Clovis News: Sports

CIF State track and field results

BOYS

Teams: 1. Frontier 20, 1. La Sierra 20, 1. Cathedral 20, 1. Clovis East 20, 5. Taft 18, 6. De La Salle 16, 6. Serra 16, 8. Ayala 14, 9. Vista Murrieta 13, 10. Orange Lutheran 12, 10. Granite Hills 12, 12. Dana Hills 11, 13. Mater Dei 10, 13. Foothill 10, 13. Crenshaw 10, 13. Granada 10, 13. Deer Valley 10, 13. University City 10, 13. Santee 10, 13. University City 10, 13. Valencia 10. Also: 44. Buchanan 4.

100: 1. Randall Carroll, Cathedral, 10.38; 2. Kyle Middlebrooks, Fountain Valley, 10.57; 3. George Atkinson, Granada, 10.66; 4. Tevin Carter, Santee, 10.66; 5. Kenny Jackson, Elsinore, 10.71; 6. DeAnthony Thomas, Crenshaw, 10.76; 7. Sheldon Price, Bishop Amat, 10.77; 8. Kendall Spencer, San Mateo, 10.79; 9. Zeke Sanders, Santa Cruz, 10.86 1.4.

200: 1. Randall Carroll, Cathedral, 21.08; 2. DeAnthony Thomas, Crenshaw, 21.35; 3. Tevin Carter, Santee, 21.44; 4. George Atkinson, Granada, 21.46; 5. Ameer Webb, Tustin, 21.50; 6. Rashad Ross, Vallejo, 21.63; 7. Kenny Jackson, Elsinore, 21.86; 8. Greg Hornsby, Rancho Verde, 21.88; 9. Kendall Spencer, San Mateo, 22.01.

400: 1. Reggie Wyatt, La Sierra, 46.13; 2. Josh Mance, Chino Hills, 46.41; 3. Robert Woods, Serra, 46.67; 4. Kivon Grant, Dominguez, 47.65; 5. Sean Delfani, Las Lomas, 47.80; 6. Tom Blocker, Jesuit, 48.05; 7. Jalen Craver, Artesia, 48.76; 8. Paul Robertson, Rancho Verde, 49.17; 9. Terrence Conway, Manual Arts, 50.44.

800: 1. Sean Krinik, Valencia, 1:51.83; 2. Matt Case, Del Campo, 1:52.47; 3. Nathanael Litwiller, Clayton Valley, 1:52.66; 4. Immanuel Hutchinson, San Jacinto, 1:53.04; 5. Chris Cheng, Harvard-Westlake, 1:53.58; 6. Brendon Confer, Servite, 1:53.94; 7. Kevin Griffith, San Ramon, 1:54.04; 8. Ruben Danielsen, Rancho Verde, 1:54.21; 9. Kevin Jani, Branham, 1:54.43.

1,600: 1. Mac Fleet, University City, 4:05.33; 2. Elias Gedyon, Loyola, 4:07.26; 3. Toby Villalva, El Toro, 4:09.42; 4. David Cardona, North Torrance, 4:09.90; 5. Jonathan Sanchez, Buchanan, 4:10.04; 6. Tyler Valdes, Dana Hills, 4:10.42; 7. Travis Edwards, Royal, 4:11.89; 8. James Cameron, Mission Viejo, 4:14.15; 9. Zak Phillips, Dana Hills, 4:16.42; 10. Tyler Brady, Upland, 4:16.94; 11. Danny Thomas, Arroyo, 4:18.59; 12. Kenneth Raedel, San Pasqual, 4:26.48.

