Clovis News: Sports

Spring sports roundup: 5/9/09

DIVING

Clovis East's Meaghan O'Meara and Jacob Ruiz set school records as they won the varsity girls and boys Tri-River Athletic Conference championships Friday at Clovis East. O'Meara scored 366.80 points and Ruiz recorded 413.60 points. The top eight competitors qualified for the North Area meet Tuesday at Clovis North. The section championships are Thursday at Granite Hills.

DIVING RESULTS

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE FINALS

BOYS

Jacob Ruiz, Clovis East, 413.60

Josh Meleski, Clovis, 321.35

Jacob Sharar, Clovis East, 320.55

Eliott Coyle, Buchanan, 309.35

Jerry Smart, Clovis, 306.45

Thomas Barile, Clovis East, 301.30

Tyler Durnell, Buchanan, 301.05

Calvin Nemeth, Clovis, 278.50

GIRLS

Meaghan O'Meara, Clovis East, 366.80

Kaylee Vidmar, Clovis, 336.65

Tory Spivey, Clovis West, 295.60

Jordan Jensen, Madera, 282.90

Jenelle Graham, Buchanan, 279.70

Caitlin Renner, Clovis West, 279.60

Hannah Brotsis, Central, 265.45

Chloe Sego via, Clovis East, 261.95

BOYS TENNIS

Top-seeded Josh Lorentzen, as a junior, captured his third consecutive West Yosemite League individual title by defeating teammate Ryan Andrada 6-1, 6-4.

BOYS TENNIS RESULTS

NORTH YOSEMITE LEAGUE CHAMPIONSHIPS

SINGLES

Championship: Jose Calderon, Sunnyside, d. Antonio Jiminez, Roosevelt, 6-3, 6-4. Third place: Loc Vu, Roosevelt, d. Ger Vang, Sunnyside, 6-1, 6-3.

DOUBLES

Championship: Michael Riel/Timothy Vang, Sunnyside, d. Francisco Gutierrez/Omar Rodriguez, Roosevelt, 6-2, 6-4. Third place: Christian Cetti/JP Moya, Memorial, d. Paul Nester/Donald Spencer, Fresno, 6-0, 6-3.

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE CHAMPIONSHIPS

SINGLES

Championship: Vincent Paganetti, CW, d. Stephan Lupe, CW, 6-1, 6-4. Third place: Alec Bessinger, CE, d. Javier Padilla, Cen, 6-0, 6-0.

DOUBLES

Championship: Andrew Combs/Steven Gilbert, Clo, d. Brice Austin/Robin Shinn, CW, 6-7, 6-3, 6-3. Third place: Daniel Kwak/Seth Poulson, B, d. Samuel Daud/Adam Youssef, B, 3-6, 6-0, 6-4.

COUNTY/METRO ATHLETIC CONFERENCE CHAMPIONSHIPS

SINGLES

Championship: Alex Jaramishian, B, d. Yourri Dekker, R, 6-2, 6-1. Third place: Jared Ryan, CN, d. Kyle Kirkorian, E, 6-0, 6-3.

DOUBLES

Championship: Timm Agatep/Kevin Brar, CN, d. Jordan Parrish/Ethan Anderson, S, 5-7, 6-3, 7-6. Third place: Demetrius Benevides/Kevin Yost, B, d. Chris McCoy/Mitch Grubb, B, 6-4, 6-2.

CENTRAL SEQUOIA LEAGUE CHAMPIONSHIPS

SINGLES

Championship: Kyle Jackson, Immanuel, d. Luke Gramza, 6-1, 6-1. Third place: Josh Witaschi, Central Valley Christian, d. Chris Bridges, Immanuel, 6-3, 6-2.

DOUBLES

Championship: Macias/Mitchell, Exeter, d. Smith/Wade, Immanuel, 6-2, 6-3. Third place: Cortina/Diaz, Selma, d. Tang/Sanghera, Selma, 7-5, 6-0.

WEST YOSEMITE LEAGUE CHAMPIONSHIPS

At InShape Sport, Visalia

SINGLES

Semifinals: Josh Lorentzen, El Diamante, d. Jordan Young, Golden West, 8-0; Ryan Andrada, El Diamante, d. Fred Bryant, Redwood, 8-3. Championship: Lorentzen, El Diamante, d. Andrada, El Diamante, 6-1, 6-4.

DOUBLES

Semifinals: Henry Eiland-A.J. Wynne, Hanford West, d. Eric MacDonald-Sam Jung, El Diamante, 9-8 (3); Patrick Ylagan/Lucas Wettstein, El Diamante, d. James Bengtson/Caleb Bow, Lemoore, 8-1. Championship: Ylagan/Wettstein, El Diamante, d. Eiland/Wynne, Hanford West, 6-4, 6-1.

  Comments