Clovis News: Sports

Spring sports roundup: 5/24/09

TRACK AND FIELD RESULTS

CENTRAL SECTION GRAND MASTERS CHAMPIONSHIPS

BOYS

Team scores: Buchanan 921/5, Ridgeview 47, Clovis East 452/3, Redwood 331/5, Frontier 26, Foothill 20, El Diamante 20, Tulare 19, Central 18, Liberty-Bakersfield 16, Centennial 15, Mt. Whitney 14, Madera 111/5, Stockdale 11, West 10, Hanford West 10, Yosemite 10.

100: 1, Vontrail Love, Hanford West, 10.70 (wind 2.6 mph); 2, Nathan Alada, Stockdale, 10.84; 3, D.J. Scott, Edison, 10.86; 4, Taylor Scott, Clovis East, 10.91; 5, Matt Sumlin, Garces, 10.92; 6, Richard Bourbon, Clovis East, 11.03.

200: 1, Isiah Purvis, Ridgeview, 21.68; 2, Cameron Parker, Buchanan, 22.08; 3, Richard Bourbon, Clovis East, 22.13; 4, Stephen Johnson, Buchanan, 22.33; 5, Trevor Baker, Sierra, 22.36; 6, Bruce Jenning, Stockdale, 22.39.

400: 1, Brendan Bigelow, Central, 48.04; 2, Isiah Purvis, Ridgeview, 48.24; 3, Marty Afrentranger, Liberty-Bakersfield, 48.72; 4, Evan Crayton, Bullard, 49.30; 5, Terrell Green, Edison, 49.46; 6, Myren Moore, Centennial, 49.56.

800: 1, Jerrid Lewis, Ridgeview, 1:54.75; 2, Jesse Arellano, Madera, 1:54.81; 3, Jonathan Sanchez, Buchanan, 1:54.97; 4, Cole Younger, Mt. Whitney, 1:55.62; 5, Chris Brown, Madera South, 1:55.93; 6, Ben Fox, Sanger, 1:56.65.

1,600: 1, Chris Schwartz, Foothill, 4:14.37; 2, Jonathan Sanchez, Buchanan, 4:14.71; 3, Germay Tesfai, Hoover, 4:21.36; 4, Heath Reedy, Buchanan, 4:21.44; 5, C.J. Albertson, Buchanan, 4:22.98; 6, Roberto Rodriguez, Western, 4:25.90.

3,200: 1, Chris Schwartz, Foothill, 9:20.22; 2, Jonathan Sanchez, Buchanan, 9:22.21; 3, Heath Reedy, Buchanan, 9:22.28; 4, Justin Vilhauer, Redwood, 9:27.43; 5, C.J. Albertson, Buchanan, 9:33.58; 6, Bobby Baker, Ridgeview, 9:33.65.

400 relay: 1, Buchanan (Corvaughn Archie, Stephen Johnson, Josh Meir, Cameron Parker) 42.04; 2, Redwood 42.36; 3, Clovis West 42.44; 4, Central 42.45; 5, Bakersfield 42.62; 6, Clovis East 42.74.

1,600 relay: 1, Centennial (Myren Moore, Jim Diller, Matt Turkington, Thomas Grimes) 3:19.94; 2, Ridgeview 3:20.23; 3, Buchanan 3:22.29; 4, 3:22.67; 5, Bullard 3:23.21; 6, Western 3:23.86.

110 hurdles: 1, Sean Johnson, Buchanan, 14.15; 2, Corvaughn Archie, Buchanan, 14.27; 3, Andrew Mashler, Golden West, 14.64; 4, B.J. Kelley, Central, 15.05; 5, Detri Dunn, Yosemite, 15.07; 6, Moses Osuna, Madera, 15.11

300 hurdles: 1, Sean Johnson, Buchanan, 38.63; 2, Detri Dunn, Yosemite, 39.62; 3, Michael Steward, Redwood, 39.78; 4, Christian King, Centennial, 40.00; 5, Moses Osuna, Madera, 40.30; 6, Ariel Hurtado, Highland, 40.31.

High jump: 1, George Robbins, West Bakersfield, 6-8; 2, tie, Phillip McCullum, Garces, 6-6; Idarre Coles, Redwood, 6-6; 4, tie, Marquess Wilson, Tulare, 6-4; Philmore Daley, Lemoore, 6-4; 6, tie, Travis Smith, Buchanan, 6-2; Taylor Hembre, Sierra, 6-2; Joey Garcia, Coalinga, 6-2; Ryan Kruse, Redwood, 6-2; Michael Staab, Madera, 6-2.