3,200: 1. Chris Schwartz, Foothill, 8:51.60; 2. Collin Jarvis, Rancho Buena, 8:53.78; 3. Heyden Wooff, Camarillo, 8:55.16; 4. Garrett Rowe, MountainValley, 8:55.71; 5. Matt McElroy, Edison-Huntington Beach, 8:56.44; 6. Dan Mitchell, Del Campo, 8:56.56; 7. Erik Olson, Novato, 8:56.56; 8. Isaac Chavez, Barstow, 8:57.40; 9. Sam Pons, South Pasadena, 9:01.05; 10. Sterling Lockert, Petaluma, 9:01.32; 11. Matt Petersen, Davis, 9:01.45; 12. Ammar Moussa, Arcadia, 9:03.26; 13. Wyatt Landrum, Liberty, 9:04.06; 14. Adrian Rafiee, Patrick Henry, 9:04.83; 15. Mitch Moriarty, Aptos, 9:05.78; 16. Western Nelson, Burroughs Burbank, 9:06.68; 17. Reesey Byers, Santa Rosa, 9:06.93; 18. Philip Macquitty, Palo Alto, 9:07.23; 19. Daniel Rosales, Apple Valley, 9:07.34; 20. Jonathan Sanchez, Buchanan, 9:12.91; 21. Zack Torres, Crescent Valley, 9:15.18; 22. Heath Reedy, Buchanan, 9:19.29; 23. Cody Schmidt, Redondo, 9:19.30; 24. Chris Brewer, Rancho Buena, 9:20.44; 25. Zack Kaylor, Enterpris, 9:21.17; 26. Trevor Halsted, Davis, 9:22.86; 27. Mewael Ogbai, Oakland, 9:23.98; 28. Lance Wolfsmith, Sobrato, 9:24.47; 29. Noe Ramirez, Vista Murrieta, 9:30.58; 30. Javert Solorzano, Granada Hills, 9:31.22; 31. Pablo Rosales, San Pedro, 9:37.42; 32. Jorge Mendez, Monroe, 9:48.66.

100 high hurdles: 1. Dale Morgan, Taft, 13.76; 2. Kevin Finley, Granite Hills, 14.04; 3. Jeremy Harris, Dorsey, 14.12; 4. Kyler Martin, Vacaville, 14.24; 5. Corvaughn Archie, Buchanan, 14.26; 6. Angell Mayfield, Weston Ranch, 14.32; 7. Sean Johnson, Buchanan, 14.34; 8. Elijah Muhammad, Morse, 14.42; 9. Devon Blackmon, Summit, 14.61.

300 low hurdles: 1. Reggie Wyatt, La Sierra, 36.71; 2. Dale Morgan, Taft, 36.98; 3. Dante Thomas, Fairfield, 37.23; 4. Mikey Fischetti, Dana Hills, 37.60; 5. R.J. Frasier, Jesuit, 37.77; 6. Brandon Phillips, Irvine, 37.85; 7. Peter Guenther, Gilroy, 39.01; 8. Sean Johnson, Buchanan, 39.10; 9. Jonathan Sanders, Millikan, 40.51.

400 relay: Serra (Marcus Johnson, Devan Spann, Anthony Carpenter, Robert Woods), 40.67; 2. Poly (Jaron May, Kire Jibril, Cameron White, Kalen Clay), 40.75; 3. De La Salle (Terron Ward, Ken Egu, Chase Wheeler, Tyler Anderson), 40.85; 4. Jesuit (Dominic Ferri, R.J. Frasier, Tom Blocker, Joseph Ruffaine), 41.78; 5. Orange Lutheran (Ishia Huss, Damani Wilson, Terrance Brown, Kyle Dravis), 41.80; 6. Crenshaw (Dayvon Allen, Jonathan Downary, Gregory Ducre, DeAnthony Thomas), 41.87; 7. Laguna Creek (Jeff Adams, DionDre Batson, Cameron Peterson, Kennen Williams), 42.28; 8. St. Francis (Anthony Andrighetto, Glyn Borel, Marty Manoukian, Phillip Depond), 42.57; Did not finish: Cathedral (Devion Gregory, Taj Hasson, Anthony Jefferson, Randall Caroll).

1,600 relay: 1. Orange Lutheran (Ishia Huss, Terrance Brown, Damani Wilson, Kyle Dravis), 3:14.53; 2. Millikan (Darius Handy, Dontay Carter, Davon LeBlanc, Jonathan Sanders), 3:14.64; 3. Rancho Verde 9Ramon marshall, Greg Hornsby, Ruben Danielsen, Paul Robertson), 3:15.31; 4. Steele Canyon (Cody Simpson, David Klarer, Joseph Cisneros, Alex Perlin), 3:15.46; 5. Immanuel Mitchell Roosevelt (Kenny Anderson, Tyler Slavin, Josh Mitchell, Bryan Adams), 3:15.91; 6. Laguna Creek (Jeff Adams, Marlon Roberson, Jerome Hunter, DionDre Batson), 3:16.65; 7. Crenshaw (Dayvon Allen, Gregory Ducre, Chris Anderson, DeAnthony Thomas), 3:16.95; 8. Artesia (David Evans, Travon Payne, Trevon Frazier, Jalen Craver), 3:18.41; 9. Birmingham (Hector Gamboa, Rason Humphrey, Trajuan Briggs, Devon Flournoy), 3:22.04.

