Clovis News: Sports

Spring sports roundup: 3/24/09

GIRLS BADMINTON SCORES COUNTY/METRO ATHLETIC CONFERENCE

Edison 9, Clovis North 2

No. 1 singles: Kendall Crews, CN, d. Maria Yang, E, 11-2, 11-4. No. 1 doubles: Bla Fang/Linda Vang, E, d. Nancy Yang/Cindy Huo, CN, 15-1, 15-7.

NONLEAGUE

Buchanan 8, Hoover 3

No. 1 singles: Sam Battles, B, d. Nicole Madrigal, H, 11-3, 11-5. No. 1 doubles: Alexis Barajas/ Erin Carlson, B, d. Mayder Vang/Ka Her, H, 17-15, 15-10. Record: Buchanan 5-1.

Clovis East 7, Bullard 4

No. 1 singles: Sunny Vang, B, d. Mai Thao 11-3, 11-9. No. 1 doubles: Maly Xiong/Lina Vang, CE, d. Candyce Ratliff/Molly Moua 15-3, 15-2. Record: Bullard 2-3.

McLane 10, Reedley 1

No. 1 singles: Karina Martinez, R, d. Wendy Moua, M, 11-6, 6-11, 13-12. No. 1 doubles: Lena Vang/Vang Xiong, M, d. Laura Ibarra/Laura Gutierrez, R, 17-16, 15-11

Clovis 6, Roosevelt 5

No. 1 singles: Chiara Nordocci, C, d. Nina Cha, R, 11-8, 11-1. No. 1 doubles: Csee Vang/Polly Yang, R, d. Gretchen D'Souza/Kiranjit Dhanjan, C, 15-0, 15-1. Record: Clovis 4-2.


BOYS TENNIS SCORES

WEST YOSEMITE LEAGUE

El Diamante 9, Redwood 0

No. 1 singles: Josh Lorentzen, ED, d. Fred Bryant, R, 6-1, 6-0. No. 1 doubles: Ryan Andrada/Patrick Ylagan, ED, d. Josh Bookwalter/Roger Cox, R, 8-1. Records: El Diamante 12-2, 3-0; Redwood 1-3.


BOYS GOLF SCORES

COUNTY/METRO ATHLETIC CONFERENCE

Bullard 202, Clovis North 211, Hoover 242, Sanger 246, Edison 249, Reedley 296

At Riverside Golf Course, back 9

Medalists: Rhett Kilgore, Bullard, 38; Matt Bennett, Bullard, 39; Michael Tolladay, Bullard 40.

NORTH YOSEMITE LEAGUE

Memorial 198, Sunnyside 246, Madera South 276, Fresno 335, Roosevelt 356

At Fig Garden Golf Club, front 9

Medalists: Buddy Senatore, M, 35; Kevin Van Gundy, M, 38; Corey Novak, M, 41.

NONLEAGUE

Kerman 221, Selma 240

At Ridgecreek

Medalists: Tim Toste, K, 33; Antjuan Colvin, K, 39; Adrian Flores, K, 45. Record: Selma 1-3.


TRACK AND FIELD RESULTS

GOLDEN WEST INVITATIONAL

Saturday

BOYS

Team scores: El Diamante 121.5, Redwood 84.5, Mt. Whitney 73, Lemoore 67.5, Tulare Union 62.5, Stockdale 42, Liberty 35, Golden West 35, Frontier 16, Hanford West 14, Exeter 10.5, Delano 9, Corcoran 7, Hanford 4, Cesar Chavez 1, Farmersville 1, Monache 0, Woodlake 0.

100: Dillon Root, Red, 11.0 JP Standmore, MW, 11.4 Seth Delossanto, ED, 11.4 Stefphon Jefferson, ED, 11.4 Josh Ramos, Red, 1.4 Rashad Thompson, Sto, 11.6 Angel Carillo, Cor, 11.7.

400: M. Affentranger, Lib, 50.2 John Walker, ED, 51.1 Andrew Burke, Cor, Michael Steward, Red, 51.8 Stephen Alvarez, ED, 52.0 Tylen Byrd, Tul, Alan Franklin, Lem, 52.2 Tim Yanez, CC, 52.5.

800: Steven Burke, Stoc, 1:59.1 Josh Lavindar, MW, 2:00.1 Caleb Barger, Fr, 2:01.5 Ricardo Penaloza, Red, 2:03.4 Javier Flores, Han, 2:04.8 Christian Gonzales, Ex, 2:05.2 Daniel Guerrero, Red, 2:06.3 Steven Gonzales, Lib, 2:06.8.

1,600: Cole Younger, MW, 4:35.7 Mizkael Mendez, MW, 4:36.1 Richardo Penaloza, Red, 4:36.6 Matt Morris, GW, 4:39.2 Brandon Croft, ED, 4:42.7 Omar Parra, MW, 4:44.3 Steve Marriott, ED, 4:52.6 Steven Gonzales, Lib, 4:53.8.