Discus: 1, Matt Darr, Frontier, 177-6; 2, Sandri Brice, El Diamante, 173-6; 3, Willy Irwin, Clovis East, 168-0; 4, Joel Lopez, Mt. Whitney, 157-3; 5, Jacob Budwig, Fowler, 153-9; 6, Alex Bowser, Clovis East, 152-2.

Pole vault: 1, Michael Peterson, Clovis East, 15-4; 2, Butcher Grayson, El Diamante, 14-10; 3, Chris Manuele, Mt. Whitney, 14-10; 4, tie, Cody Liles, Clovis East, 14-4; Ryan Vasquez, Clovis East, 14-4; Andrew Mashler, Golden West, 14-4.

Shot put: 1, Matt Darr, Frontier, 60-73/4; 2, Willy Irwin, Clovis East, 58-101/2; 3, Evan Vasquez, Fresno, 51-1; 4, Sandri Brice, El Diamante, 50-6; 5, Jacob Budwig, Fowler, 50-11/2; 6, John Gonzales, Clovis, 49-10.

Long jump: 1, Marty Afrentranger, Liberty-Bakersfield, 22-9; 2, Fred Gaines, Chowchilla, 22-6; 3, Marquess Wilson, Tulare, 22-41/4; 4, Nolan Mearse, Frontier, 22-3/4; 5, Josh Meadows, Stockdale, 21-9; 6, Joshua Garza, Liberty-Madera Ranchos, 21-71/4.

Triple jump: 1, Johnny Carter, Ridgeview, 47-4; 2, Idarre Coles, Redwood, 47-1/2; 3, Jeremiah Green, Tulare, 46-33/4; 4, Calvin Haynes, Tulare, 45-31/4; 5, Nolan Mearse, Frontier, 45-3; 6, Eduardo Abundis, Selma, 44-93/4.

GIRLS

Team scores: Clovis 58, Buchanan 55, Clovis West 45, Bakersfield 39, Bullard 34, Shafter 32, Edison 27, Mission Prep 22, Clovis North 18, Stockdale 18, Central 15, Lemoore 14, Sanger 13, Liberty-Bakersfield 12, Frontier 12, Sierra 10.

100: Jenna Prandini, Clovis, 11.84; 2, Brushey Wandick, Bakersfield, 12.09; 3, Mariah Riddlesprigger, Bullard, 12.18; 4, Jessica Williams, Bullard, 12.26; 5, Ja'Nia Sears, Edison, 12.40; 6, Keenya McDaniel, Selma, 12.47.

200: Jenna Prandini, Clovis, 24.56; 2, Brushey Wandick, Bakersfield, 25.00; 3, Jessica Williams, Bullard, 25.11; 4, Lasasha Aldredge, Central, 25.13; 5, Dominique Whittington, Lemoore, 25.19; 6, Mariah Riddlesprigger, Bullard, 25.46.

400: 1, Lasasha Aldredge, Central, 55.79; 2, Dominique Whittington, Lemoore, 56.32; 3, Diedra Wyrick, Sunnyside, 56.59; 4, Breeunna Thompson, Edison, 57.08; 5, Erica Wilcox, Liberty-Bakersfield, 57.17; 6, Alisia Francis, Clovis North, 59.14.

800: 1, Jordan Hasay, Mission Prep, 2:09.64; 2, Katie Fry, Exeter, 2:13.51; 3, Alisha Brown, Madera South, 2:15.13; 4, Molly Pahkamaa, El Diamante, 2:18.27; 5, Vanessa Carrasco, Tulare, 2:20.36; 6, Sarah Baker, Bakersfield, 2:21.35.

1,600: 1, Macy Bricks, Buchanan, 4:57.70; 2, Saylah Barsarian, Clovis, 4:59.39; 3, Chloe Allen, Clovis West, 5:00.83; 4, Chelsea Janzen, Buchanan, 5:01.60; 5, Annie Mooney, Mission Prep, 5:05.21; 6, Lyndsie Etherton, Bullard, 5:10.27.

3,200: 1, Jordan Hasay, Mission Prep, 10:30.04; 2, Macy Bricks, Buchanan, 10:53.27; 3, Chelsea Janzen, Buchanan, 10:53.97; 4, Megan Marvin, Clovis, 11:00.02; 5, Lyndsie Etherton, Bullard, 11:04.14; 6, Saylah Barsarian, Clovis, 11:04.17.