Discus: 1. Matt Darr, Frontier, 192-00; 2. Willy Irwin, Clovis East, 188-08; 3. Cecil Whiteside, Newport Harbor, 183-11; 4. Daniel Swarbrick, Saugus, 181-02; 5. Brice Sandri, El Diamante, 178-10; 6. Jeffrey Butler, St. Francis, 170-11; 7. Derek Nichols, Anderson, 166-11; 8. Jake Pendleton, Esperanza, 166-07; 9. Thomas Hart, St. Augustine, 166-05.

Shot put: 1. Matt Darr, Frontier, 62-01.25; 2. Austin Field, Arroyo Grande, 61-05.50; 3. Kevin Graf, Agoura, 59-07.75; 4. Willy Irwin, Clovis East, 58-07.50; 5. Daniel Swarbrick, Saugus, 58-04.00; 6. Jordan Paea, Ventura, 58-01.00; 7. Blake Asbill, Carlsbad, 57-02.75; 8. Brandon Greenberg, Crespi, 56-07.75; 9. Tyrone Sauls, Christian, 50-08.75.

High jump: 1. Nick Ross, Vista Murrieta, 7-01.00; 2. Obum Gwacham, Ayala, 6-11.00; 3. Harrison Steed, Junipero Serra, 6-09.00; 3. Miles Beal, St. John Bosco, 6-09.00; 5. Jules Sharpe, Oaks Christian, 6-09.00; 6. Xavier Williford, Franklin, 6-07.00; 6. Graham Sadler, Poly, 6-07.00; 8. George Robbins, West, 6-07.00; 9. Maxwell Villalba, Quartz Hill, 6-05.00; 10. Mike Tracy, Windsor, 6-05.00; 10. Idarre Coles, Redwood, 6-05.00.

Pole vault: 1. Michael Woepse, Mater Dei, 16-05.00; 2. Mike Peterson, Clovis East, 15-11.00; 3. Mike Starr, Folsom, 15-11.00; 4. Kyle Ballew, El Camino Real, 15-11.00; 5. Cody Cunnington , Drake, 15-11.00; 6. John Prader, Salinas, 15-05.00; 7. Matt Cooper, Mater Dei, 14-11.00; 7. Sean McNanny, Mission Viejo, 14-11.00; 9. Shawn Toney, St. Francis, 14-11.00; 10. Chris Bet, Junipero Serra, 14-11.00; 11. Dane Turner, Sutter, 14-11.00.

Long jump: 1. Chase Wheeler, De La Salle, 25-02.25; 2. Aaron Bradley, Gahr, 25-00.50; 3. Devin Harrison, Dana Hills, 23-08.00; 4. Aaron Harris, Granite Hills, 23-08.00; 5. DJ Lloyd, Vista Murrieta, 23-04.25; 6. Justin Sutter, Granite Bay, 23-01.75; 7. Kendall Spencer, San Mateo, 22-10.00; 8. Chad Jones, Bishop O'Dowd, 22-05.25; 9. Nick Ross, Vista Murrieta, 21-09.25.

Triple jump: 1. Hammed Suleman, Deer Valley, 49-07.50; 2. Johnny Carter, Ridgeview, 48-09.50; 3. Obum Gwacham, Ayala, 48-04.00; 4. Patrick Hunter, Paramount, 48-03.50; 5. Curtis Wilson, Rancho Verde, 47-11.00; 6. Nick Ross, Vista Murrieta, 47-08.50; 7. Arnaux Brewer, James Logan, 47-01.75; 8. Derion Taylor, Evergreen Valley, 45-09.25; 9. Idarre Coles, Redwood, 44-07.25.