3,200: Justin Vilhauer, Red, 9:17.6, Brandon Croft, ED, 10:18.0 Jesus Chavez, GW, 10:19.4 Xavier Uranga, Red, 10:26.7 Kevin Shotts, Lib, 10:44.4 Jordan Cardoza, Tul, 10:45.9 Teray Duncil, Lem, 10:49.3 Ivan Lopez, Lem, 10:50.8.

110 hurdles: Payden Law, ED, 15.9 Jarred Overmyer, Lem, 16.0 Alex Geiger, GW, 16.1 Philmore Daley, Lem, 16.2 Craig Farris, Sto, 16.3 Marcos Villarreal, GW, 16.7 Mark Newman, Lib, 17.1 Josh Dixon, HW, 18.6.

300 hurdles: Michael Steward, Red, 39.7 Craig Farris, Sto, 41.7 Marcos Villarreal, GW, 42.7 Ethan Silva, Lem, 42.7 Josh Dixon, HW, 42.9 Tristan Wentworth, Tul, 43.5 Michael Utsler, MW, Payden Law, ED, 43.7.

400 relay: El Diamante 43.9, Redwood 44.0, Stockdale 44.2, Lemoore 44.3, Hanford West 44.8, Exeter,45.1, Mt. Whitney 45.1, Liberty 45.3.

1,600 relay: El Diamante 3:27.5, Liberty 3:27.8, Stockdale 3:31.8, Exeter 3:34.2, Mt.Whitney 3:37.5, Lemoore 3:37.6, Golden West 3:38.9, Farmersville 3:42.4.

High jump: Marquess Wilson, Tul, 6-8 Philmore Daley, Lem, 6-2 Mike West, Lem, 6-2 Rashad Thompson, Sto, 6-0 Greg Storey, ED, 5-10 Ryan Kruse, Red, 5-8 Stefphon Jefferson, ED, 5-4 Joseph Marquez, Red, 5-4.

Pole vault: Grayson Butcher, ED, 13-0 Chris Manuele, MW, 13-0, Kyle Fraley, Lem, 13-0 Bryon Tookey, Lem, 12-6 Triston Wentworth, Tul, 12-0 Alex Geiger, GW, 11-6 Cameron Soltani, GW, 11-6 Brandon Castro, ED, 11-0.

Long jump: Marquess Wilson, Tul, 21-8 Dillon Root, Red, 21-5 Philmore Daley, Lem, 20-10, John Walker, ED, 20-8, Jeremiah Green, Tul, 20-5, Chris Teixeira, HW, 20-3, M. Affentranger, Lib, 20-2, Isaiah Jenkins, MW, 19-9.

Triple jump: Calvin Haynes, Tul, 44-1.50, Marquess Wilson, Tul, 43-0.5, Isaiah Jenkins, MW, 41-5.25, Jeremiah Green, Tul, 41-4.75, Terrance Mike, Lem,,39-8.5, Paul Sayavong, Red, 37-9.5, Josh Dixon, HW, 37-8.25, Titus Grayson, MW, 37-8.

Shot put: Matt Darr, Fr, 61-4, Brice Sandri, ED, 53-0, Shane Souza, ED, 47-6, Joel Lopez, MW, 45-11, Mario Abundez, Del, 45-5.5, Greg Capella, ED, 44-5, Nick Jones, GW, 43-7, Paul Sics, Tul, 43-3.

Discus: Brice Sandri, ED, 155-3, Joel Lopez, MW, 148-3, Rane Cravens, Lib, 143-4, Frankie Failano, Del, 137-1, Uriel Melendez, ED, 131-11, James Cox, Red, 130-9, Paul Perez, Tul, 127-2, Spencer Hodgin, Red, 126-10.

GIRLS

Team scores: Tulare Union 80, El Diamante 71, Stockdale 59, Redwood 58.5, Frontier 57, Liberty 55, Exeter 53, Golden West 49.5, Lemoore 37, Mt. Whitney 14, Corcoran 13, Hanford West 11, Cesar Chavez 8, Woodlake 6, Monache 3, Delano 0, Farmersville 0, Hanford 0

100: D Whittington, Lem, 12.6 Reshana Watson, Stock, 12.7 Sydney Stevenson, ED, 12.8 Tanae Turner, Lem, 12.8 Emonic Epps, HW, 12.8 Amani Elamin, ED, 13.0 Gabrielle Lopez, Red, 13.2 Molly Fitch, Lib, 13.2

400: Katie Fry, Ex, 58.5 Erica Wilcox, Lib, 59.7 Holly Snarr, Wood, 60.3 Rachel Castaneda, ED, 61.0 Hally Tallon, Tul, 62.5 Emonie Epps, HW, 63.2 Julie Fitch, Lib, 63.4 Marissa Aguilar, Ex, 63.5