400 relay: 1, Bullard (Jessica Williams, Mariah Riddlesprigger, Madelyn Mar, Lynn Williams) 47.13; 2, Bakersfield 47.93; 3, Edison 48.02; 4, Lemoore 48.84; 5, Western 49.46; 6, Clovis North 49.65.

1,600 relay: Edison (Jenise Anderson, Breeunna Thompson, Janae Horton, Shanae Anderson) 3:50.76; 2, Clovis North 3:58.09; 3, Bakersfield 3:58.14; 4, El Diamante 3:59.14; 5, Liberty-Bakersfield 4:02.03; 6, Western 4:04.43.

100 hurdles: 1, Alyssa Monteverde, Clovis West, 14.91; 2, Jen Melton, Clovis West, 15.26; 3, Ayla Draper, Golden West, 15.60; 4, Veronica Gines, Sanger, 15.65; 5, Shinead McDonald, Bakersfield, 15.72; 6, Kassidy Ellis, Frontier, 15.82.

300 hurdles: 1, Taylor Jackson, Frontier, 44.35; 2, Keenya McDaniel, Selma, 44.85; 3, Alyssa Monteverde, Clovis West, 45.24; 4, Shinead McDonald, Bakersfield 45.88; 5, Anisa Guajardo, Buchanan, 46.37; 6, Veronica Gines, Sanger, 46.42.

Triple jump: 1, Jenna Prandini, Clovis, 38-10; 2, Saressa Archie, Clovis North, 37-2; 3, Carrington Mahr, Buchanan, 36-81/2; 4, Alex Collatz, Stockdale, 36-6; 5, Daniela Ljuba, Liberty-Madera Ranchos, 36-51/4; 6, Katy Olivera, Memorial, 36-31/2.

Pole vault: 1, Holly Weseloff, Buchanan, 12-7; 2, Amanda Klinchuch, Liberty-Bakersfield, 11-9; 3, Jenny Dutton, Clovis East, 11-3; 4, tie, Karissa Bell, Clovis, 10-3; Emily Falkenstein, Buchanan, 10-3; 6, Jane Peterson, Golden West, 9-9.

Shot put: 1, Anna Jelmini, Shafter, 51-91/2; 2, Lacie Rasley, Shafter, 43-2; 3, Alex Collatz, Stockdale, 40-41/4; 4, Jenny Cunha, Tulare, 39-7; 5, Alicia Torres, Bakersfield, 37-91/2; 6, Angelina Ceppaglia, Central, 37-81/2.

High jump: 1, Holly Franks, Sierra, 5-4; 2, Alyssa Monteverde, Clovis West, 5-4; 3, Carrington Mahr, 5-2; 4, Janae Horton, Edison, 5-2; 5, Breanne Hansen, Clovis, 5-2; 6, Kirby Ellis, Frontier, 5-0.

Discus: 1, Anna Jelmini, Shafter, 182-8; 2, Alex Collatz, Stockdale, 157-10; 3, Nonny Okwelogu, Clovis West, 136-10; 4, Lacie Rasley, Shafter, 130-2; 5, Selena Demus, Tehachapi, 118-1; 6, Janae Coffee, Clovis West, 116-4.

Long jump: 1, Jenna Prandini, Clovis, 18-7; 2, Veronica Gines, Sanger, 18-5; 3, Shanesha Epps, Golden Valley, 18-5; 4, Lynn Williams, Bullard, 18-21/2; 5, Celestine Jones, Avenal, 17-11; 6, Ja'Nia Sears, Edison 17-10.

TENNIS RESULTS

CENTRAL SECTION INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS

At Buchanan High

Singles championship: Jeremy Quiroz, Stockdale, d. Josh Lorentzen, El Diamante, 6-7 (7-0), 6-1, 2-1 (retired). Singles third place: Ryan Andrada, El Diamante, d. Alex Nichols, Bakersfield Christian, 7-6, retired. Singles semifinals: Quiroz d. Andrada 3-6, 6-2, 6-0; Lorentzen d. Nichols 4-6, 6-1, 6-0.

Doubles championship: Andrew Combs/Steven Gilbert, Clovis, d. Blane Davenport/Pierre Tamer, Stockdale, 6-4, 6-4. Doubles third place: David Croy/Tyler Thoms, Tehachapi, d. Jordan Harris/Ethan Anderson, Sanger, 6-2, 6-4. Doubles semifinals: Combs/Gilbert d. Harris/Anderson 4-6, 6-1, 6-2; Davenport/Tamer d. Croy/Thoms 6-2, 3-6, 7-6.

  Comments