GIRLS

Teams: 1. Poly 45, 2. Serra 28, 3. Rancho Bernado 23, 4. Shafter 20, 4. Claremont 20, 6. Moreau Catholic 16, 6. Diamond Ranch 16, 8. Marlborough 14, 8. Highland 14, 10. Pinewood 12, 10. James Logan 12, 10. Leland 12, 13. Rancho Verde 11, 14. Rio Mesa 10, 14. St. Elizabeth 10, 14. Carondelete 10, 14. Valencia 10, 14. Mission Prep 10, 14. Academy of Our Lady of Peace 10, 22. Stockdale 9. Also: 29. Edison 6, 38. Buchanan 5, 47. Bullard 2, 56. Clovis 1.

100: 1. Valexsia Droughn, Rio Mesa, 11.54; 2. Jessica Davis, Highland, 11.61; 3. Tenille Stoudenmire, Rancho Bernado, 11.71; 4. Angela Gradiska, Pinewood, 11.74; 5. Monikkia White, Vallejo, 11.81; 6. Strangenae Campbell, Pinole Valley, 11.81; 7. Asiah Gooden, Rancho Verde, 11.82; 8. Trinity Wilson, St Mary's, 11.82; 9. Melanise Chapman, Paraclete, 11.88.

200: 1. Ashton Purvis, St. Elizabeth, 23.46; 2. Angela Gradiska, Pinewood, 23.85; 3. Jessica Davis, Highland, 23.88; 4. Tenille Stoudenmire, Rancho Bernardo, 23.97; 5. Strangenae Campbell, Pinole Valley, 24.10; 6. Melanise Chapman, Paraclete, 24.63; 7. Monikkia White, Vallejo, 24.81; 8. Cekarri Nixon, St. Francis, 24.85; 9. Alycia Herring, Rancho Verde, 26.40.

400: 1. Turquoise Thompson, Serra, 53.10; 2. Akawkaw Ndipagbor, Poly, 53.12; 3. Chizoba Okodogbe, Deer Valley, 53.74; 4. Vanessa Jones, Etiwanda, 54.58; 5. Shawna Fermin, Silverado, 55.16; 6. Jazmin Harper, Oakmont, 55.35; 7. Gabby Estell, Rancho Verde, 55.81; 8. Gabrielle Scott, Woodbridge, 56.09; 9. Christina Twicken, San Clemente, 56.20.

800: 1. Aly Drake, Valencia, 2:07.45; 2. Carlyle Davis, Marlborough, 2:07.82; 3. Paisley Pettway, Millikan, 2:08.57; 4. Neausha Logan, Poly, 2:10.50; 5. Tamara Purpura, Lowell, 2:10.75; 6. Jordan Diaz, Leigh, 2:11.37; 7. Lia Rivers Birt, Bishop O'Dowd, 2:11.46;8. Samantha Diaz, Ponderosa, 2:13.29; 9. Katie Fry, Exeter, 2:13.82.

1,600: 1. Sammy Silva, Academy of Our Lady of Peace, 4:47.67; 2. Chloe Curtis, Redondo, 4:49.02; 3. Staci Foster, Orange Lutheran, 4:49.95; 4. Jacque Taylor, Casa Granada, 4:50.70; 5. Alli Billmeyer, Torrey Pines, 4:51.03; 6. Erin Gillingham, Torrey Pines, 4:52.39; 7. Diana George, Livermore, 4:55.23; 8. Rebecca Mehra, Palos Verdes, 4:56.75; 9. Savannah Camacho, Templeton, 4:57.41; 10. Macy Bricks, Buchanan, 4:57.54; 11. Damajeria Dubose, Bishop O'Dowd, 4:59.23; Did not finish: Christine Adams, Esperanza.

