Clovis News: Sports

Central Section soccer playoff schedules

BOYS SOCCER

CENTRAL SECTION PLAYOFFS

Today's first round

DIVISION I

No. 9 Clovis East at No. 8 Clovis West; No. 11 Clovis at No. 6 Stockdale; No. 10 Madera at No. 7 Bakersfield.

Byes: No. 1 Buchanan, No. 2 Liberty-Bakersfield, No. 3 Central, No. 4 Bullard, No. 5 Centennial

DIVISION II

No. 9 El Diamante at No. 8 Reedley; No. 12 Sanger at No. 5 Monache; No. 13 Garces at No. 4 Redwood; No. 11 Edison at No. 6 Tulare; No. 10 Memorial at No. 7 Frontier

Byes: No. 1 Tulare Western, No. 2 Golden West, No. 3 Sunnyside

DIVISION III

No. 9 Highland at No. 8 Hanford; No. 12 Ridgeview at No. 5 Foothill; No. 13 Fresno at No. 4 Mira Monte; No. 11 Mission Oak at No. 6 South; No. 10 Yosemite at No. 7 Clovis North

Byes: 1. Golden Valley, No. 2 Dinuba, No. 3 Madera South

DIVISION IV

No. 9 Kerman at No. 8 Coalinga; No. 12 Granite Hills at No. 5 Roosevelt; No. 13 Exeter at No. 4 Chowchilla; No. 11 Arvin at No. 6 Taft; No. 10 McLane at No. 7 Washington

Byes: No. 1 Wasco, No. 2 Shafter, No.3 Kingsburg

DIVISION V

No. 9 Liberty-Madera Ranchos at No. 8 Bakersfield Christian

Byes: No. 1 Mission Prep, No. 2 Woodlake, No. 3 Parlier, No. 4 Riverdale, No. 5 Lindsay, No. 6 Orosi, No. 7 Fowler

DIVISION VI

Quarterfinals: No. 5 McFarland at No. 4 Avenal; No. 6 Strathmore at No. 3 Tranquillity; No. 7 Orange Cove at No. 2 Mendota

Bye: No. 1 Farmersville

GIRLS SOCCER

CENTRAL SECTION PLAYOFFS

Wednesday's first round

DIVISION I

No. 9 Madera at No. 8 Centennial; No. 10 Clovis East at No. 7 Clovis

Byes: No. 1 Buchanan, No. 2 Stockdale, No. 3 Bullard, No. 4 Liberty-Bakersfield, No. 5 Clovis West, No. 6 Bakersfield

DIVISION II

No. 9 Lemoore at No. 8 Monache; No. 12 North at No. 5 Frontier; No. 13 Hoover at No. 4 Tulare; No. 14 Sanger at No. 3 Tulare Western; No. 11 Edison at No. 6 Redwood; No. 10 Reedley at No. 7 Memorial

Byes: No. 1 Garces, No. 2 El Diamante

DIVISION III

No. 9 Ridgeview at No. 8 Porterville; No. 12 Independence at No. 5 Golden Valley; No. 13 Mission Oak at No. 4 Tehachapi; No. 14 Mira Monte at No. 3 Highland; No. 11 Dinuba at No. 6 Yosemite; No. 10 Foothill at No. 7 Hanford

Byes: No. 1 Madera South, No. 2 Clovis North

DIVISION IV

No. 9 Granite Hills at No. 8 Kingsburg; No. 10 Immanuel at No. 7 Taft

Byes: No. 1 CVC, No. 2 Exeter, No. 3 Roosevelt, No. 4 McLane, No. 5 Sierra, No. 6 Selma

DIVISION V

No. 9 Firebaugh at No. 8 Corcoran; No. 10 Orosi at No. 7 Woodlake

Byes: No. 1 Mission Prep, No. 2 Bakersfield Christian, No. 3 Liberty-Madera Ranchos, No. 4 Caruthers, No. 5 Fowler, No. 6 Riverdale

DIVISION VI

Quarterfinals: No. 5 Mendota at No. 4 Avenal; No. 6 McFarland at No. 3 Orange Cove

Byes: No. 1 Strathmore, No. 2 Farmersville

  Comments