian, 42-01.25; 5. Jo Jo Hodges, Washington, 42-00; 6. Derrick Barton, Shafter, 40-02.5.

SP: 1. Justin Roeloffs, Central Valley Christian, 47-07; 2. Pablo Gomez, Wasco, 45-11.5; 3. Scott Myles, Fowler, 45-10; 4. Kevin Palma, Mission Oak, 44-02; 5. Ehtan Hoff, Immanuel, 43-06.5; 6. Cody Verhoef, Bakersfield Christian, 43-04.25.

Discus: 1. Jacob Budwig, Fowler, 170-11; 2. Jacobi Ford, Washington, 137-02; 3. Miguel Ortega, Mira Monte, 136-09; 4. Justin Roeloffs, Central Valley Christian, 131-06; 5. Matthew Bender, Shafter, 130-04; 6. Stephen Graham, Kingsburg, 128-10.5.

GIRLS

Overall: 1. Exeter, 90; 2. Shafter, 71.50; 3. Independence, 55.50; 4. Selma, 44; 5. Yosemite, 43.50; 6. Tehachapi, 38; 7. Bakersfield Christian, 37; 8. Mission Prep, 28; 9. Central Valley Christian, 26; 10. Taft Union, 25.50; 11. Mission Oak, 17; 12. Kingsburg, 16.50; 13. Liberty (Madera Ranchos), 16; 14. Sierra, 15; 14. Fowler, 15.

100: 1. Brena Andrews, Independence, 12.47; 2. Keenya McDaniel, Selma, 12.47; 3. Riley Cooks, Yosemite, 12.65; 4. Marki Middleton, Mission Oak, 12.77; 5. Victoria James, Kings Christian, 12.97; 6. Jordan Lasiter, Chowchilla, 13.10.

200: 1. Melissa Leyva, Exeter, 25.20; 2. Brena Andrews, Independence, 25.57; 3. Riley Cooks, Yosemite; 26.58; 4. Sydney Rathjens, Mission Prep, 27.18; 5. Jade Gridiron, Independence, 27.22; 6. Victoria James, Kings Christian, 27.25.

400: 1. Melissa Leyva, Exeter, 56.66; 2. Danielle Tildahl, Tehachapi, 1:00.19; 3. Ramandeep Dhillon, Fowler, 1:00.96; 4. Carla Garcia, Mendota, 1:02.03; 5. Kacie Van Hofwegen, Central Valley Christian, 1:02.21; 6. Jade Gridiron, Independence, 1:02.31.

800: 1. Katie Fry, Exeter, 2:18.56; 2. Danielle Tildahl, Tehachapi, 2:21.46; 3. Megan Thompson, Taft Union, 2:23.14; 4. Colleen Warmerdam, Yosemite, 2:27.99; 5. Arianna Gibeault, Sierra, 2:28.13.

1,600: 1. Katie Fry, Exeter, 5:09.55; 2. Annie Mooney, Mission Prep, 5:11.79; 3. Carli Preston, Shafter, 5:24.50; 4. Arianna Gibeault, Sierra, 5:32.74; 5. Linda Ramos, Firebaugh, 5:34.06; 6. Nicolette Aldape, Shafter, 5:37.30.

3,200: 1. Carli Preston, Shafter, 11;56.39; 2. Katie Fry, Exeter, 12:08.08; 3. Cambria Tudor, Shafter, 12:13.12; 4. Nicolette Aldape, Shafter, 12:22.02; 5. Moriah Milwee, Shafter, 12:23.60 6. Blanca Hernandez, Firebaugh, 12:23.88.

100HH: 1. Keenya McDaniel, Selma, 15.82; 2. Jessica Folsom, Yosemite, 15.89; 3. Melissa Merrill, Bakersfield Christian, 16.64; 4. Jordan Metzler, Tehachapi, 17.09; 5. Jordann Hamlin, Kingsburg, 17.36; 6. Olivia McCoy, Kingsburg, 17.44.

300lH: 1. Keenya McDaniel, Selma, 46.78; 2. Jessica Folsom, Yosemite, 46.91; 3. Melissa Merrill, Bakersfield Christian, 47.01; 4. Danielle Nederend, Central Valley Christian, 48.56; 5. Jamish Deloney, Arvin 49.41; 6. Jordan Metzler, Tehachapi, 49.99.

400 relay: 1. Independence, 50.61; 2. Liberty (Madera Ranchos), 51.69; 3. Central Valley Christian, 51.80 4. Tehachapi, 52.07; 5. Arvin, 52.14; 6. Strathmore, 53.23.

1,600 relay: 1. Exeter, 4:06.52; 2. Tehachapi, 4:08.87; 3. Central Valley Christian, 4:11.95; 4. Yosemite, 4:12.99; 5. Mendota, 4:15.16; 6. Fowler, 4:16.02.

HJ: 1. Sarah Hill, Bakersfield Christian, 5-04; 2. Marla Acosta, Kingsburg, 5-00; 3. Cody Jans, Independence, 4-10; 4. Mekenna Ke Kraemer, Exeter, 4-10; 5. Morgan Brown, Sierra, 4-08; 6. Mariah Trevino, Selma, 4-08.

PV: 1. Chesney Doak, Taft Union, 9-00; 2. Bryanna Bacot, Taft Union, 8-06; 3. Natalie Ambiz, Independence, 8-06; 4. Ashley Espitia, Shafter, 8-00; 5. Marlene Carrasco, Coalinga, 8-00; 5. Hannah Alvarado, Shafter, 8-00.

LJ: 1. Melissa Leyva, Exeter, 17-04.25; 2. Celestine Jones, Avenal, 16-02.5; 3. Rachel West, Independence, 15-10.5; 4. Sarah Hill, Bakersfield Christian, 14-10.75; 5. Riley Cooks, Yosemite, 14-10.75; 6. Marki Middleton, Mission Oak, 14-08.5.

TJ: 1. Sarah Hill, Bakersfield Christian, 35-09.25; 2. Keenya McDaniel, Selma, 35-00.5; 3. Daniela Ljuba, Liberty (Madera Ranchos), 33-11.75; 4. Ashley Regier, Immanuel, 32-05; 5. Elizabeth Uribe, Selma, 32-04.25; 6. Alisa Carstens, Exeter.

SP: 1. Lacie Rasley, Shafter, 45-07.25; 2. Stephanie Darosa, Mission Prep, 39-8; 3. Rayne Hill, Robert F Kennedy, 36-00.5; 4. Tori Davis, Exeter, 33-02.50; 5. Holli Bradford, Washington, 32-07.75; 6. Tajane Gardener, Mira Monte, 31-09.5.

Discus: 1. Lacie Rasley, Shafter, 130-07; 2. Tori Davis, Exeter, 111-05; 3. Allyson Blayney, Fowler, 109-09.5; 4. Alysa Palma, Mission Oak, 101-06; 5. Stephanie Darosa, Mission Prep, 98-07; 6. Giselle Flores, Shafter, 98-02.5.

  Comments