3,200: 1. Jordan Hasay, Mission Prep, 10:05.29; 2. Molly Grabill, Rancho Bernardo, 10:23.75; 3. Kaylin Mahoney 10 Saugus 10:27.70; 4. Hillary Hayes, Edison-Huntington Beach, 10:28.79; 5. Stephanie Bulder, Saugus, 10:30.70; 6. Melissa Skiba, Oak Park, 10:31.26; 7. Danica Wyson, Aliso Niguel, 10:33.55; 8. Megan Morgan, Torrey Pines, 10:33.58; 9. Staci Foster, Orange Lutheran, 10:37.29; 10. Savannah Pio, Mira Costa, 10:39.58; 11. Jacque Taylor, Casa Granda, 10:42.04; 12. Colleen Lillig, California, 10:43.54; 13. Rachel Mitchell, American, 10:44.48; 14. Sheree Shea, University City, 10:46.84; 15. Karis Frankian, Saugus, 10:47.15; 16. Macy Bricks, Buchanan, 10:47.59; 17. Brooke Holt, Granite Bay, 10:48.93; 18. Anne Randall, Saugus, 10:49.55; 19. Theresa Devine, Marin Catholic, 10:51.59; 20. Chelsea Janzen, Buchanan, 10:54.44; 21. Lori Hoffman, Trabuco Hills, 10:54.45; 22. Sarah Tusting, Benicia, 11:00.33; 23. Jessie Petersen, Carlmont, 11:01.11; 24. Allegra Mayer, Gunn, 11:06.62; 25. Corissa Storms, West Valley, 11:08.29; 26. Karen Rosas, Bravo Medica, 11:08.80; 27. Araceli Zainos, Reseda, 11:09.58; 28. Stephanie Barnett, Leland, 11:15.01; 29. Alexandria Fortuna, Monroe, 11:21.22; 30. Courtney Crosta, Woodcreek, 11:28.74; DNF: Alexandra Dunne 12 San Clmnt/ss DNF.

100 high hurdles: 1. Kori Carter, Claremont, 13.59; 2. Katie Nelms, Leland, 13.95; 3. Karynn Dunn, Diamond Ranch, 13.96; 4. Monisha Davis, Etiwanda, 13.98; 5. Shanice Stewart, Carter, 14.04; 6. Melia Cox, Poly, 14.12; 7. Chalese Davis, Hercules, 14.13; 8. Hannah Goranson, Valley Christian, 14.23; 9. Danielle Littleton, Vista, 14.28.

300 low hurdles: 1. Kori Carter, Claremont, 41.26; 2. Nyjah Cousar, Wilson-Long Beach, 41.70; 3. Ericka Nowell, Perris, 41.80; 4. Katie Nelms, Leland, 42.94; 5. Angelica Weaver, Rancho Cucamonga, 43.03; 6. Alexandria Whitmore, Fairfield, 43.04; 7. Donnise Powell, James Logan, 43.43; 8. Taylor Jackson, Frontier, 43.64; 9. Daje Pugh, Fairfield, 51.69.

400 relay: 1. Poly (Carisma Lyday, Melia Cox, Destiny Grammage, Akawkaw Ndipagbor), 45.88; 2. Serra (Maya Brown, Turquoise Thompson, Ashley Anaywo, Alexis Faulknor), 45.96; 3. St. Mary's Academy (Lor'Rena De'Jurnett, Charnell Price, Giana Woodruff, Aijah Ursserry), 46.00; 4. Rancho Verde (Ashley Marshall, Brittany Bozeman, Alycia Herring, Asiah Gooden), 46.24; 5. Bullard (Jessica Williams, Mariah Riddlesprigger, Madelyn Mar, Lynn Williams), 46.54; 6. Paraclete (Ashley Woodford, Chelsey Washington, Mariah Gibson, Melanise Chapman), 46.74; 7. Vista Murrieta (Asha Greene, Jazmine Wheatherspoon, Kierra Auguster, Pynese Adams), 46.81; 8. Wilson (Alycia Presley, Nyjah Cousar, Fabrina Espinoza, Christina Smith), 47.49; 9. Trabuco Hills (Tia McFarlane, Pereylla Nared, Brierra Winfrey, Michelle Wicker), 47.49.

1,600 relay: 1. Serra (Maya Brown, Dawnielle Baucham, Urina Harrell, Turquoise Thompson), 3:42.91; 2. Poly (Erica Winston, Neausha Logan, Tia Leeke, Akawkaw Ndipagbor), 3:45.73; 3. Edison 9Jenise Anderson, Breeauna Thompson, Janae Horton, Shanae Anderson), 3:48.08; 4. Carson (Arbony Merchan, Keshawna Fisher, Kiana Cannon, Alisha Belt), 3:48.67; 5. Artesia (Nikki Perkins, Gwendolyn Flowers, Tyniesha Brown, Monay Meggs), 3:48.91; 6. Rancho Verde (Kristina Kirkland, Britany Bozeman, Amber lark, Gabby Estell), 3:49.00; 7. Etiwanda 9Kelse Bolden, Vanessa Jones, Brikel Bailey, Lauren Lakey), 3:49.34; 8. Paraclete (Melanise Chapman, Saedra Wright, Mariah Gibson, Chelsey Washington), 3:50.23; 9. Colony (Macea Malik, Katie Wilson, Bria Edwards, Ashley Cooke), 3:51.93.

