Clovis News: Sports

Spring sports roundup 4/24

TRACK AND FIELD

Meet outstanding performances were turned in by Buchanan's Sean Johnson (boys track for winning the high hurdles in a meet record 14.21 seconds), Clovis East's Dody Lyles (boys field for winning the pole vault in 15-0), Clovis West's Alyssa Monteverde (girls track for winning the 300 low hurdles in a meet record 43.14) and Buchanan's Holly Waseloff (girls field for winning the pole vault in 12-4) at the Sanger Metric Classic.

Other meet records went to Hoover's Germay Tesfai in the boys 1,600 (4:15.50), Edison's JeNia Sears in the girls 100 (12.22) and long jump (19-3), and Bullard's Ali Teliha in the girls 1,600 (5:04.15).

TRACK AND FIELD RESULTS

SANGER METRIC CLASSIC

BOYS

Teams: Central 91, Clovis West 72, Bucanan 62, Clovis East 35, Clovis 33, Hoover 28, Edison 26, Bullard 23, Washington 14, Roosevelt 14, Yosemite 12, Sanger 12, Tulare Western 12, Lemoore 10, Fresno Christian 6, Liberty-Madera Ranchos 4, Fowler 3, McLane 2, Reedley 1, Kingsburg 1, Parlier 1, McFarland 1.

100: DJ Scott, Edison, 11.11; Richard Bourbon, Clovis East, 11.25; Ernest Carter, Central, 11.30.

400: Evan Crayton-Cragen, Bullard, 49.02; Vante Johnson, Edison, 49.57; Devon Howard, Hoover, 51.35.

800: Jacob Weideman, Central, 1:59.80; Ben Fox, Sanger, 2:001.8; Dereck Guthery, Buchanan, 2:00.49.

1,600: Germay Tesfai, Hoover, 4:15.50; Heath Reedy, Buchanan, 4:16.21; Johnny Sanchez, Roosevelt, 4:23.39.

3,200: Germay Tesfai, Hoover, 9:29.92; Kellen Levy, Clovis West, 9:28.99; Johnny Sanchez, Roosevelt, 9:32.85.

110 hurdles: Sean Johnson, Buchanan, 14.21; Dot Olubeku, Clovis West, 15.26; Detri Dunn, Yosemite, 15.27.

300 hurdles: BJ Kelly, Central, 38.98; Johnson Brinson, Clovis East, 39.76; Detri Dunn, Yosemite, 39.89.

400 relay: Central 42.74; Edison 43.00; Clovis 43.45.

1,600 relay: Buchanan 3:27.32; Clovis East 3:27.68; Clovis West 3:29.65.

1,600 sprint medley: Hoover 3:37.51; Edison 3:42.23; Madera South 3:47.32.

High jump: Gyle Becker, Bullard, 6-05.00; Dot Olubeku, Clovis West, 6-05.00; Diondre Robinson, Clovis West, 6-01.00.

Pole vault: Michael McElory, Buchanan, 15-02.00; Cody Lyles, Clovis East, 15-01.00; Caleb Gagliardi, Clovis West, 14-06.00.

Long jump: Philmore Daley, Lemoore, 21-05.50; Jo Jo Hodges, Washington, 21-00.25; Chinook Anderson, Central, 20-11.00; Willie Alexander, Central, 20-11.00.

Triple jump: Seth Barserian, Clovis, 43-10.50; Vernon Sampson, Tulare Wester, 42-03.50; Josiah Ford, Fresno Christian, 41.09.50.

Shot put: Edward Zuniga, Central, 48-08.25; Jeff Fuentes, Central, 46-09.50; Aaron Cooper, Clovis West, 46-06.00.

Discus: Edward Zuniga, Central, 144-02; Jeff Fuentes, Central, 144-02; Aaron Cooper, Clovis West, 141-05.

GIRLS

Teams: Clovis West 147, Edison 80, Buchanan 49, Tulare Western 33, Clovis 27, Bullard 27, Clovis East 25, Memorial 20, Madera South 18, Sanger 15, Yosemite 12, Reedley 10, Hoover 8, Liberty-Madera Ranchos 7, Riverdale 6, Kingsburg 4, Lemoore 4, Fowler 2, Fresno 2

100: Je'Nia Sears, Edison, 12.22; Cocket Dakota, Tulare Western, 12.59; Unique Orduna, Hoover, 12.65.

400: Jenise Anderson, Edison, 58.83; Tara Edwards, Edison, 59.36; Nailah Harris-Murillo, Edison, 1:00.61.

800: Alisha Brown, Madera South, 2:18.65; Alyssa Mejia, Clovis, 2:24.05; Alejandrina Ramirez, Riverdale, 2:29.10.

1,600: Ali Teliha, Bullard, 5:04.15; Alisha Brown, Madera South, 5:04.76; Lyndsie Etherton, Bullard, 5:16.98.

3,200: Meghan Marvin, Clovis, 11:12.79; Lyndsie Etherton, Bullard, 11:29.12; Brittany Laygo, Clovis East, 11:30.81.