800: Molly Pahkamaa, ED, 2:21.2, Meet Record, Vanessa Carrasco, Tul, 2:27.8 Karlie Elmer, Red, 2:32.9 Sarah McAtee, Lib, 2:33.5 Stephanie Galava, ED, 2:35.1 Julie Chao, Lib, 2:36.4 Kathryn Moseley, Lem, 2:37.4 Kelsey Lopez, HW, 2:40.9

1,600: Katie Fry, Ex, 5:21.5 Shelby Sutton, Ex, 5:29.5 Alyson DeLaRosa, Fr, 5:44.1 Liz Casteneda, ED, 5:50.0 Ellie Aguilera, Lem, 5:51.0 Darlin Hornsby, Mon, 5:51.5 Lucy Herera, CC, 5:52.6 Janet Perez, CC, 5:55.9

3,200: Gabby Zamora, MW, 12:07.9 Shelby Sutton, Ex, 12:20.6 Celina Vargas, Tul, 12:32.7 Ellie Aguilera, Lem, 12:47.6 Carolin Haney, Sto, 12:54.9 Lucy Herrera, CC, 13:09.1 Jenny Taylor, MW, 13:11.9 Colette Pierce, Tul, 13:24.5

110 hurdles: Kirby Ellis, Fr, 16.7 Ayla Draper, GW, 16.9 Candice Pachelo, Red, 17.2 Christa Affentranger, Lib, 17.2 Johnece Miller, Sto, 17.5 Germaine Ricablanca, GW, 17.7 Katrina Crawford, ED, 17.8 Kassidy Ellis, Fr, 17.9

300 hurdles: Taylor Jackson, Fr, 45.3 Johnece Miller, Sto, 48.5 Ashley Tallon, Tul, 49.7 Danielle Lickly, ED, 49.8 Ayla Draper, GW, & Candice Pacheco, Red, 50.7 Salley Gutierrez, CC, 51.4 Cassidy Ellis, Fr, 52.0

400 relay: El Diamante 50.3 Liberty 50.7 Lemoore 51.3 Tulare Union 51.5 Stockdale 52.2 Frontier 52.4 Golden West 52.4 Redwood 52.7

1,600 relay: El Diamante 4:09.0 Tulare Union 4:11.7 Liberty 4:13.0 Frontier 4:16.1 Exeter 4:20.4 Golden West 4:23.3 Redwood 4:28.4 Stockdale 4:37.8

High jump: Blakely Miller, Red, 5-2 Ayla Draper, GW, 5-0 Taylor Guthrie, Red, & Kirby Ellis, Front, 4-10 Ensley Davis, Lib, 4-10 Evan Dillon, Ex, 4-8 Julia Fitch, Lib, 4-8 Rhonnel Padilla, ED, 4-6

Pole vault: Jane Peterson, GW, 9-6 Gabbie Giuliano, Sto, 9-0 Christina Tiplea, Red, 8-6 Michella Tran, Red, & Paige West, Fr, 8-0 Priscilla Caballo, HW, 7-6 Katie Sewell, Lib, 7-6 Alex Moreno, MW, 7-6

Long jump: Jane Holloin (Sto) 15-6.25 Yahaira Castro (Tul) 15-5.25 Laura Gutierrez (Tul) 15-0.25 Tanae Turner (Lem) 14-7.75 Marissa Nelson (ED) 14-6.50 Teresa Dial (Fr) 14-6 Sarah Yoon (Stock) 14-4.5 Evan Dillon (Ex) 14-3

Triple jump: Alex Collatz (Sto) 36-6.75 Tessera Dial (Fr) 33-7.5 Laura Gutierrez (Tul) 33-5.75 Ensley Davis (Lib) 30-11.75 Evan Dillon (Ex) 30-10.5 Marissa Nelson (ED) 30-8 Camille Williams (Tul) 30-4.5 Nicole Warmerdam (MW) 29-9.5

Shot put: Jeni Cunha (Tul) 37-10 Brittni Ellis (GW) 35-9 Heather Vermillion (Red) 35-5.5 Kim Gomez (Cor) 34-9.5 Faith Beach (Tul) 30-7 Kendra Snowden (ED) 39-9.50 Natasha Barker (GW) 29-0.5 Antoinette Garza (Tul) 28-11

Discus: Alex Collatz (Sto) 163-7 (meet & stadium record) Kim Gomez (Cor) 103-4 Lissette Hendivil (Red) 101-5 Jeni Cunha (Tul) 101-0 Tori Davis (Ex) 99-10 Teresa Little (Lib) 95-7 Brittni Ellis (GW) 93-9 Monte Actis (Lib) 92-3

  Comments