Discus: 1. Anna Jelmini, Shafter, 186-09; 2. Alex Collatz, Stockdale, 163-01; 3. Rebecca Hammar, Buchach Colony, 140-02; 4. Lindsay Machado, El Dorado, 137-02; 5. Kayla Kovar, Burroughs- Ridgeview, 136-10; 6. Shaylynn Fisher, Great Oak, 135-03; 7. Janelle Prothro, James Logan, 133-06; 8. Brianna French, Vacaville, 127-04; Foul: Maddie Casanova 12 Alemany.

Shot put: 1. Anna Jelmini, Shafter, 50-05.75; 2. Alhoo Jackie, St. Mary's, 45-07.25; 3. Jasmine Burrell, North Torrance, 45-01.25; 4. Kayla Kovar, Burroughs/Ridgecrest, 43-01.25; 5. Teresa Loya, St. Joseph, 43-00.25; 6. Alex Collatz, Stockdale, 42-06.00; 7. Urina Harrell, Serra, 41-10.00; 8. Markita Hinton, Atascadero, 40-11.25; 9. Luseane Makenesi, Katella, 40-11.00.

High jump: 1. Adrienne Johnson, Carondelt, 5-08.00; 2. Tara Richmond, Poly, 5-08.00; 3. Ashley Henry, Rancho Cucamonga, 5-06.00; 3. Samantha Balentine, Lodi, 5-06.00; 3. Ashley Smith, Millikan, 5-06.00; 6. Kiersten Dolbec, Saratoga, 5-06.00; 7. Alexus Dalton, Poly, 5-06.00; 8. Annie Giebelhaus, Orange Lutheran, 5-04.00; 9. Alison Tedrow, St. Joseph, 5-04.00; NH: Aziza Baker, St. Mary's; NH: Lydia French, Thosand Oaks; NH: Bre Mackie, Central Valley.

Pole vault: 1. Kortney Ross, Westview, 13-04.00; 2. Claire Hawkins, Santa Margarita, 12-10.00; 3. Holly Weseloff, Buchanan, 11-10.00; 3. Emily Mattoon, Rancho Bernardo, 11-10.00; 5. Lauren Graham, Quartz Hill, 11-10.00; 6. Kayla Kamaka, Woodcreek, 11-10.00; 7. Katie Zingheim, Granite Bay, 11-10.00; 7. Michelle Stone, Ursuline, 11-10.00; 9. Victoria Rische, Foothill, 11-04.00; 10. MacKenzie Landry, Del Oro, 11-04.00; 11. Emily Bush, Bella Vista, 11-04.00; NH: Allison Koressel 12 Hntng Bch/ss NH.

Long jump: 1. Karynn Dunn, Diamond Ranch, 20-03.25; 2. Alitta Boyd, Moreau Catholic, 20-02.00; 3. Ashtyn Baltimore, Marlborough, 19-03.75; 4. Brittany Bozeman, Rancho Verde, 19-01.75; 5. Alycia Herring, Rancho Verde, 19-00.25; 6. Malaina Payton, Fremont, 18-09.00; 7. Fabrina Espinoza, Wilson, 18-06.25; 8. Shanice Stewart, Carter, 18-02.75; 9. Jackae Bridges, Mater Dei, 18-01.00.

Triple jump: 1. Ciarra Brewer, James Logan, 42-11.50; 2. Alitta Boyd, Moreau Catholic, 42-04.25; 3. Melia Cox, Poly, 40-07.50; 4. Aziza Baker, St Mary's, 40-07.25; 5. Lauren McGlory, James Logan, 40-01.50; 6. Jenna Prandini, Clovis, 39-09.00; 7. Tara Richmond, Poly, 39-02.00; 8. Ashley Perkins, Norco, 38-07.75; 9. Cydney Leath, Mt. Pleasant, 38-04.75.

  Comments