100 hurdles: Alyssa Monteverde, Clovis West, 14.66; Anginae Monteverde, Clovis West, 15.57; Jayla Laidley, Clovis West, 15.60.

300 hurdles: Alyssa Monteverde, Clovis West, 43.14; Jayla Laidley, Clovis West, 46.04'; Laura Schellenberg, Reedley, 47.22.

400 relay: Edison 49.16; Clovis West 49.19; Buchanan 50.25.

1,600 relay: Edison 4:01.04; Clovis West 4:07.42; Tulare Western 4:07.65.

1,600 sprint medley: Edison 4:15.67; Clovis West 4:22.66; Sanger 4:28.62.

High jump: Alyssa Monteverde, Clovis West, 5-01.00; Taryn McDonald, Clovis West, 5-01.00; Tori Johnson, Buchanan, 4-11.00; Marla Acosta, Kingsburg, 4-11.00.

Pole vault: Holly Waseloff, Buchanan, 12-04.00; Anginae Monteverde, Clovis West, 11-03.00; Karissa Bell, Clovis, 10-09.00.

Long jump: Je'Nia Sears, Edison, 19-03.00; Katy Olivero, Memorial, 17-03.00; Nielisha James, Tulare Western, 17-00.00.

Triple jump: Katy Olivero, Memorial, 34-04.50; Alyssa Shaw, Tulare Western, 33-08.50; Daniel Ljuba, Liberty-Madera Ranchos, 33-02.50.

Shot put: Chukwunonso Okwelogu, Clovis West, 40-01.50; Nwanneka Okwelogu, Clovis West, 38-07.50; Cheniqua Amadi, Edison, 37-06.50.

Discus: Janae Coffee, Clovis West, 136-07; Chukwunonso Okwelogu, Clovis West, 136-06; Courtney Smith, Buchanan, 123-07.

BOYS VOLLEYBALL RESULT

NONLEAGUE

Bullard 3, Madera South 0

25-21,36-24,25-17. B, Tino Escovedo 25 digs; Henry Fourchy 10 kills; Caleb Neufeld 9 kills. MS, Sanjay Lal 30 digs; Mykhail Torrence 6 kills, 7 blocks; Jerry Barnett 7 kills, 7 digs; Travis Middleton 7 kills.

GIRLS LACROSSE RESULTS

FRESNO UNIFED LEAGUE

Fresno 9, Roosevelt 4

F: Dolores Sugart 5, Gabby Alvarado 3, Jaclyn Hawkins

R: Cynthia Mancillas 2, Tisha Rodriguez, Selina Guerrero

Bullard 5, Edison 3

B: Jade Jones 2, Betsy Wiegard 2, Nikki Jones

E: Yaritza Aguirre 2, Katie Aguilar

SWIMMING AND DIVING RESULTS

SOUTH SEQUOIA LEAGUE

Girls: Dos Palos 92, Fowler 52. Multi-medalists: Evie Esquivel, 50 free and 500 free; Jordan Teixeira 200 IM and 100 back

Boys: Dos Palos 94, Fowler 52. Multi-medalists: DP: Kevin Cozzi 50 free and 100 back

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE

Girls: Buchanan 112, Clovis 74. Multi-medalists -- Clovis: Kelsie Harvey, 50-free, 100-free; Buchanan: Megan Hale 200IM, 100-back. Courtney Chacon, 100-fly, 500-free.

Boys: Buchanan 108.5, Clovis 73.5. Multi-medalists -- Buchanan: Adam Palacek 200-free 500-free, Garrett Pickford 50-free, 100-back.

BOYS TENNIS RESULTS

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE

Clovis 8, Clovis East 1

No. 1 singles: Andrew Combs, C, d. Alec Bessinger, 6-0, 6-1. No. 1 doubles: Andrew Combs/Samarth Gopal C d. Alec Bessinger/Tim Berry, 8-2.

COUNTY/METRO ATHLETIC CONFERENCE

Clovis North 8, Edison 1

No. 1 singles: Jared Ryan, CN, d. Kyle Kirkorian, E, 6-2, 6-1. No. 1 doubles: Ryan/Rasay Haseeb, CN, d. Sean Anderson/Arifin, E, 8-2. Record: Clovis North 6-1.

WEST SEQUOIA LEAGUE

Caruthers 7, Dos Palos 2

No. 1 singles: Erik Martinez, C, d. Luis Miguel Valencia, 8-2. No. 1 doubles: Erik Martinez/Paul Cardoza, C, d. Luis Miguel Valencia/Christian Avina, 8-1.

NORTH YOSEMITE LEAGUE

Sunnyside 8, McLane 1

No. 1 singles: Jose Calderon, S d. Erick Gonzalez, 6-1, 6-1. No. 1 doubles: Anthony Lao/Ger Vang, S d. Erick Gonzalez/Kong Vue, 6-3,6-2.

CENTRAL SEQUOIA LEAGUE

Immanuel 7, Dinuba 2

No. 1 singles: Kyle Jackson, I d. Felix Gemander, 6-0, 6-0. No. 1 doubles: Felix Gemander/Andres Castrejon, D d. Chris Bridges/Daniel Reimer, 8-4.

  Comments